havadurum

Çanakkale'de sağlık çalışanları Tıp Bayramı'nı kutladı

Çanakkale’de 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında sağlık çalışanları tarafından Atatürk büstüne çelenk sunuldu.

526

Sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları bu sabah Çanakkale’deki Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende basın açıklamasını, Çanakkale İl Sağlık Müdür Vekili Op. Dr. Halil Gürkan Çoban seslendirdi.

Türk bayrağının bir umut ışığı gibi parladığı tarihi arkaplan

Sağlık hizmetinin herkes için en elzem hizmet olduğunu çizen Çoban, meslektaşlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutladı. Konuşmasında Tıp Bayramı'nın tarihi arkaplanını anlatan Çoban, şu ifadeleri kaydetti: “3 Kasım 1914'te Çanakkale cephesinin açılması ile tarihin belki de bir daha yazamayacağı destansı zaferlerle dolu Vatan mücadelesi başlar. Tıp öğrencilerimiz silahaltına alınarak cepheye gider, düşmana geçit vermeyen memleketimizde, tıbbiyeliler en ön safta yer alarak, 1921 yılında mezun olmayı bekleyen tıbbiyeliler Çanakkale'de şehit düşerler. Tıbbiyeli Rasim Ferit Talay, 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa garı önünde Yıldırım Ordularının Komutanı Mustafa Kemal’i karşılar, İki dost birbirine hüzünlü bir bakış sonrası sarılır ve Mustafa Kemal limana doğru ilerler. İşgal gemilerini gören Mustafa Kemal gözleri çakmak çakmak olurken yanındakilere dönerek şu cümleyi söyler: ‘Geldikleri gibi giderler’. Takvimler 1919’u gösterdiğinde İstanbul, İngiliz işgali altındadır ve tıp öğrencileri eğitimlerine işgal günlerinde devam etmeye çalışmaktadır. O günlerde 3. Sınıfta tıp eğitimine devam eden hikmet boran da mekteb-i tıbbiye-ı şahane öğrencileri arasındadır. 14 Mart 1919’da tıp öğrencileri hikmet boran önderliğinde üniversitenin kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını söyleyerek toplanır ve ardından işgale karsı tarihi fakülte binasının direkleri arasına Türk bayrağını asarlar. İşgal güçleri protestoyu engellemeye çalışsalar da tıp öğrencilerini durduramazlar. Tıp öğrencilerinin kararlılıkları ve vatanseverlikleri sayesinde karanlık işgal günlerinde İstanbul semalarında dalgalanan Türk bayrağı bir umut ışığı gibi parlar. O günden sonra da 14 Mart ülkemizde tıp bayramı olarak kutlanmaya başlar.”

“Şifa dağıtan el olmaya devam edeceğiz”

“Tarihte olduğu gibi, bugün de burada, her zaman, milletimizin yanında ve onlara uzanan, şifa dağıtan el olmaya devam edeceğiz.” diyen Çoban, “Bu duygu ve düşüncelerle Tüm bu zorluklara rağmen, dün olduğu gibi bugün de, bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan bir anlayışın sahipleri olarak; İnsanımızı sağlıklı yaşatmayı, acısını azaltmayı, daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinmiş olan tüm fedakâr hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart tıp Bayramını tekrar yürekten kutlar, Saygılarımı sunarım.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

(SEVİ GÖZAY UĞURLU)
Paylaş