havadurum

Çanakkale’nin İlk Şehit Doktoru Anıldı

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 2018 yılında ortaya çıkarılan Tabip Binbaşı Mehmet İsmail Bey, Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit olan ilk doktor olarak anıldı.

678

Gelibolu Tarihi Alan’da çok az kimsenin bildiği, yöre insanın da “Yılanlı Mezar” diye isimlendirdiği mezar taşı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Tabip Binbaşı Mehmet İsmail Beye ait olduğu 2018 yılında tespit edilmiş ve Çanakkale Muharebelerinde yeri, ismi ve mezarı belli olan ilk şehit doktor olarak ortaya çıkarılmıştı. Zığındere Muharebelerinin ilk günü ( 28 Haziran 1915 ) yaralandığı ve ikinci günü şehit olduğu bilinen Tabip Binbaşı Mehmet İsmail Bey bugün kabri başında anıldı.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Keser, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Ali Kiraz ve ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, tarihçiler ve sağlık çalışanları anma programına katıldı.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş