havadurum

Çanakkale’de gastronomi kültürüne değinildi

Çanakkale Gastronomi Kültürü Eğitim Araştırma ve Tanıtma Derneği(GASTROYA) söyleşilerinin ilk konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

488

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Gastronomi Kültürü Eğitim Araştırma ve Tanıtma Derneği(GASTROYA), Çanakkale Belediyesi ve Çanakkale Seramik Müzesi iş birliği ile gerçekleştirilen Gastroya Söyleşilerinin ilk konuğu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu oldu.

“Bir bölgenin kimliği ve hikayesi hakkında değerli bilgiler sunar”

Çanakkale Seramik Müzesinde Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Babaç’ın üstlendiği söyleşide, Rektör Erenoğlu, gastronominin önemine değindi. Gastronominin sadece yemek pişirme olmadığını, kültür ve coğrafyanın kesişim noktasında yer alan bir sanat dalı olduğunun altını çizen Erenoğlu “Lezzetlerin ve mutfak geleneklerinin keşfi, sadece tat alma duyumuzu tatmin etmekle kalmaz, aynı zamanda bir bölgenin kimliği ve hikâyesi hakkında da bize değerli bilgiler sunar. Çanakkale'ye gelince, bu bereketli toprakların ve Ege Denizi'nin cömertliğinin izlerini taşıyan eşsiz bir mutfak kültürü ile karşı karşıyayız. Zeytinyağlılar, deniz ürünleri, otlar ve baharatlar, Çanakkale mutfağının temelini oluşturan taze ve lezzetli malzemeler arasında. Bölgenin tarihi ve kültürel mirasını yansıtan Troya mutfağı, Osmanlı mutfağı ve Akdeniz mutfağının etkilerini de bu mutfakta görebiliriz” sözlerini kullandı.

“Potansiyeli değerlendirmek için atmamız gereken adımlar da var”

Çanakkale’nin gastronomi potansiyelinin güçlü üretim kapasitesine de bağlı olduğunu dile getiren Rektör Erenoğlu “Çanakkale'nin gastronomi potansiyeli sadece lezzetli yemeklerinde değil, aynı zamanda tarım ve hayvancılık alanındaki güçlü üretim kapasitesinde de yatmaktadır. Bölgemizde yetişen zeytinler, incirler, üzüm ve deniz ürünleri, ulusal ve uluslararası mutfaklarda öne çıkan yüksek kaliteli ürünler arasındadır. Ancak, bu potansiyeli tam anlamıyla değerlendirmek için atmamız gereken bazı adımlar da var. Gastronomi turizminin geliştirilmesi, yerel üreticilerin desteklenmesi ve mutfak geleneklerimizin korunması bu adımlar arasında yer alıyor” diye konuştu.

“Türkiye için önemli bir kalkınma fırsatı sunmaktadır”

ÇOMÜ olarak büyük bir sorumluluk üstlendiklerini dile getiren Erenoğlu “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak, bu konuda önemli bir sorumluluk taşıdığımızı biliyoruz. Gastronomi eğitimine önem veriyor, bölgesel mutfak araştırmaları yürütüyor ve yerel üreticilerle iş birliği yapıyoruz. Ayrıca, gastronomi turizminin geliştirilmesine katkıda bulunmak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. İnanıyorum ki, Çanakkale'nin gastronomik değeri, sadece bölgemiz için değil, tüm Türkiye için önemli bir kalkınma fırsatı sunmaktadır. Bu değeri korumak ve geliştirmek için hep birlikte çalışmalı, bu eşsiz mutfak kültürünün hak ettiği yere ulaşmasını sağlamalıyız” ifadelerine yer verdi.

Rektör Erenoğlu, konuyla ilgili soruları cevaplayarak Üniversite olarak; gastronomi eğitiminin geliştirilmesi, yerel lezzetlerin tanıtılması, gastronomi turizminin teşvik edilmesi ve gastronominin sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi için çalışmalara devam edeceklerinin altını çizdi ve bu konuda tüm paydaşlarla iş birliğine açık olduklarının vurgusunu yaptı.

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş