DOLAR 31.1224 %0.16
EURO 33.8084 %0.38
G.ALTIN 2034.3407 %0.09
BITCOIN 51186.1206 %-1.07
ETHERIUM 3064.5046 %-1.10
havadurum

Çanakkale’deki sağlık yolsuzluklarına ilişkin SES’ten sert açıklama

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çanakkale Şubesi, kamuoyunda geniş yankı bulan, ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere Çanakkale’deki sağlık kurumlarında yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin bir basın açıklaması yayımladı.

1580

Çanakkale’deki sağlık kurumlarında yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin açıklama yayımlayan SES Çanakkale Şubesi, ÇOMÜ Hastanesi’ndeki akademisyenlerin tutuklanmasını, sosyal medya hesaplarından yapılan manipülatif paylaşımları ve hukuk ilkelerinin ihlal edilmesini eleştirdi.

“Sağlık sistemimizdeki çöküş, sorunları yüzümüze çarpmaya devam ediyor” diyen SES Çanakkale Şubesi, “ÇOMÜ Hastanesi’ndeki akademisyenlerin tutuklandığına şahit olduk. Savcılık ve kolluğun baskın ve suçüstü operasyonlarının sansasyonel ve şaşaalı servis edilişine de. Moda tabiriyle ‘sosyal medya fenomeni’ popüler hesaplardan yapılan -gazetecilik ve habercilikle uzaktan yakından ilgisi olmayan- bir takım paylaşımlar ve altına döşenen yorumlar üzerinden; sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin itibarsızlaştırılmasını üzülerek izliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hakkındaki hüküm kesinleşene kadar, kimse suçlu değildir”

Çanakkale’deki sağlık kurumlarında yaşanan söz konusu iddiaların uzun süredir kendilerinin mercek altında olduğunu söyleyen Şube, “Şubemiz ‘Etik ve Yolsuzluk İzleme Komisyonu’muza benzer şikâyetler gelmekte idi. Bu kapsamda; kamu yararını, insan, toplum ve çevre sağlığını gözetmeyen, sağlık ve tıp etiğine aykırı, ticari kazanç sağlayıcı usulsüz uygulamalar ve bunları amaç haline getirmiş olanlar hakkındaki iddiaların, Adli ve İdari Makamlarca incelenmesi için başvurularımızı yapmıştık. Yapmaya da devam edeceğiz. Öte yandan şu gerçekleri ve ilkeleri özel olarak hatırlatmak isteriz: Hukuksuzluk girdabında sürüklenmeye devam eden ülkemiz koşullarında evrensel hukuk ilkeleri hala yürürlüktedir ve geçerlidir. Hakkındaki hüküm kesinleşene kadar, kimse suçlu değildir. Masumiyet karinesi esastır. Kişiler, hukuki lekelenmeme hakkına sahiptir. Söz konusu usulsüzlük iddiaları, büyük bir ciddiyet, titizlik ve özenle araştırılmalıdır. Ortada bir suç varsa, sorumluların hak ettikleri adil cezaları almaları için meselenin üzerine kararlılıkla gidilmelidir. Altı boş popülist ve medyatik reflekslerden uzak durulmalı, bunlara prim verilmemelidir.” dedi.

“Hesaptan yapılan algı operasyonları ve manipülasyonlar had safhadadır”

“Malum sosyal medya hesabı” olarak seslendiği sosyal medya hesabı hakkında bir çağrıda bulunan şube, “Çanakkale halkının bu ve benzeri iddia ve soruşturmaları, -hiçbir demokratik hak arama eylemini paylaşma cesareti göstermeyen- ‘iliştirilmiş sosyal medya aparatı’ndan duyma zorunluluğu yoktur. Bu hesabın paylaşımlarının altı sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine nefret söylemleriyle doludur. Hesaptan yapılan algı operasyonları ve manipülasyonlar had safhadadır. Bizim bu ‘sözde/çakma gazetecinin’ hakemliğine, hakimliğine, vicdanına ihtiyacımız yoktur. İlimizdeki her İdari ve Siyasi Kurumunun, basını ve kamuoyunu tatmin edici şekilde bilgilendirebileceği gerçeğinden hareketle; takipçi sayısı fazla olan bu ‘malum sosyal medya hesabı’nı aparat olarak kullanan tüm yetkilileri uyarıyor ve ciddiyete davet ediyoruz. Hep söylediğimiz gibi; bozan inşa edemez, sistem bozulduysa, izleyen, göz yuman, tedbir almayan da yapan kadar suçludur. Çöken ve çözülen sağlık sistemindeki yolsuzluk ve usulsüzlükleri seyreyleyen pasif konumlara değil, değiştirecek aktif öznelere ihtiyaç vardır. Sendikamız ve şubemiz bu konuda üzerine düşen tarihsel sorumluluğu yerine getirmeye devam etmektedir. “ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş