DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

Bubble Tea Nasıl Yapılır? Evde Bubble Tea Nasıl Yapılır?

Bubble tea nasıl yapılır? Son yılların favori içeceği olan bubble tea, özellikle Tayvan kökenli ve süt-çay karışımına renkli ve aromalı baloncukların eklenmesiyle tanınıyor. Popülerlik kazanan bu içeceğin nasıl yapıldığı, baloncukların ne olduğu ve içeriği merak ediliyor. İşte, bubble tea'nin tarifi ve detayları...

366

Bubble tea, son yıllarda dünyada ve ülkemizde popüler olan bir içecektir. Tayvan kökenli olan bubble tea, süt ve çay karışımına eklenen renkli ve aromalı baloncuklarla hem göze hem de damağa hitap eder. Peki, bubble tea nasıl yapılır? Bubble tea’deki baloncuklar nedir? Bubble tea’nin içinde ne var? Evde bubble tea nasıl yapılır? İşte, bu soruların cevapları ve bubble tea tarifi…

Bubble Tea Nasıl Hazırlanır?

Bubble tea hazırlamak için öncelikle baloncukları yani tapyoka incilerini kaynatmanız gerekiyor. Tapyoka incileri, nişasta ve su karışımından yapılan küçük ve yumuşak toplardır. Tapyoka incilerini 20-25 dakika kadar kaynattıktan sonra şuruplu bir suda 10 dakika bekletmeniz, onların tatlanmasını sağlar. Bu arada siyah veya yeşil çayınızı demleyip soğutun. Çayınıza süt ve şeker veya bal ekleyin. Buz küpleriyle birlikte blenderda karıştırın. Son olarak bardağınıza çay karışımını ve tapyoka incilerini koyun. Geniş bir pipetle servis edin.

Bubble Tea’deki Baloncuklar Nedir?

Bubble tea’deki baloncuklar, tapyoka incileri olarak adlandırılır. Tapyoka incileri, Brezilya kökenli bir bitki olan tapyoka bitkisinin kökünden elde edilen nişastadan yapılır. Tapyoka nişastası suyla karıştırılıp küçük toplar haline getirilir. Bu toplar kaynatıldığında yumuşar ve şeffaf bir görünüm alır. Tapyoka incileri tek başına tatlı değildir, ancak şurup veya meyve suyu gibi tatlandırıcılarla lezzetlendirilebilir.

Bubble Tea’nin İçinde Ne Var?

Bubble tea’nin içinde genellikle süt, çay, buz küpleri, tapyoka incileri ve şurup bulunur. Ancak bubble tea’yi farklı şekillerde de hazırlayabilirsiniz. Örneğin, süt yerine soya sütü veya badem sütü kullanabilirsiniz. Çay olarak siyah veya yeşil çayın yanı sıra oolong çayı veya beyaz çay da tercih edebilirsiniz. Şurup olarak da vanilya, karamel, çikolata, hindistan cevizi gibi farklı aromalar deneyebilirsiniz. Ayrıca meyve parçaları, jöleler, pudra şekeri gibi malzemelerle de süsleyebilirsiniz.

Evde Bubble Tea Nasıl Yapılır?

Evde bubble tea yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • 1/4 su bardağı tapyoka incisi
 • 2 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 1/4 su bardağı siyah veya yeşil çay
 • 1/4 su bardağı süt
 • Buz küpleri

Yapılışı:

 • Tapyoka incilerini bir tencerede kaynayan suya atın ve 20-25 dakika pişirin. Sürekli karıştırın.
 • Tapyoka incileri yumuşayıp şeffaf olunca süzün ve soğuk suyla yıkayın.
 • Bir kasede şeker ve biraz suyu karıştırın. Tapyoka incilerini bu şuruba ekleyin ve 10 dakika bekletin.
 • Çayınızı demleyin ve soğutun. Süt ve şeker veya bal ekleyin.
 • Buz küpleriyle birlikte blenderda karıştırın.
 • Bir bardağa önce tapyoka incilerini sonra çay karışımını koyun. Geniş bir pipetle servis edin.
 • Evde bubble tea yapmanın keyfini çıkarın! (Nilay Günay)
Paylaş