DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43802.7409 %-1.29
ETHERIUM 2354.3592 %-0.52
havadurum

“Bugün en büyük bayramımızdır!”

Eğitim İş Çanakkale Şubesi, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında yazı yayınladı. Cumhuriyetin 100. Yılında Eğitim İş Çanakkale Şubesi, Cumhuriyeti Atatürk'ün önderliğinde yazılmış büyük bir destan olarak değerlendirdi.

409

Eğitim İş Çanakkale Şubesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir açıklama yaparak, günün anlamını vurguladı. Açıklamada, Cumhuriyetin, ulusun büyük bir destanı olarak kabul edildiğine ve demokrasinin bir araç olarak değil, amaç olarak görülmesi gerektiğine dikkat çekildi. 100 yıl önce Atatürk'ün liderliğinde yazılan bu büyük destanın, ulusun tüm zorluklara göğüs gerek bir şekilde kurduğu en değerli varlık olarak vurgulandı.

“Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi Cumhuriyeti’n 100’üncü yaşı kutlu olsun”

Eğitim İş Çanakkale Şubesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılına dair açıklamalarda bulundu. Eğitim İş Çanakkale yayınladığı açıklamada; “Bugün, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün nitelemesiyle “en büyük bayramımızdır!”. Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi Cumhuriyetimiz 100 yaşında! Kutlu olsun! Ulusumuz, Atatürk'ün önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak, tüm zorluklara göğüs germesini bilmiş, en değerli varlığımız Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuş, egemenlik kayıtsız koşulsuz ulusumuza verilmiştir. Emperyalistlerin akbabalar gibi başına üşüştüğü parçalanmış bir padişahlıktan; dünyanın “hasta adam” diyerek ellerini ovuşturduğu bir enkazdan; Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimiz, 100 yaşını geride bırakmışsa da Atatürk’ün tarif ettiği muasır medeniyetler seviyesinden giderek uzaklaştırılmıştır” sözlerini kullandı.

“Yaşasın Cumhuriyet!”

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin yaşatılmasında kararlı olduklarını ifade eden Eğitim İş “Başöğretmenimiz Atatürk’ün gelecek nesilleri emanet edecek kadar önem verdiği eğitim çalışanları olarak, O’nun mirasına sahip çıkarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesini yaşatmaya ve geliştirmeye kararlıyız. Bu kararlılığımızı, Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş, Cumhuriyet'in çok yönlü kazanımlarının, hak ve sorumluluklarının bilincinde olan, üretken ve çağın gerektirdiği beceri ve bilgilerle donatılmış, demokrasiden ödün vermeyen, sağlam değer yargılarını benimseyen bireylerin yetiştirilmesi için var gücümüzle çalışarak göstereceğiz. Cumhuriyetin bağımsızlığını, egemenliğini, ülkenin bütünlüğünü, laik, bilimsel, ulusal, kamusal eğitim hedefini geliştirerek korumak; ülkede yaşayan her bir çocuğun ve gencin eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkını yaşama geçirmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Siyasi iktidar, Cumhuriyetimizin 100. Yılının coşkuyla kutlanmasına gölge düşürmek istese de coşkuyla tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yoldaşlarını saygıyla anıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet!” ifadelerine yer verdi.

(Esra Güller)

Paylaş