DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43811.7707 %-1.27
ETHERIUM 2351.6857 %-0.64
havadurum

"Bu teklif bizim için yok hükmündedir"

2024-2025 yıllarındaki memur ve memur emeklilerinin ilk zam teklifinin açıklamasıyla beraber, Çanakkale'de KESK Bileşenleri ortak basın açıklaması gerçekleştirerek, hak mücadelesine devam edeceklerini vurguladılar.

1027

7'inci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 2024-2025 yıllarındaki memur ve memur emeklilerinin ilk zam teklifi açıklanmasının ardından KESK bileşenleri tarafından, alınan kararı protesto etmek amacıyla bir gün iş bırakarak ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. İskele Meydanı'nda gerçekleşen basın açıklamasında KESK Dönem Sözcüsü Bülent Barın, Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar ve SES Çanakkale Şubesi Eş Başkanı Canan Coşan tarafından ortak bir açıklama yapılarak; "Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan kamu emekçileri olarak, KESK'liler olarak bugün Türkiye'nin dört bir yanında alanlarda, sokaklardayız" denildi.

"Türkiye'nin dört bir yanında alanlarda, sokaklardayız"

12 milyon emekliyi de yakından ilgilendiren 7'inci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi'ne dair İskele Meydanı'nda KESK Bileşenleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, KESK Dönem Sözcüsü Bülent Barın, Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar ve SES Çanakkale Şubesi Eş Başkanı Canan Coşan ortaklaşa açıklamada bulunarak; "Türkiye kamu emekçileri mücadele tarihini 'Haklar yasalardan önce gelir' 'Hak Verilmez, mücadele ile alınır' diyerek ilmek ilmek yazanlar. Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan kamu emekçileri olarak, KESK'liler olarak bugün Türkiye'nin dört bir yanında alanlarda, sokaklardayız. Sadece kendimiz için değil, göz göre göre sefalete itilen, verdikleri emekler yok sayılan 12 milyon emeklinin hakkını da savunmak için, Nitelikli ücretsiz kamu hizmeti hakkı yok sayılan tüm bu ülkenin tüm insanları için grevdeyiz. Alanlarda omuz omuzayız. Buradan Türkiye'nin her yerinde yüreği aydınlık bir gelecek için çarpan tüm dostlarımıza selam gönderiyoruz. Selam olsun bu ülkenin onurlu kamu emekçilerine, Selam olsun kamu emekçileri mücadelesinin yüz akı olduğunu bir kez daha gösterenlere. Selam olsun, "Bu sömürü düzenine itirazımız var" diyenlere. Bugün burada bizimle birlikte olmasından gurur duyduğumuz dostlarımız, yol arkadaşlarımız, hepinizi KESK adına, KESK'e üye sendikalar adına sevgi ve dostlukla selamlıyoruz. Ne yazık ki ülkemizde çok uzun süredir gecenin karanlığı hâkim. Üstelik ülkeyi yönetenler attıkları her adımda üzerimize çöken karanlığı daha da zifiri hale getirmeye çalışıyor" diye belirtildi.

"İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret artışı var mı?"


Enflasyon oranlarının altında bir teklif olduğu vurgulanarak; "İki gün önce yine böyle bir adım atıldı. Hükümet 6 milyonu aşkın kamu emekçisi ve emekliye, bizlere toplu sözleşme teklifini açıkladı. Buna göre hükümet bizlere altışar aylık dilimler halinde 2024 yılı için %14+ %9 maaş artışı, 2025 yılı için ise %6+ %5 maaş artışı teklif etmiştir. Şaka gibi ama ne yazık ki gerçek. İktidar Merkez Bankasının hedeflediği, ama her zamanki gibi tutmayacağı bugünden belli olan enflasyon oranlarının bile altındaki teklifi ile hepimizle açıkça alay etmiştir. Üstelik hükümetin tırnak içinde teklifinde tüm kamu emekçilerinin ortak taleplerine ve 11 hizmet kolunun taleplerine dair tek cümle edilmemiştir. Tüm bunlar 'müzakereler devam ediyor' denilip geçiştirilmiştir. Kısacası ilk toplantının yapıldığı 1 Ağustostan iki hafta sonra gelinen yerde dağ fare doğurmuştur. Günlerdir yapılan açıklamaları tüm kamuoyu takip ediyor. Çalışma Bakanı haftalardır 'müzakerelerimizin tüm tarafları memnun edecek şekilde hayırla sonuçlanacağını ümit ediyorum' açıklaması yapıyor. Bizde buradan soruyoruz, bu teklifte 4 milyonu aşkın kamu emekçisini, 2 milyonu aşkın kamu emeklisini memnun edecek ne vardır? İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret artışı var mı? Yok. Taban aylığımıza yansımayan 8.077 TL tutarındaki ilave seyyanen ödeneğe ilişkin bir adım var mı? Yok. Barınma hakkı kapsamında konutu olmayan kamu emekçisine kira yardımı var mı? Yok. Hangi ad altında olursa olsun emekli maaşlarımızı adeta kemiren, tüm ek ödemelerin taban aylığımıza, emekliliğimize yansıtılması var mı? Yok. Büyümeden, refahtan pay var mı? Yok" sözlerine yer verildi.

"Hak verilmez mücadele ile alınır"

Temmuz maaş artışlarının en çok emeklilere vurduğu belirtilerek; "Sevgili emekliler, Temmuz maaş artışlarında en büyük darbe sizlere vuruldu. 12 milyon emekli gözlerinin içine baka baka aldatıldı. Milyonlarca emekli kök aylığı 6 bin TL'nin altında kaldığı için %25'lik artıştan bile yararlanamadı, aylıkları bir kuruş bile artmadı. Üstelik emekliye verilen %25 maaş artışından 12 gün sonra çıkıp dalga geçer gibi '2023 enflasyonunu %58 olarak güncelledik' açıklaması yapıldı. Bu sefalete dur deme vakti gelmedi mi? Bugün ya bizleri yok sayan bu yoksulluk, sefalet, güvencesizlik teklifine boyun eğeceğiz. Ya da hangi sendikaya üye olursak olalım kamu emekçisi ile emeklisi ile 'hak verilmez mücadele ile alınır' diyerek ortak sorunlarımız, taleplerimiz için mücadeleyi yükselteceğiz. Bizler sustukça, yetkimizi başkalarına teslim ettikçe başımıza nelerin geldiğini geçtiğimiz 6 toplu sözleşmede gördük. Kamu işvereni olan hükümetin sesimize kulaklarını kapatamaması, üzerinde pazarlık yapılabilecek yeni ve gerçek bir teklif sunması bizlere bağlı. Bunun için KESK olarak hükümetin hepimize sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik dayatan ilk teklifine karşı ilk uyarımızı yapıyoruz. Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz. Unutmayalım ki, mücadele edenler her zaman kazanamasa da kazananlar hep mücadele edenlerdir. Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden bu garabet sisteme karşı hangi sendikanın üyesi olursa olsun tüm kamu emekçilerini Yoksulluk Sınırı Üzerinde İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret, Güvenceli İstihdam Demokratik Bir Çalışma Yaşamı, Grev Hakkı İle Tamamlanmış Gerçek Toplu Sözleşme Sistemi için her adımda omuz omuza vermeye davet ediyoruz" denildi. Gerçekleşen basın açıklamasına; KESK bileşenleri, DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi, bazı STK temsilcileri destek verirken, eyleme, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Çanakkale İl Başkanı Doğan Ateş, Gençlik Kolları Başkanı Tuğberk Güzel'de katılım sağladı.
(Dilan Kaynak)

Paylaş