DOLAR 31.1245 %0.17
EURO 33.814 %0.40
G.ALTIN 2032.4605 %-0.01
BITCOIN 51087.7706 %-1.26
ETHERIUM 3057.4037 %-1.33
havadurum

Cemre Düştü Mü? 2024 Cemre Düşme Tarihleri

İlkbaharın habercisi olarak bilinen cemreler, Şubat ve Mart aylarında sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşecek. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? Cemre havaya düştü mü? Cemre nedir, cemre düşmesi ne anlama gelir? İşte 2024 cemre düşme tarihleri ve cemre ile ilgili merak edilenler…

1699

Cemreler, halk kültüründe ilkbaharın habercisi olarak biliniyor. Cemreler, birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşüyor. Ardından havalar ısınıyor ve bahar geliyor. Peki, cemre ne zaman düşecek 2024? İlk cemre ne zaman düşer? Cemre havaya düştü mü? Cemre nedir, cemre düşmesi ne demek? İşte 2024 cemre düşme tarihleri ve cemre ile ilgili merak edilenler…

Cemre Nedir, Cemre Düşmesi Ne Demek?

Cemre, Arapça kökenli bir kelime olup, kor durumunda ateş anlamına geliyor. Meteorolojik açıdan cemre, Şubat ayında sıcaklığın artması olarak tanımlanıyor. Geleneğe göre cemre düşmesi fırtınalara neden oluyor ve bu dönemde yurdun birçok yerinde kar yağıyor. Üçüncü cemreden sonra baharın geldiği kabul ediliyor.

Cemre, Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılıyor. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hâli olduğu söylenebilir.

Cemre Ne Zaman Düşecek 2024?

Cemreler, her yıl farklı tarihlerde düşüyor. 2024 yılında ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek. Bilindiği üzere cemre birer hafta arayla düşüyor. Bu yüzden ikinci cemre 26-27 Şubat tarihinde suya düşerken üçüncü ve son cemre ise 5-6 Mart tarihinde toprağa düşecek. Son cemre toprağa düşerek baharın geldiğine işaret ediyor.

Cemre Düşmesi Tarım İçin Önemli

Cemre düşmesi, özellikle tarımla uğraşanlar için önemli bir dönemi işaret ediyor. Cemrelerin düşmesiyle birlikte, toprak ısınmaya ve fidan dikmeye uygun hâle geliyor. Cemrelerin düşmesi, aynı zamanda bitkilerin çiçek açmasına ve meyve vermeye başlamasına da katkı sağlıyor. Cemrelerin düşmesi, doğanın canlanması ve bereketlenmesi için gerekli bir süreç olarak görülüyor.

Cemre Düşmesi İle İlgili Halk İnanışları

Cemre düşmesi ile ilgili halk arasında çeşitli inanışlar da bulunuyor. Bazılarına göre, cemre düşmesi, insanların da kalplerinin ısınmasına ve sevgi dolmasına neden oluyor. Bazılarına göre ise, cemre düşmesi, hastalıklara ve belalara karşı korunmak için dua etmek gerektiğini hatırlatıyor. Cemre düşmesi, ayrıca bazı gelenek ve görenekleri de beraberinde getiriyor. Örneğin, cemre düştüğü günlerde, evdeki ateşi söndürüp yeniden yakmak, bereket getireceğine inanılıyor. Ya da cemre düştüğü günlerde, suya para atmak, bolluk ve zenginlik getireceğine inanılıyor.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş