DOLAR 31.1191 %0.06
EURO 33.8161 %0.01
G.ALTIN 2032.4106 %0.03
BITCOIN 54762.9908 %0.55
ETHERIUM 3190.291 %0.16
havadurum

Bursa, organ bağışında Türkiye'de liderliğini sürdürdü

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Bursa ve çevresindeki iller, organ bağışı konusundaki liderliklerini 2023 yılında da sürdürdü.

745

Bursa ve çevresinde yer alan Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Düzce ve Bilecik illerini içeren bölge, organ bağışında uzun yıllardır liderliğini koruyor. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bölgenin bu yıl da beyin ölümü tespiti ve aile bağış oranlarında birinciliği sürdürdüğü belirtildi. Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Orkun Yıldırım, bölgedeki hastanelerin yaptıkları donör bildirimleri sayesinde Türkiye genelinde organ bağışı konusunda örnek bir rol üstlendiğini vurguladı. Bölge, bu başarıyla organ bağışının önemine dikkat çekmeye devam ediyor.

Bursa organ bağışında zirveyi sürdürüyor

Organ bağışında Bursa’nın zirvede kalmasını tebrik eden Orkun Yıldırım, "Başta Bakanlığımız olmak üzere Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bilecik illerinde yıllardır sürdürülen organ bağışı farkındalık çalışmalarına destek veren Sağlık Müdürlükleri, hastane yöneticileri, yoğun bakım hekim ve hemşireleri ile büyük özverilerle çalışan organ nakli koordinatörlerimizin bu başarıda katkıları çok büyüktür. Bölgemizin senelerdir organ bağışında zirvede kalmasını sağlayan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim." ifadesini kullandı.

Organ ve doku bekleyen hasta sayısı her geçen gün artıyor

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de organ ve doku bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Dr. Yıldırım, "Bekleme listelerine bakıldığında tüm Türkiye'de 2023 yılı itibarıyla 24 bin 449 kişi böbrek, 1422 kişi kalp, 2 bin 600 kişi karaciğer, 204 kişi akciğer, 277 kişi pankreas, 3 bin 963 kişi kornea nakli için bekliyor. Bursa bölgesinde ise 2 bin 341 kişi böbrek, 337 kişi karaciğer, 138 kişi ise hala kornea beklemektedir" şeklinde konuştu. Yıldırım, geçen yıl Türkiye'de 1711 kişiye beyin ölümü tanısı konulmasına rağmen vefat eden bu kişilerin sadece 289'unun yakınlarının organ bağışına onay vererek başka yaşamlara umut olduğunu aktardı.

“Kadavradan bağış oranları hala çok düşük”

Türkiye'de kadavradan bağış oranlarının hala çok düşük oranlarda seyrettiğine dikkati çeken Yıldırım, "Hastalarımız sağlıklarına ancak sağlıklı olan başka bir yakınlarının organı ile hayata tutunabilmektedir. Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışına yönelik toplumsal farkındalık çalışmaları en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Hastalarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışının yapılmasına her zaman ihtiyaç duymaktayız. Yapılan bağışların sayısının azalması birçok hastanın organ nakli yapılmadan vefat etmesine neden olmakta. İnsanlarımızın bu noktada hassasiyetle davranacağına, özellikle vefat eden yakınlarının organlarını bağışlama noktasında bir gün kendilerine ya da bir yakınlarına organ ihtiyacı olacağı düşüncesiyle hareket edeceklerine inanıyorum" dedi.

(AA)

Paylaş