DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43802.7409 %-1.29
ETHERIUM 2354.3592 %-0.52
havadurum

Çanakkale gündemi borsa çalışmaları görüşüldü

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ülke gündemini, borsanın Temmuz Ayı faaliyetleri ve ileriye dönük projeleri masaya yatırılarak, değerlendirmelerde bulunuldu.

401
Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, saat 17.00'de Meclis Başkanı Birol Çetin başkanlığında, ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ve Meclis Üyelerinin katılımıyla Ticaret Borsası Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Başkan Çetin Hasat Bayramı'nı kutladı
ÇTB Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ÇTB Meclis Başkanı Birol Çetin açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına Hasat Bayramı'nı kutlayarak başlayan Meclis Başkanı Birol Çetin; "Öncelikle bugün hasat bayramı üreten, çalışan ve ülkemize katma değer katan tüm üreticilerimizin Hasat Bayramı bereketli olsun. Değerli Meclis Üyeleri, Deprem Afeti, Sel Felaketi, Ramazan ayı, seçimler, Kurban Bayramı derken 2023 yılının ikinci yarısına geldik. Yaşamış olduğumuz zorlukların boyutu ne kadar büyük olursa olsun hiç bir zaman umutsuzluğun esiri olmadık. Dün olduğu gibi bugün de yarın da ülkemizin geleceği ve refahı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Üyelerimizin sektörel taleplerini yerine getirmekte borsa olarak önceliklerimiz arasında yer alacak" ifadelerini kullandı.

Başkan Deniz tedbirli olunması gerektiğini vurguladı
ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ise geçtiğimiz günlerde Çanakkale merkeze bağlı Kızılkeçili köyünde başlayan ve rüzgârın etkisiyle geniş bir alana yayılan orman yangını başta olmak üzere, Çanakkale'nin, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ve dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarından duyduğu üzüntüyü ifade eden ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz. artan hava sıcaklıkları nedeniyle yangın riski oluşan ormanlık alanlarda daha dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin vurguladı.

"Kuraklık alarm vermeye başlamıştır"
Su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması gerektiğini vurgulayan Başkan Deniz; "Önümüzdeki 20 yıl içinde önlem alınmazsa, ülkemizin su fakiri ülkeler arasına katılacağı öngörülmektedir. Bu anlamda suyu tasarruflu kullanmak, oluşan atık suların arıtılarak yeniden kullanımını sağlamak, mevcut su kaynaklarımızı korumak ülkemizin geleceği açısından hayati bir durumdur. Bu süreç, küresel bir yok oluş tehlikesini beraberinde getirmekte ve kuraklık alarm vermeye başlamıştır." dedi. Günlük yaşamda tüketilen suya ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başkan Abdullah Deniz, tasarruflu su kullanımının önemine değindi.

"Çiftçilerimizin ayak uydurması gerekiyor"
Türkiye'nin tarımsal alanda bu sene kuraklık yaşanmadığına değinen Başkan Deniz; "Ülkemiz, 2022-2023 sezonunda tarımsal anlamda bir kuraklık yaşamadı lakin aşırı sıcaklıklar tarımsal üretim üzerinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. Uzmanlar, eğer yapıcı ve somut adımlar atılmazsa gelecekte doğa olaylarının etkisini artıracağı uyarısında bulunuyor. Sıcaklık değişikliklerine uyumlu bitki çeşitlerinin geliştirilmesiyle sıcaklık stresinin etkisi ve verimdeki düşmeler önlenebilecektir. Sıcaklıklardaki aşırı yükselişler bitkinin suya olan ihtiyacını artırdığı için sulamaya olan talep de dolaylı olarak artıyor. Gelecekteki su talebini karşılamak için mevcut su kaynaklarının korunması ve sulanabilir alanların sulamaya açılması gerekiyor. Bu nedenle çiftçilerimiz, modern sulama tekniklerini kullanmaya teşvik edilmelidir. Değişen iklimle birlikte ürün deseninde yaşanacak değişimlere de çiftçilerimizin ayak uydurması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Faaliyetleri ve projeler hakkında bilgiler aktarıldı
ÇTB'nin Temmuz Ayı Faaliyetleri ve ileriye dönük projeleri hakkında da meclis üyelerine bilgiler veren ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz, öncelikle Türkiye'nin en büyük meslek kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin kurumsal desteği ile dünya ve ülke çapında öncü, girişimcilik ruhu taşıyan, yurtdışındaki ilk Ticaret ve Ofis Merkezi olan TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezleri A.Ş Yönetim Kurulu toplantısına katılım sağladığını belirterek TOBTİM Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiğini açıkladı. Ağustos ayında TOBTİM Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ÇTB ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini belirten Deniz, "Bu görevi bize layık gören Sayın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanım M.Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere Ege Bölgesi Sanayi Odası ve TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'a ve tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

'İhracat kalemlerinin kesiştiği nokta'
TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezi A.Ş.'nin aynı zamanda Türkiye'den Rusya'ya Ofis ve Mağaza kiralama hizmetleriyle ihracatçıların yurtdışı pazarlara rahat ulaşımını hedeflediğini belirten Deniz, Rusya Pazarı'nda rekabet üstünlüğü sağlayabilecek fiziki ve teknik altyapı sunması bakımıyla şirketin, Rusya ekonomisinin gereksinimi olan ithalat kalemleri ile Türk ekonomisinin en önemli ihracat kalemlerinin kesiştiği noktada, Türk ihracatçılarına karşılaştırmalı üstünlükler sağladığını da ifade etti.

Çanakkale Domatesi tescil edildi
Çanakkale Ticaret Borsası olarak Çanakkale Domatesi Cİ Tescili için 13 Ocak 2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığımız başvurumuz 1410 sayı ile 13 Temmuz 2023 tarihinde tescil edildi. Tescil, 01.08.2023 tarihli ve 154 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayımlanacak. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Başkan Deniz; "Coğrafi İşaret Tescil sürecinde bizlere destek olan ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden Değerli Hocalarımız Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Gündoğdu, Dr. Öğretim Üyesi Seçkin Kaya başta olmak üzere Ziraat Fakültemize, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze, Ziraat Odası Başkanlarımıza, Değerli Milletvekillerimize ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

TROGO Çanakkale'ye kazandırıldı
Başkan Abdullah Deniz konuşmasını sonlandırırken; "Borsamız, bölgedeki sürdürülebilirlik ve yenilikçi projelere öncülük etme konusundaki kararlı. Bu vesile ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin liderliğinde üretilen yerli otomobilimiz TOGG'un ülkemizin yeni teknolojilere hızlı giriş yapması için hayırlı olmasını ve Borsamız hizmet binası bahçesine kurulumunu sağladığımız TRUGO şarj cihazının, ilimiz elektrikli araç altyapısının gelişmesine katkı sunmasını diliyorum. TROGO elektrikli araç şarj istasyonu İlimize, üyelerimize hayırlı olsun" dedi.

Gündem maddeleri oylandı
Konuşmaların ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, ÇTB Meclisi'ne 2023 Temmuz Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi. Meclis Toplantısı sonrasında ÇTB Meclis üyeleri Çanakkale Ticaret Borsası hizmet binası bahçesinde kurulumu yapılan Trugo Şarj istasyonuna gelen Çanakkale Valiliği makam aracı Yerli ve Milli Otomobil TOGG T10X'i incelediler.
(Duygu Yılmaz)
Paylaş