havadurum

Çanakkale Belediye Başkan Adayı CHP'li Erkek, projelerini anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek, Proje ve Aday Tanıtım Toplantısı'nda projelerini anlattı.

1753

Çanakkale’de yerel seçim için hazırlıklar hızla devam ediyor. 31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için adaylar Çanakkale için projelerini duyurmaya devam ediyor. Bugün Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek projelerini paylaştı.

Aday tanıtım programına CHP Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin, CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, CHP Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, İlçe ve belde belediye başkanları, parti yöneticileri, partililer ve basın mensupları katılım sağladı.

"İşimiz gücümüz Çanakkale"

Projelerini anlatmadan önce doğup büyüdüğü, memleketi olan Çanakkale’ye hizmet etmekten gurur duyduğunu dile getiren CHP’li Erkek; “Büyük bir sorumluluk üstlendik. İşimiz gücümüz Çanakkale diyerek yola çıktık. Kurucu Genel Başkanımız, değişmez önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; dinlenmemek üzere yola çıkanlar, asla yorulmazlar. Yol arkadaşlarımız, meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte biz de dinlenmemek üzere yola çıktık” dedi.

“Dünyanın en güzel şehrinde yaşıyoruz”

CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek, yerel seçim çalışmaları kapsamında düzenlenen Proje ve Aday Tanıtım Toplantısı'nda; “Şanslı olduğumuz çok yer var, zorlanacağımız yerler var çünkü bizden önce halkçı belediyeciliği, sosyal belediyeciliği, şeffaf ve katılımcı belediyeciliği çok iyi noktalara getirmiş belediye başkanlarımız var. Onları çok daha ileriye taşınma sorumluluğumuz var, her zaman söylediğimiz gibi; belediyeciliğin doğmasının temel sebebi var; biri hizmet, ikincisi de yerel demokrasidir. Yerel demokrasi açısından Çanakkale, Türkiye’ye çok önemli örnekler verdi. Öyle olağanüstü bir coğrafyada yaşıyoruz ki, dünyanın en güzel şehrinde yaşıyoruz. Tarihsel ve kültürel mirası çok zengin olan bir şehirdeyiz, aynı zamanda bir boğaz kentindeyiz, zaten bir boğaz kenti olduğumuz için de çok güzeliz” ifadelerini kullandı.

"Kazdağları'nın Çanakkale tarafı da Milli Park olsun"

Çanakkale Savaşları ve Troya Savaşı’ndan bahseden Erkek; “Çanakkale Boğazı’nı ele alsak neler neler anlatılır, kimler geldi kimler geçti, ne savaşlar gördü o boğaz. Örneğin geçen gün, çocuk müzesi üzerinde çalışırken, bir baktım ki; çocukların, bizim, dünyanın çok iyi tanıdığı Andersen Masallarının yazarı Hans Christian Andersen bile 1841 yılında, vapurla Çanakkale’ye gelmiş, buradaki bir anne ve çocuğu ile ilgili olan hatıralarını yazmış. Kimliğiyle, tarihiyle çok önemli bir mirası devir alıyoruz. Öyle bir kent ki; iki yakasında dünya tarihinin en önemli savaşları yaşanmış; biri mitolojideki Truva Savaşı. Dünyanın tanıdığı olağanüstü bir marka ve Troya bir Anadolu kenti, Hektor bir Anadolu kahramanı, onun için Cumhuriyet’in Anadolu uygarlıklarına sahip çıktığı gibi Troya’ya sahip çıkmaya devam edeceğiz, Troya hepimiz için çok önemli. İkincisi; yakın tarihimizde, Cumhuriyetimizin önsözünün yazıldığı Gelibolu Tarihi Yarımadası’nda ve Çanakkale Boğazı’nda, Çanakkale Savaşı’dır. Gazi Mustafa Atatürk’ün ikinci doğduğu yer bu topraklar çünkü bütün dünya. Troya’yada da Çanakkale Savaşları’nda da çok meşhur haklı bir savunma vardır; Çanakkale. Bugün Milli Parkımız, iyi ki Milli Parkımız. Kazdağları’nın Çanakkale tarafı da Milli Park olsun, biliyorsunuz Balıkesir tarafı Milli Park. Onun için fütursuzca ruhsatlar veriliyor, onun için fütursuzca hareket ediyorlar. Bin Pınarlı İda, mitolojide tarihin çok önemli bir yerinde bulunuyor, dünyanın en olağanüstü coğrafyalarından biri, bugün Çanakkale bir tarım ili ise, bugün Çanakkale’nin olağanüstü tarım ürünleri varsa, olağanüstü suları varsa, bunu Kazdağları’na borçlu olduğumuzu da çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

"Sosyal belediyeciliği ileriye taşıyacağız"

Önemli adımlar atacaklarını dile getiren Erkek; “Biz bugün öğrencilerimiz Çanakkale’de olduğu dönemlerde, ortalama 60 bin kişi taşıyoruz otobüslerde, günde. Buradaki sorunları da biliyoruz; kırsal otobüslerimizi yenileyeceğiz, sayılarını arttıracağız, yeni planlar yapacağız. Birçok caddede trafiğin akışı değişecek. Sosyal belediyecilikte çok önemli adımlar atıldı, bunu daha da ileriye taşıyacağız. Yoksullukla mücadele edeceğiz. Önümüzdeki dönemlerde dayanışmaya çok ihtiyacımız olacak çünkü ekonomik kriz derinleştikçe, yoksulluk büyüyor. Bugün, ihtiyaç sahibi bir aile, çocuğu varsa ve bu çocuğu protein alamıyorsa, süt içemiyorsa, et yiyemiyorsa bu bizim derdimiz olmak zorunda. Onun için çok çok önemli adımlar atacağız”ifadelerini kullandı.

Erkek'in projeleri ve açıklamaları şu şekilde:

ÇANAPPKALE

"Dijital belediyecilik anlayışımız ile artık mobil uygulamamız olan 'ÇANAPPKALE" ile birçok yere erişebileceksiniz. Uygulamadan vergi ve fatura gibi birçok ödemeyi kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz. Anketlere katılım, şikâyet ve talep iletme gibi konularda uygulamamız sizlere yardımcı olacak. Uygulamamız katılımcı yönetim anlayışımıza büyük katkı sağlayacak."

Çanakkale Mobil Bilim Evi

"Çocuklar için çok önemli bir projeye imza atıyoruz. Mobil Bilim Evi ile birlikte çocuklarımız deneyler yapacak, önemli bilim adamlarını öğrenecek. Çok iyi vakit geçirecek çocuklarımız için bilim evi mahallelere, ilçelere, köylere, çocukların ayağına gidecek. Aklın ve bilimin ışında yürümemiz lazım."

Akıllı Aydınlatma

"Şehrimizin belli yerlerinde bu sistem var. Güneş enerjisi ile çalışan led teknolojisini her yerde yaygınlaştıracağız. İnsan adımını attığında yanacak olan lambalarımız çok önemli bir tasarruf kaynağı sağlayacak. Tasarruf bizim için çok önemli"

Troya İnovasyon Merkezi (TİM)

"Bu projemizi çok önemsiyoruz. Çanakkale 10-15 yıl sonra neden bilişim merkezi, kenti olmasın? Bilişim merkezlerinin altyapısı bu merkez ile oluşacak. Girişimci gençlerimiz burada her türlü yazılım, kodlama ve uygulama yapabilecekler. Gençlerimiz için çok önemli bir merkez olacak."

İnönü ve Atatürk caddeleri tek yön olacak

"İnönü caddesi Barbaros Mahallesi yönüne doğru tek yön olacak. Atatürk Caddesi ise Cevatpaşa Mahallesi yönüne doğru tek yön olacak. Bunları birbirine bağlayan sokaklarda tek yön olacak. Cuma Pazarı ve Sanayi kavşakları düzenlenecek."

Tam otomatik otoparklar

"Eski Çanakkale'yi trafiğe kapatacağız. Cephe iyileştirmelerine devam edeceğiz. Tam otomatik otoparklar yapmalıyız. Çanakkalemizin belli noktalarına bunları yapacağız. Asıl hedefimiz bisikletli ulaşım."

Dirençli kent

"Deprem bizim en önemli gerçeğimiz. Birinci derece deprem kuşağındayız. Belediyemiz 2012 yılında bütün Çanakkale'de zemin etütleri yapıldı. Zemin iyiştirmesi yapmadan hiç bir inşaata başlayamıyorsunuz Çanakkale'de. Her iki kuruma da teşekkür ediyorum. Her şey zemin. Zemin iyileştirmelerini ve yapı stoğunu çok iyi inceleyeceğiz. Zemin laboratuvarı kuracağız."

Kentsel dönüşüm

"Yerinde bir kentsel dönüşüm ile gerekirse kooperatif sistemi ile dönüşümü sağlayacağız. Kat malikleri ile birebir görüşecek bunu hep birlikte başaracağız. Çanakkale'yi dirençli bir kent haline hep birlikte getireceğiz."

Cuma Pazarı yenilecek

"Artık kapalı pazaryerimiz olan Cuma Pazarımızın mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Buraya çelik ağırlıklı yeni bir yapı kuracağız. Bu yenilemeyi oradaki pazarcılarımız ile konuşarak, onların haklarını koruyarak yapacağız. Modern bir pazaryerini inşa edeceğiz. Kapalı pazar yerimizin üst kısmına güneş enerjisi panelleri yerleştirerek elektrik elde edeceğiz."

Sarıçay Düzenlemesi

"Sarıçay çevre düzenlemesi mutlaka yapılacak. Yeşil alan düzenlemesi gerçekleştirilecek. Talimhane sokaktan gelen yıl ile Barbaros mahallesini birbirine bağlayan yeni bir köprü yapacağız. Burada araç geçişi olmayacak, yürüyüş ve bisiklet yolu olacak."

Deprem Park

"Çanakkale'deki deprem toplanma alanlarında farkındalıklar olacak. Biz deprem toplanma alanlarını imara açan zihniyetten farklıyız. Biz bu konuyu çok önemiyoruz. Deprem toplanma alanlarında afet bilinci eğitimleri gerçekleştireceğiz."

Türkan Saylan Sosyal Tesisleri

"Türkan Saylan Sosyal Tesisleri Çanakkale için çok özel bir yer. Bu bina önümüzdeki dönem yıkılarak buraya yeni bir kültür merkez inşa edeceğiz. İçerisinde öğrencilerimiz için okuma solanları, sergi salonları, kütüphane, dinlenme alanları bulunan ve Çanakkale'ye yakışan harika bir kültür merkezi inşa edeceğiz. Yeni kültür merkezimizin adı 'Atatürk Kültür Merkezi' olacak. Atatürk Kültür Merkezi'nin içindeki çok amaçlı salona 'Türkan Saylan Salonu' adını vereceğiz. Çanakkale kültür kenti olmalı, tarih kenti olmalı, turizm kenti olmalı, öğrenci dostu kent olmalı, kadın ve çocuk dostu bir kent olmalı. Bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Çanakkale ve Cumhuriyet Müzesi

"Cumhuriyetin önsözü Çanakkale'de yazıldı. Çok önemli bir coğrafyadayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu topraklardan çıkarak Kurtuluş Savaşı destanını yazdı. Bizim bu ruhu yaşatmamız lazım. Bu yüzden Çanakkale ve Cumhuriyet Müzesi'ni hayata geçireceğiz."

Kitap günleri

"Çok önemli yazarları, kitapları ve yayınevlerini hemşehrilerimiz ile buluşturacağız. Çok önemli söyleşiler olacak. Çok önemli gazeteciler sizlerle buluşacak."

Düğün salonu

"Vatandaşlarımızdan bizlere inanılmaz bir düğün salonu talebi oldu. Herkes özel yerlerde düğün yapamıyor, imkânı yok. Onun için düğün salonu mutlaka yapacağız. Projesi ve yeri belirlendi. Esenler Mahallemizde olacak. 1800 metrekare kapalı alana sahip ve 650 kişilik olacak. Öncelikle dar gelirli ailelerimiz faydalanacak."

Öğrenci evi

"Biz öğrenci kentiyiz. Çanakkale nüfusumuzun yüzde 40'ı genç. Öğrencilerimizin birçoğunun barınma sorunu var. Dar gelirli öğrencilerimizin faydalanacağı, barınma sorunlarını çözeceği öğrenci evi yapacağız."

Engelsiz Dershane

"YGS ve YKS gibi birçok sınava hazırlık kurslarının olacağı, engelli vatandaşlarımıza yönelik bir dershane inşa edeceğiz. Gönüllü öğretmenlerimizle birlikte bu kursları vereceğiz. Bunun çalışmalarını yaptık, öğretmenlerimiz ile konuştuk."

Sınırsız Durak

"Otobüs yolculuğu yapan bebek sahibi anneler istediği her yerde inebilecek. Kadınlarda gece belli bir saatten sonra bu imkândan faydalanacak. Bu uygulamayı Çanakkale'de hayata geçireceğiz. Anne dostu, kadın dostu kent olacağız."

Sokak Canları Rehabilitasyon Merkezi

"Can dostlarımız, sokak hayvanlarımızı asla yalnız bırakmayacağız. Yeri ve projesi belirlenen bir sokak hayvanlarımız için rehabilitasyon merkezi kuracağız. Burada aynı zamanda can dostlarımız barınabilecek. Hayvan dostu bir kent olacağız."

Kent Park

"Yeni parklar, yeni yeşil alanlar oluşturacağız. Çocuklar için, gençler için, aileler için herkes için mutlaka yeşil alanlarımızı arttıracağız. Esenler Mahallemizde 75 dönümlük yeşil bir kent park inşa edeceğiz. Botanik bahçesiyle, göletiyle muhteşem bir kent parkı siz değerli hemşehrilerimizle paylaşacağız."

Oyuncak Müzesi

"Çocuklar ile ilgili adımlar atacağız. Bütün mücadelemiz onların geleceği için zaten. Ekolojik kreş yapacağız, oyuncak müzesi yapacağız. Değerli Sunay Akın ile müzemi yapacağız. Kendisi çok mutlu oldu. İçerisinde çok güzel etkinlikler, oyunlar olacak. Sunay Akın ile birlikte projemizi hayata geçireceğiz."

Halk Süt

"Çocuklarımız maalesef ekonomik şartlardan ötürü et ve süte ulaşmakta zorluk çekiyor. Üreticilerimiz ve kooperatiflerimiz ile görüşüp gerçekten ihtiyaç sahibi olan çocuklarımıza ücretsiz süt desteği sağlayacağız. Kimse görmeden bu hizmeti sağlayacağız. Bütün sosyal yardımlar insan onuruna yakışır bir şekilde yapılacak."

Çocuk Meclisi

"Çanakkale Kent Konseyimiz ile birlikte çocuk konseyimizi mutlaka kuracağız. Çocuk meclisimiz çok önemli. Çocuklarımızın talep ve düşüncülerinin paylaşması ilerde demokrasinin işlemesi açısından çok önemli olacak. Çanakkale'de çocukların sözü geçecek."

Ekolojik Kreş

"75 dönümlük Kent Park alanımızın yanında 10 dönümlük alana yapacağız. Çocuklar bitkilerin nasıl büyüdüğünü, meyvelerin nasıl yetiştiğini görecek. Çok güzel bir kreşi hep birlikte hayata geçireceğiz. Çocuklarımızı geleceğe hazırlayacağız."

Genç Kent

"Gençlerimiz bizim için çok önemli. Gençlerimize yönelik bir çok çalışmayı başlatacağı. Greenbox Stüdyo ile gençlerimize profesyonel çekimlerini gerçekleştirebileceği imkanlar sağlayacağız. Bu stüdyoyu ivedi bir şekilde kuracağız. Gençlerle ilgili ne yapacaksak gençlerle birlikte yapacağız. Gençlerimize eğitim desteği vereceğiz."

Yaşayan Kütüphane

"Sınav dönemlerinde kentimizdeki kütüphaneler açık oluyor ama yetmediğini görüyoruz. Bunun için öğrencilerimizin 24 saat kullanabileceği, araştırmasını ve etütlerini yapabileceği aynı zamanda sıcak çorbasını, kahvesini içebileceği yaşayan kütüphaneyi inşa edeceğiz."

Çarşı Bölgesi Yayalaştırma Projesi

"Çarşıda Küçükhamam Sokak, Kemalyeri sokak, Balıkhane sokak, Fetvane sokak hızla yayalaştırılacak. Burada hemşehrilerimiz rahatlıkla dolaşabilecek."

Amatör Kulüplerine Destek

"Amatör spor kulüplerimizle bir araya geliyoruz. Birçoğunun imkânları çok kısıtlı. Önümüzdeki dönem onlara birçok destek sağlayacağız. Bir aydır sürekli onlarlayız. Esenler Mahallemizde kullanabilecekleri bir spor sahası yapacağız."

Bisiklet Kenti

"Bisiklet kullanımını çok önemsiyoruz. Çanakkale mutlaka Avrupa Bisiklet Ağı'na katılmalıdır. Üye olacağız. Ulaşım ağı içerisinde konforlu ve güvenilir bisiklet ağını kuracağız. Bisiklet dostu bir kent olacağız, bisiklet kullanımına teşviklerde bulunacağız."

Projelerini anlatan Erkek, sonrasında Çanakkale Belediye Meclis Üyesi adaylarını ve İl Genel Meclis Üyesi adaylarını tanıttı.

Belediye Meclis Adayları

Çanakkale Belediye Meclisi Adayları; Burcu Özgen Demir, Umut Karagöz, Deniz Hazal Uysal, Hanifi Araz, Fatma Kaynaş, Egemen Ergun, Simge Kutlu, İrfan Dehmen, Sevda Yıldız, Muhammed Güngör, Nurcan Bingöl, İbrahim Soydan, Ercüment Furuncu, Metin Değirmenci, Mustafa Alptuğ Akkoca, Meryem Sabiha Salkım, Fatma Çalışkan, Muhammed Ali Arıkan, Öykü Kaya, Bahrettin Tunç Bozkurt, Evren Nuransoy, Nuriye Ecem Uçar, Burak Durmaz, Müslüm Yalçınkaya, Alper Onur Gözütok, Mesut Dinç, Ali Oktay Coşgun, Hayri Çetin, Ahmet Demir, Kontenjan; Bülent Şarlan, Öznur Benderlioğlu Doğangün, Nigar Etizer Karacık oldu.

İl Genel Meclis Adayları

CHP’nin Çanakkale İl Genel Meclis adayları; Güneş Pehlivan, Halil Ertuğrul, Can Algönül, Ahmet Çelik, Egemen Taylan Özkurnaz, Fahrettin Çiloğlu oldu.

Toplantı; toplu fotoğraf çekiminin akabinde sona erdi.

(SEVİ GÖZAY UĞURLU)
Paylaş