havadurum

Bursa'da 19. Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri Başladı!

Bursa'nın fetih tarihini yeniden yaşamak ve Osmanlı'nın izinde bir yolculuğa çıkmak için hazır olun! Osmangazi Belediyesi'nin düzenlediği 19. Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri, tarihin izinde unutulmaz bir deneyim sunmak için geliyor. Nisan ayı boyunca şehir, geçmişin büyüsüyle şenlendi.

853

Bursa'nın tarihî atmosferinde bir zaman yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız? Osmangazi Belediyesi'nin düzenlediği, Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri, şehrin geçmişine saygı duruşunda bulunmak ve kültürel mirası yaşatmak için geri sayıyor. Bu yıl 19'uncusu düzenlenen şenlikler, Nisan ayı boyunca Bursalıları eğlenceli ve anlamlı etkinliklerle buluşturacak. İşte, şehrin coşkusunu doruk noktaya taşıyacak olan bu şenliklerin ayrıntıları...

Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri, bu yıl Osmangazi Belediyesi tarafından 19'uncusu düzenleniyor. Bursa'nın fetih tarihinin 698. yılına ithafen gerçekleştirilen bu şenlikler, tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkıyor. Şenlikler kapsamında Nisan ayı boyunca pek çok etkinlik düzenleniyor.

Saltanat Kapı'dan başlayıp Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nde son bulan Fetih Yürüyüşü, şenliklerin ilk günlerinde büyük ilgi gördü. Bunun yanı sıra, köy düğünü geleneğinin yaşatıldığı Armutköy'den başlayacak törenlerle başlayan etkinlikler, Dereçavuş'ta nikah töreni ve eğlencelerle devam edecek.

Şenlikler kapsamında önemli bir etkinlik de Uluslararası Tarihi Kent Koşusu ve halk koşusu olacak. Saltanat Kapı önünden başlayacak koşu, tarihi ve kültürel mirası yaşatma amacını taşıyor.

Etkinliklerin en heyecan verici kısımlarından biri de Uluslararası Osmangazi Kent Koşusu ile Tarihi Kent Koşusu Halk Maratonu yarışları olacak. Tophane Meydanı'ndan başlayacak yarışlar, parkur boyunca sporcuların ter dökeceği bir fırsat sunacak.

Şenliklerin finali, 28 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek Rahvan At Koşusu ile yapılacak. Bu etkinlikte Türkiye'nin dört bir yanından gelen rahvan atları ve binicileri yer alacak, Osmanlı döneminden günümüze uzanan bir geleneğe tanıklık edilecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, bu etkinliklerin Bursa'da bir bayram havası oluşturacağını ve şehrin tarihini, kültürünü ve geleneklerini canlı tutmayı amaçladıklarını belirtti. Önceki dönem Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, bu etkinliklerin her geçen yıl daha da büyüyerek devam ettiğini ve şehrin kültürel dokusuna katkı sağladığını ifade etti.

(İHA)
Paylaş