DOLAR 28.9215 %0.00
EURO 31.4857 %0.00
G.ALTIN 1924.1107 %0.00
BITCOIN 38811.2195 %0.12
ETHERIUM 2093.9121 %0.12
BIST100 8026.27 %0.09
havadurum

Bypass'ta ülke çapında başarı

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi bypass alanındaki başarılarıyla adından söz ettiriyor.

476

Bypass (açık kalp) ameliyatlarındaki başarısıyla övgüleri toplayan bir hastane olan Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, sadece Çanakkale'den değil diğer illerden gelen hastalar için de şifa dağıtmaya devam ediyor.

Edirne'den geldi
Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nin bypass alanındaki başarısı ülkeye yayılmış durumda. Öyle ki Edirne'de yaşamını sürdüren Pınar Balta isimli hasta, hastanede yapılan açık kalp ameliyatlarının başarısını öğrenip operasyon için Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesini tercih etti. Nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetleri ile hastanenin dış merkezinde 1 yıldır takip edilen 40 yaşındaki Pınar Balta; Op. Dr. Buğra Destan önderliğinde Dr. Engin Gürcü'nün de katılım sağladığı yüksek risk taşıyan operasyon başarıyla tamamlandı. Gerçekleştirilen operasyon kapsamında; aort kapağı ve mitral kapağı değiştirilip, triküspit kapağa da tamir işlemi uygulandı.

"Yüksek riskli bir operasyon olduğu anlatıldı"
Op. Dr. Buğra Destan, başarılı geçen operasyonun ardından kamuoyuna bilgilendirmelerde bulunarak; "Nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayeti ile polikliniğimize başvuran hastamızın yapılan tetkiklerinde ciddi aort kapak yetmezliği ve mitral kapak yetmezliği saptadık. Kapak yetmezlikleri hastanın akciğer atardamarında da basınç artışına yol açarak triküspit kapağının da yapısını bozmuş ve triküspit kapak yetmezliği oluşmuş. Ameliyat dışında başka tedavi seçeneğinin olmadığı ve yüksek riskli bir operasyon olduğu anlatılan hastamızın ameliyatı kabul etmesi üzerine hazırlıkları tamamlandı. Başarılı geçen operasyonda aort kapağı ve mitral kapağı değiştirildi. Triküspit kapağa da tamir işlemi uygulandı. Operasyondan bir hafta sonra takiplerinde problem olmaması üzerine tedavisi düzenlenip taburcu edildi. Kontrollerine gelen hastamıza EKO tetkiki yapıldı ve kapaklarının problemsiz çalıştığı görüldü. Çabuk yorulma ve nefes darlığı şikayetleri düzelen hastamız artık günlük yaşamını konforlu şekilde sürdürebiliyor" dedi.
(Duygu Yılmaz)

Paylaş