DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

'Çanakkale, Türkiye'de 7'inci sırada'

4162

Danimarka`nın başkenti Kopenhag`da yer alan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından açıklanan verilere göre; Mavi Bayraklı Plaj sıralamasında Türkiye, İtalya ve Fransa`yı geride bırakarak 551 plajı ile dünya 3`üncüsü oldu. Çanakkale ise 7 plajı ile Türkiye`de listenin 7`inci sırasında yer aldı. Konuya dair açıklamalarda bulunan Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; "Muhteşem koylara, uluslararası standartlardaki plajlara ve doğa harikası sulara sahip olan Çanakkale`mizin, bu zengin potansiyel ile Mavi Bayraklı plaj sayısını daha da artıracağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Semizoğlu; "Çanakkale, doğası ve denizi ile turistlerin ilgisini çekiyor"
Çanakkale`nin, tarihsel geçmişinin yanı sıra doğası ve deniziyle de turistlerin gözde şehirleri arasında yer aldığını ifade eden ÇTSO Başkanı Semizoğlu; "Doğası ve denizi ile turistlerin ilgisini çeken Çanakkale`miz, 12 plajı ile Türkiye`de 7.sırada yerini aldı. Bir dizi sıkı çevre, eğitim, güvenlik ve erişilebilirlik kriterinin karşılanmasıyla hak kazanılan Mavi Bayrak, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde turizm ve çevre sektörlerini bir araya getiren çok saygın ve tanınmış bir eko-etiket haline gelmiştir. Plajlarımızın ödüllendirilmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, sektör temsilcilerine ve duyarlı vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

"Çanakkale`de Mavi Bayraklı plaj sayısının daha da arttıracağına inanıyorum"
Çanakkale`de Mavi Bayraklı plaj sayısını daha da artacağına inandığını belirten Başkan Semizoğlu; "12 plajımızda, sürdürülebilir turizme ulaşmada önemli bir araç olarak görülen Mavi Bayrak dalgalanıyor olmasının, Çanakkale`ye gelecek turistlerin tercihlerini etkileyeceği kanaatindeyim. Muhteşem koylara, uluslararası standartlardaki plajlara ve doğa harikası sulara sahip olan Çanakkale`mizin bu zengin potansiyel ile Mavi Bayraklı plaj sayısını daha da artıracağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

"Yükselişe katkı sağlamaya devam edeceğiz"
Çanakkale`nin, turizm açısından her geçen gün biraz daha ilerlemesi için ellerinden geleni yapacağını dile getiren Başkan Semizoğlu; "Çanakkale`de yaşayan, burada doyan, bu Kente kıymet verenler olarak doğamızı koruyarak turizmde çıtamızı daha da yükseltmeyi görev edinmeliyiz. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sektör temsilcilerimiz ile birlikte bu yükselişe katkı sağlamaya devam edeceğiz." dedi.
(Nevin Yüksel Gökhan Özkurnaz)

Paylaş