havadurum

Çanakkale'de yüksek sıcaklık alarmı: Orman yangını tehlikesi kapıda!

Çanakkale Valiliği, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine dayanarak, il genelinde hava sıcaklıklarının artacağını ve bu durumun orman yangınları açısından büyük bir risk oluşturabileceğini duyurdu.

623

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre hava sıcaklıklarının yükselmesi ve kuvvetli rüzgarların beklendiğine dikkat çekildi. Bu durumun orman yangınları açısından büyük bir risk oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada, ““Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son tahminlere göre, ilimiz genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesi beklenmektedir. Orman yangınları açısından bu durum çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Son zamanlarda meydana gelen orman yangınlarının birçoğu da maalesef beşeri hatalardan kaynaklanmıştır. Vatandaşlarımızın, bütün arazilerde ve özel mülkiyete tabi bahçelerde kesinlikle ateşten uzak durması, ayrıca bahçe ve tarla temizliği amacıyla ateş yakılması, anız yakılması ve piknik esnasında ateş yakılması gibi yangına sebebiyet verebilecek hususlarda dikkatli olması ve hassasiyet göstermesi çok büyük önem arz etmektedir. Herhangi bir orman yangını fark edilmesi durumunda 112 Acil Çağrı Merkezine ihbarda bulunulmalıdır” denildi

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş