havadurum

Buluşçulara plaket takdim edildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, başarıları sayesinde ödül almaya devam ediyor. Bu yıl 8'incisi düzenlenen Patentle Türkiye 3. Üniversiteler Patent Yarışmasında plaket almaya hak kazanan buluşçulara plaket takdim edildi.

390
İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF'2023'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın destekleri ile bu yıl 8'incisi gerçekleştirilen Patentle Türkiye 3. Üniversiteler Patent Yarışmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini temsil eden ve başarı elde eden buluşçulara Rektörlük Senato Salonunda düzenlenen törenle madalyaları ve Rektörlük teşekkür belgeleri takdim edildi.

Toplantıya Senato Üyeleri ve ödül alan buluş sahipleri katılım sağladı. Törende Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu; "Su Drenaj Mazgalı" buluşlarıyla altın madalya kazanan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Alper Sağlık ve öğrencisi Hasan Hüseyin Yıldırım, "Hava Abrazyon Tedavi Tozu" başlıklı buluşlarıyla bronz madalya kazanan Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Tunalı ve Doç. Dr. Esra Ercan, "Kuantum Temelli Bilgi Güvenliği İçin Kuantum Takviyeli Öğrenme İle Anahtar Üretimi Ve Güvenli İletişim Yöntemi" başlıklı buluşuyla 467 buluş arasından Türkiye 7.liği kazanan Prof. Dr. İhsan Yılmaz'a madalya ve teşekkür belgelerini takdim etti.

Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu törende yaptığı konuşmada "Üniversitemizin bu tür başarıları bizim için çok değerli. Üniversiteler bilgi üretilen mecralar ve bu bilginin patentlenerek ticari ürüne dönüşmesi yeni girişimlerin kurulması bizim birinci önceliklerimizden. Bu kapsamda hocalarıma başarılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonraki süreçte bu tür çalışların artması için tüm desteğimizi verecek var gücümüzle çalışacağız. Üniversitemizi bilginin ürüne dönüştüğü yenilikçi ve girişimci bir üniversite olarak geliştirmeye devam edeceğiz" sözlerine yer verdi.
(Esra Güller)
Paylaş