havadurum

Çanakkale’de İyi Tarım Uygulamaları Yapan Üreticiler Zeytinyağı Sezonunu Açtı!

Çanakkale’de zeytin üretiminde İyi Tarım Uygulamaları (İTU) yapan üreticilere sertifika töreni düzenlendi.Kaymakam Taş sertifikalarını teslim etti.

1013

Çanakkale’de zeytin üretiminde İyi Tarım Uygulamaları (İTU) yapan üreticilere sertifikaları verildi. Bayramiç S.S. Pıtıreli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bağlı Zeytinyağı Fabrikası sezonun ilk zeytinlerini işlemeye başladı.

Sertifika töreni düzenlendi Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından desteklenen “İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında Bayramiç S.S. Pıtıreli Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bağlı Zeytinyağı Fabrikası sezonun ilk zeytinlerini işlemeye başladı. Sezonun ilk zeytinlerinin işlenmesi ile birlikte Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene: Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Bayramiç İlçe Belediye Başkan V. Mert Uygun, TKDK İl Koordinatörü Hasan İskender, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen, Kurum Amirleri, STK Başkanları, S.S. Pıtıreli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramazan Algül, İl/İlçe Tarım Müdürlüğünden Teknik personeller ve Kooperatif üyeleri katılım sağladı.

Üreticilerin kazancı ve rekabet gücü artacak

Sezona ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan; “Bakanlığımızın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmekte olan İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü projeleri 2023 yılı içerisinde toplam 9.036 da. alanda bitkisel üretim yapan 114 üretici, 12 farklı tür ürün ile yürütülmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından finanse edilen Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Sürdürülebilir İyi Tarım Uygulamaları Projesi’ kapsamında uzun yıllardır devam etmekte olan S.S. Pıtıreli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 27 üreticisi 1.825 dekar alanda Zeytin ürününde İyi Tarım Uygulamaları yapmaktadırlar. Bugün burada üreticilerimize İyi Tarım Uygulamaları sertifikalarını vereceğiz. Çevreye, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, izlenebilir, sürdürülebilir gıda güvenliği ve güvenirliliği olan bir üretim modeli olan İyi Tarım Uygulamaları olarak üretim yapmakta olan tüm üreticilerimizi tebrik eder verdikleri emekler için teşekkür ederim. Ayrıca İyi Tarım Uygulamaları Sertifika töreninin hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve üreticimize de teşekkür ederim. Ürününüz bol kazancınız bereketli olsun” şeklinde konuştu. Türkarslan, ITU ile üreticilerin kazancının ve rekabet gücünün artacağını, tüketicilerin sağlığının korunacağını belirtti.

Kaymakam Taş sertifikalarını teslim etti

Bayramiç S. S. Pıtıreli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bağlı proje üreticilerine, sertifikaları Bayramiç Kaymakamı Alper Taş ve Bitki Koruma Ürünleri uygulama esnasında kullanmaları üzere maske, koruyucu kıyafet ve gözlükleri de Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan tarafından teslim edildi. Kooperatife ait Zeytinyağı Fabrikası gezilerek tören sona erdi.(Yunus Erzincanlı)

Paylaş