havadurum

Çanakkale'de 2024 turizm sezonu umut vaat ediyor!

Fatih Özkan "Çanakkale'de 2024 turizm sezonu, özellikle kültür turizmi odaklı acenteler için umut vaat edici bir başlangıç yaptı." Turizmci Hamza Fatih Özkan, yeni sezonu değerlendirdi.

1090

2024 turizm sezonu, Çanakkale’de kültür turizmi yapan acenteler için umut verici bir başlangıç yaptı. Ancak, Ramazan ayının Nisan'a denk gelmesi ve hemen ardından gerçekleşen seçim süreci nedeniyle turlara katılımda geçici bir duraksama yaşandı. Seçimlerin ardından yoğun bir talep görülse de, yerli turistler Türkiye'deki otellerin pahalılığı nedeniyle daha çok yurtdışı turlarını tercih etti. Özellikle Çanakkale’den günübirlik Yunanistan ve Bulgaristan turları büyük ilgi gördü. Çanakkale'nin vazgeçilmezlerinden olan Şehitlik turları ise yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Hamza Fatih Özkan, 2023 ile 2024 yılları arasında turizm açısından büyük bir fark olmadığını, hatta 2024'ün daha aktif geçtiğini belirtti. Kurban Bayramı için rezervasyonların olduğunu ifade eden Özkan, yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil tercihlerinin kültür turizminden otel konaklamasına yöneldiğini vurguladı. Özkan, ekonomik durumun tatilcileri nasıl etkilediğini, kültür turizminin mevsimsel dinamiklerini ve acentelerin geleceğe yönelik beklentilerini değerlendirdi.

2024 sezonu turizm açısından nasıl başladı?

2024 yılı bizim gibi kültür turizmi yapan acenteler açısından güzel başladı. İlkbahar ve sonbahar genellikle önemli olan aylar. Buradaki tek sıkıntımız Ramazan ayının bu yıl Nisan’a denk gelmesi ve hemen akabinde de seçim süreci yaşanması oldu. Bu yüzden insanlar turlara katılmadılar. Ancak seçimin ardından Haziran ortasına kadar yoğunluk yaşandı. Burada da vatandaşlar Türkiye’deki otellerin pahalılığı ve tur ücretlerinin yurt dışında daha uyguna denk gelmesi hasebiyle tercihlerini yurtdışı turlarından yana kullandı. Çanakkale’den de günübirlik olarak Yunanistan ve Bulgaristan’a çok sayıda tur var. İnsanlar bu turlara yoğun ilgi gösteriyor. Çanakkale’nin vazgeçilmesi Şehitlik turlarımız var. Onda da yavaş yavaş hareketlenmeler başladı .

Geçen yılla bu yılı kıyaslayabilir misiniz?

2023 ile 2024 arasında çok fark yok hatta bu yılın daha aktif geçtiğini söyleyebiliriz. Kurban Bayramı için de rezervasyonlar var. Havaların ısınması ile birlikte tatil tercihleri kültür turizminden otel konaklamasına yöneliyor. Yaz mevsimi ile birlikte destinasyon seçenekleri azalıyor.