havadurum

Ceylan "Çiftçi kredi borcu yüzünden haciz tehdidi altında"

710
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, bütçe görüşmeleri sonrası başladığı köy ziyaretlerine Ağaköy ve Kaldırımbaşı köyleri ile Geyikli Beldesi’nde devam etti. Ceylan’ın köy ziyaretlerine Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, İl Genel Meclisi Adayları Levent İrez, Hakkı Sezen ve Gökhan Gür ile ilçe yöneticileri de eşlik etti.  Vatandaşlara yaptığı konuşmada çiftçinin borcunu ödeyemediği için haciz tehdidi altında olduğunu belirten Milletvekili Ceylan;  “Ziraat Bankası top peşinde koşmayı bıraksın çiftçilerin bankalara olan borcunu yapılandırsın” dedi. Ekonomik krizin etkilerinin yılbaşı sonrası daha net görüneceğini ileri süren Ceylan; “Krizin ağır yükü her zaman olduğu gibi dar gelirliye, işçiye ve memura yüklenecek” dedi. 
 
“Türk çiftçisinin borcu, 100 milyar lirayı geçmiştir”
Ceylan, köy ziyaretlerinde vatandaşlara yaptığı konuşmada; “Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2,1 milyon çiftçimiz artan girdi maliyetleri altında inim inim inlerken, Ziraat Bankasının kuruluş amacının dışında, futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırmak için kredi vermesi kabul edilemez.  Bugün, Türk çiftçisinin borcu, 100 milyar lirayı geçmiştir. Tarladaki ürün para etmiyor, devlet doğru destekleme araçlarıyla üreticiyi desteklemiyor, Çiftçi kamu ve özel sektöre olan borçlarını ödeyemediği için haciz tehdidi altında üretim yapamaz duruma gelmiş, tarlasını, traktörünü, evini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kara kara düşünürken Çiftçi bankası Ziraat futbol kulüplerine yardım ediyor. Ziraat Bankası top peşinde koşmayı bıraksın çiftçilerin bankalara olan borcunu yapılandırsın. Krizin etkileri yeni zamlarla artarak kendini göstermeye devam edecek. Krizin ağır yükü her zaman olduğu gibi dar gelirliye, işçiye ve memura yüklenecek” dedi. 

“İktidar yerel seçimlerde korku içinde”

Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Geyikli İlçe teşkilatını ziyaret ederek, partililer ile bir araya geldi. Geyikli Belediye Başkanı ve başkan adayı Ercan Yılmaz ile CHP belde teşkilatına gelen Ceylan’ı burada ilçe başkanı Şükrü Taşkın, Kadın Kolları Başkanı Hülya Bartçı, muhtarlar ve partililer karşıladı. Partililer ile 31 Mart yerel seçimlerini değerlendiren Ceylan, “Bu yerel seçimde iktidar korku içindedir ve yerel seçim kampanyalarını genel seçim havasında yürütmektedir. Ancak buradan net olarak söylemek istiyorum ki, Martın Sonu Bahardır” dedi.  (Zeynel Yöner) 

Paylaş