DOLAR 27.3868 %0.00
EURO 29.0671 %0.00
G.ALTIN 1627.6477 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Çanakkaleli kadınlar tahliye kararına tepki gösterdi

Çan'a bağlı Şerbetli Köyü'nün Muhtarı İ. M. K'nin boşanmak üzere olduğu eşini iki kez kaçırmasının ardından, çıkarıldığı mahkemede tahliye kararıyla beraber, Çanakkaleli Kadınlar basın açıklaması yaparak; "Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda şiddete uğruyor ve katlediliyorlar" diye belirtildi.

733

Çan`da, boşanma aşamasındaki eşini silah zoruyla iki defa kaçıran Şerbetli Köyü Muhtarı İ. M. K`nin çıkarıldığı 3`üncü duruşmasında tahliye edilmesinin ardından, Çanakkaleli Kadınlar tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. İskele Meydanı`nda yapılan basın açıklamada konuşan Sibel Erol; "Şiddetin her türlüsünü bu toplumun damarlarından sökene kadar bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, asla yalnız yürümeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Şerbetli Köyü Muhtarı İ. M. K`nin boşanmak üzere olduğu eşini kaçırmasının ardından tahliye edilmesine ilişkin Çanakkaleli Kadınlar adına konuşan Sibel Erol; " Şiddet gün geçtikçe artarak devam ediyor. Özellikle kadına şiddet bireysel değil, toplumsal ve politik bir sorun. Topluma hakim erkek egemen anlayışın, körüklediği ve kadın üzerinden söylemlerle devam eden İstanbul Sözleşmesi`nden atılan geri adımlarla beslenen bu durum işlenen kadın cinayetlerini hazırlayıcı yapı taşlarıdır. Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda şiddete uğruyor ve katlediliyorlar. Ve yargı makamları ne yazık ki el birliğiyle bu sürece eşlik ediyorlar" ifadelerini kullandı.

"Arkadaşımız ağır travma ve kırık kemiklerle bulundu"
Muhtar İ. M. K`nin mahkemede hiçbir pişmanlık belirtisi göstermediğini diye getiren Erol; "Daha bugün Çanakkale`de, boşanmak isteyen iki çocuk annesi eşini iki kez kaçıran, 3 gün boyunca dağda tutsak tutan ve işkence eden erkeğin yargılandığı Ağır Ceza Mahkemesi`nce, soruşturma aşamasında işkence aleti olan kelepçe, ilaçlı şırınga ve diğer tüm aletler ele geçmiş olmasına rağmen, hiçbir pişmanlık göstermeyen sanık tahliye edildi. Kadın arkadaşımıza ilk kaçırdığında, tecavüz ve işkence uygulayan erkek işkence aletlerinin ilk olayda ele geçmemesi nedeniyle tutuklanmamış, hatta yargılama sonunda "basit yaralamadan ceza verilerek ödüllendirilmişti. Boşanma aşamasında olduğu eşini ikinci kez kaçıran sanık bu kez 3 gün boyunca kadını dağda tutsak ederek işkencede bulundu. Arkadaşımız ağır travma ve kırık kemiklerle bulundu. Bu suç yüzünden yapılan ikinci yargılamada tüm işkence aletlerinin ele geçmiş olmasına rağmen sanık üçüncü duruşmada tahliye edildi" diye konuştu.

"Şiddet toplumun nezdinde normalleştiriliyor"
Her kadın vakasından sonra, toplum olarak sadece birkaç gün tepki gösterip, ardından hiç yaşanmamış gibi devam edildiğini belirten Erol; "Her kadına şiddet ve cinayet vakasında sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip, sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz her şey şiddet, cinayet ve istismar vakasında toplumsal travma altında bu şiddetten nasipleniyoruz. Şiddet toplumun nezdinde normalleştiriliyor ve biz kadınlar olarak bu durumu kabul etmiyoruz. Şiddetin her türlüsünü bu toplumun damarlarından sökene kadar bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, asla yalnız yürümeyeceğiz" dedi. (Nevin Yüksel)


 

Paylaş