DOLAR 30.9274 %0.04
EURO 33.5072 %0.15
G.ALTIN 2019.0906 %0.35
BITCOIN 52015.7202 %-0.02
ETHERIUM 3010.1155 %1.05
havadurum

Çanakkale Belediyesi Çalışanlarına Diyabet Eğitimi Verildi

Çanakkale Belediyesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla çalışanlarına yönelik bir eğitim programı düzenledi. Program, Çanakkale Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünün organizasyonu ve İl Sağlık Müdürlüğünün desteğiyle 22 Kasım 2023 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

1067

Çanakkale Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Farkındalık Etkinlikleri kapsamında çalışanlarına diyabet konusunda eğitim verdi. Eğitim programı, İl Sağlık Müdürlüğünün de katkılarıyla 22 Kasım 2023 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Diyabet Nedir?

Diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya ürettiği insülinin vücutta etkili bir şekilde kullanılamaması sonucu kan şekerinin yükselmesi durumudur. Diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, körlük, sinir hasarı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyabetin önlenmesi ve tedavisi için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, ilaç kullanımı ve kan şekeri takibi önemlidir.

Diyabetle ilgili broşürler dağıtıldı

Eğitim programı, Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası Nikah Salonunda yapıldı. Programda, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi diyetisyenleri tarafından Çanakkale Belediyesi çalışanlarına diyabet hakkında detaylı bilgi verildi. Ayrıca, Çanakkale Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı birim hemşireleri tarafından da katılımcıların kan şekeri ölçümleri yapıldı. Programda, diyabetin belirtileri, risk faktörleri, tanısı, tedavisi, komplikasyonları ve önlenmesi gibi konular anlatıldı. Programa katılan çalışanlara, diyabetle ilgili bilgilendirici broşürler de dağıtıldı.

Eğitim ve Bilgilendirme Amaçlı Etkinlikler Devam Edecek

Çanakkale Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, halk sağlığını yakından ilgilendiren konulara ilişkin eğitim ve bilgilendirme amaçlı etkinliklerine ilerleyen süreçlerde de devam edecek. Bu kapsamda, çalışanların ve vatandaşların sağlık bilincini artırmak, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak ve sağlık sorunlarını önlemek veya erken tanımak için çeşitli faaliyetler düzenlenecek.

(Esra Güller)

Paylaş