DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 62074.2403 %-1.53
ETHERIUM 3433.8145 %-0.44
havadurum

Çanakkale'de Bugün Hava Durumu 11 Ocak

Çanakkale'de başlayan ve etkisini gösteren kar yağışı bugün sona eriyor. Parçalı bulutlu ve ara ara güneşli olacak hava sıcaklığı oldukça soğumaya devam ediyor. İşte Çanakkale'de 11 Ocak 2024 Perşembe gününe ait kar yağışının etkileri, don riski ve rüzgar durumu..

625

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan verilere göre, Çanakkale'de 11 Ocak 2024 Perşembe günü kar yağışı etkisini yitirecek. Parçalı bulutlu ve ara ara güneşli olacak hava sıcaklığı oldukça soğumaya devam edecek. İl genelinde sıcaklık en yüksek 6, en düşük -2 derece olacak. Çanakkale'de don riski var. Rüzgar saatte 10-15 km hızla esecek.

Kar Yağışının Etkileri

Çanakkale'de 10 Ocak 2024 Çarşamba günü başlayan ve kentte yaşayan vatandaşları sevindiren kar yağışı bugün sona eriyor. Kar kalınlığı il merkezinde 5, yüksek kesimlerde ise 10 santimetreyi buldu. Kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi, bazı yollar ulaşıma kapandı. Vatandaşlar karın keyfini çıkarmak için parklara ve bahçelere akın etti. Bazı vatandaşlar ise kar küremek ve yollarda biriken karları temizlemek için çalıştı.

Kar yağışı aynı zamanda kentteki doğal güzellikleri de ortaya çıkardı. Çanakkale Boğazı, Kilitbahir Kalesi, Truva Antik Kenti, Gelibolu Yarımadası ve Kazdağları gibi tarihi ve turistik yerler karla kaplanarak kartpostallık görüntüler oluşturdu. Kar yağışının ardından güneşin de yüzünü göstermesiyle birlikte kentteki manzaralar büyüledi.

Kar yağışı ayrıca kentteki hayvanlara da yaradı. Çanakkale Belediyesi, sokak hayvanları için karla kaplı alanlara mama ve su bıraktı. Ayrıca kentteki hayvanat bahçesindeki hayvanlar da karla oynayarak eğlendi. Özellikle kutup ayısı, kurt, tilki, geyik ve tavşan gibi hayvanlar karın tadını çıkardı.

Don Riski ve Rüzgar Durumu

Çanakkale'de kar yağışının sona ermesiyle birlikte hava sıcaklığı da düşmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Çanakkale'de bugün hava sıcaklığı en yüksek 6, en düşük -2 derece olacak. İl genelinde don riski var. Rüzgar saatte 10-15 km hızla esecek. Hava sıcaklığının hafta sonuna kadar artması beklenmiyor.

Don riski nedeniyle vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yollarda buzlanma olabileceği uyarısı yapıldı. Sürücülerin araçlarını kullanırken hızlarını ayarlamaları, takip mesafesini korumaları ve ani fren yapmamaları tavsiye edildi. Ayrıca vatandaşların soğuk havaya karşı kendilerini korumaları, kalın giyinmeleri ve ısınma ihtiyacını karşılamak için soba ve ısıtıcı kullanırken dikkatli olmaları istendi.

Rüzgar durumu ise Çanakkale Boğazı'nda deniz ulaşımını etkiliyor. Rüzgarın saatte 10-15 km hızla eseceği tahmin ediliyor. Bu nedenle Çanakkale Boğazı'nda feribot seferlerinde aksamalar yaşanabileceği belirtildi. Vatandaşların seyahat planlarını yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş