havadurum

Çanakkale turizmine 12 maddelik deklarasyon

Çanakkale'nin zengin turizm potansiyelini değerlendirmek ve şehri gerçek anlamda bir turizm merkezi haline getirmek amacıyla turizm sektörü temsilcileri ortak bir deklarasyon açıkladı.

1495

Bu yıl 48.'si kutlanan Turizm Haftası'nda, turizm sektörü temsilcileri Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda bir araya gelerek basın mensupları ile buluştu. Toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü Çağman Esirgemez, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, ÇATOD Başkanı Koray Özcan, Assos Otelciler Derneği Başkanı Erdal Çakır, Genel Sekreter Sema Sandal ile birlikte turizm sektöründen diğer temsilciler de katıldı.

“Çanakkale’nin potansiyeli bu kadarla sınırlı değil”

Toplantı hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, “Çanakkale, tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Çanakkale, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bu ziyaretçiler, şehrimizin zengin tarihini, eşsiz doğasını ve sıcak insanlarını keşfetmek için buraya geliyorlar. Ancak turizm sektörü temsilcileri olarak biliyoruz ki; Çanakkale’nin potansiyeli bu kadarla sınırlı değil. Daha fazlasını başarmak, daha fazla ziyaretçi çekmek ve şehrimizin turizm pastasından daha büyük bir pay almak için elimizden geleni yapmalıyız. Turizm Haftasıyla beraber canlanacak turizm sezonumuzun tüm üyelerimize bol ve bereketli kazançlar getirmesini temenni ediyorum. Hafta kapsamında bugün de kıymetli basın mensubu arkadaşlarımızla bir araya gelerek ortak deklarasyonumuzu tekrar paylaştık. 48. Turizm Haftası kutlu olsun.” dedi.

İşte Çanakkale’nin ortak turizm deklarasyonu

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) , Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Çanakkale –Balıkesir Bölge Temsilciliği, Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD), Çanakkale Turizm Tanıtım Derneği (ÇATUD) ve Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası’nın (ÇARO) 30 Ocak 2024 tarihli ortak deklarasyonu ise şu şekilde: “Çanakkale’nin sahip olduğu zengin turizm potansiyelini en doğru ve verimli şekilde değerlendirerek sürdürülebilirliğine ve şehrin ekonomik hayatına azami ölçüde katkı sunmak, Çanakkale’yi gerçek anlamda bir ‘Turizm Şehri’ yapmak için sektör temsilcileri olarak farklı platformlarda dile getirdiğimiz taleplerimizi güç birliği içinde kamuoyuna duyurmak için ortak deklarasyonumuzdur.

1. Çanakkale’nin 2026 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi için gerekli girişimlerin yapılması,

2. Tüm yerel dinamiklerinin katılımı ve ortak akıl ile hazırlanmış bir Şehir Merkezi Turizm Master Planı,

3. Broşür, katalog, tanıtım filmi, gezi haritası basılı ve dijital vb. tanıtım materyallerinin güncel ve erişilebilir olması, tüm kurumlar adına tek tip olması,

4. Kurumlar arası iletişim eksikliğinin giderilmesi ve tüm aktörlerin katılacağı istişare toplantılarının düzenlenmesi,

5. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ( TGA) desteklerinden ilimizin azami ölçüde faydalanması,

6. Şehir merkezinde tur araçlarının park ve otopark sorununun acilen çözümlenmesi, yönlendirme markalama tabelalarındaki eksikliklerin giderilmesi,

7. Sağlık, spor ve inanç turizminin geliştirilmesi, gerekli çalışmaların yapılması için kamu kurumları ile birlikte çalışarak firma ve aktörlerin eğitim, belge eksikliklerinin giderilmesi,

8. Kontrollü turizm yapılması, okul gezilerinin hafta içine alınması için gerekli girişimlerin devlet nezdinde yapılması,

9. Troya’yı uluslararası konsepte yükselterek ‘Uluslararası Troya Günü’ ilan edilmesi,

10. Şehre değer katan kişilere ödül verilerek onurlandırılması,

11. Midilli seferlerinin tekrar başlaması için girişimde bulunulması,

12. Şehir merkezinde ki restoran, cafe gibi mekânlarda İngilizce menüler için destek verilmesi, esnaf odasıyla ve diğer kurumlarla iş birliği yapılması, Çanakkale turizminin geliştirilmesi için çok önemlidir!”

Deklarasyonda imzacı olarak, ÇARO Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Müşterioğlu, ÇATOD Başkanı Koray Özcan, ÇATUD Başkanı İsmet Balkan, TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Fatih Ergün ve ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu yer aldı.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş