DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 62053.6607 %-1.57
ETHERIUM 3429.7183 %-0.56
havadurum

Borsada Tarihi Göç! Son 2 Ayda 912 Bin Yatırımcı Borsayı Terk Etti!

Son 2 ayda borsadan çıkan yatırımcı sayısı 912 bin oldu. Bu rakam, borsa tarihindeki en büyük yatırımcı göçü olarak kayıtlara geçti. Peki, borsada yatırımcı sayısındaki bu hızlı düşüşün sebepleri neler? Borsada yatırımcılar neden borsayı terk ediyor? Borsada yükseliş trendi devam edecek mi? Detaylar haberimizde…

1007

Borsada son 2 ayda 912 bin yatırımcı borsayı terk etti. Borsada yatırımcı sayısındaki düşüşün sebepleri arasında, kısa vadeli kazanç peşinde koşan yatırımcılar, küçük bakiyeli yatırımcılar, genç yatırımcılar, yabancı yatırımcılar ve ekonomik ve siyasi gelişmeler yer alıyor. Borsada yükseliş trendinin devam etmesi için, bu sebeplerin olumlu yönde gelişmesi, Türkiye’nin makroekonomik göstergelerinin iyileşmesi ve yatırımcıların uzun vadeli ve sabırlı bir yatırım stratejisi izlemesi gerekiyor. Borsada yatırım yapmak, bir maratona katılmak gibidir. Maratonu bitirmek için, hem hızlı hem de dayanıklı olmak lazım.

Borsa İstanbul’da (BİST) 2023 yılında yaşanan hızlı yükselişin ardından 2024 yılında sert düşüşler yaşandı. BİST 100 endeksi, yılın ilk günü 2.000 puanın üzerinde rekor kırarken, yılın son günü 1.500 puanın altına geriledi. Borsada yaşanan bu dalgalanma, yatırımcıları da etkiledi. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) verilerine göre, borsada yatırımcı sayısı kasım ayında 350 bin, aralık ayında 562 bin kişi azalarak 7.5 milyona indi.

Borsada Yatırımcı Sayısı Neden Düştü?

Borsada yatırımcı sayısındaki düşüşün birçok sebebi var. Bunlardan biri, yatırımcıların borsada kısa vadeli kazanç peşinde koşması. Borsada yatırım yapmanın uzun vadeli bir strateji gerektirdiğini unutan yatırımcılar, kısa sürede yüksek getiri elde etmek için halka arzlara, spekülatif hisselere ve sosyal medya gruplarına yöneliyor. Ancak bu yatırımların çoğu yatırımcıları hayal kırıklığına uğratıyor. Borsada yatırımcı sayısındaki düşüşte, küçük bakiyeli yatırımcılar ve genç yatırımcılar daha etkili oluyor. MKK verilerine göre, borsada 10 bin TL’nin altında bakiyesi olan yatırımcı sayısı kasım ayında 1.5 milyon, aralık ayında 2.1 milyon azaldı. Aynı şekilde, borsada 18-25 yaş arası yatırımcı sayısı kasım ayında 400 bin, aralık ayında 600 bin kişi azaldı. Bu yatırımcılar, borsada yaşanan dalgalanmalara karşı daha duyarlı ve sabırsız davranıyor.

Borsada Yabancı Yatırımcılar Ne Durumda?

Borsada yatırımcı sayısındaki düşüşte, yabancı yatırımcıların da payı var. Yabancı yatırımcılar, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi gelişmelerine karşı temkinli bir tutum sergiliyor. Yabancı yatırımcıların borsaya giriş yapması için üç önemli kriter bulunuyor. Bunlar; gri liste, yerel seçimler ve not artırımı. Türkiye’nin, Uluslararası Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) gri listesinde yer alması, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini azaltıyor. Yabancı yatırımcılar, Türkiye’nin gri listeden çıkması için gerekli reformları yapmasını bekliyor. Yerel seçimler de yabancı yatırımcılar için bir belirsizlik unsuru. Yabancı yatırımcılar, yerel seçim sonuçlarının siyasi istikrar ve ekonomik politikalara nasıl yansıyacağını görmek istiyor. Not artırımı ise yabancı yatırımcılar için bir umut ışığı. Yabancı yatırımcılar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu artırması halinde, borsaya daha fazla ilgi gösterecekler.

Borsada Yükseliş Trendi Devam Edecek Mi?

Borsada yatırımcı sayısındaki düşüşe rağmen, borsada yükseliş trendinin devam edeceği yönünde görüşler var.Borsada yükseliş trendinin devam etmesi için, yatırımcıların da uzun vadeli ve sabırlı bir yatırım stratejisi izlemesi gerekiyor. Borsada kısa vadeli kazanç peşinde koşan yatırımcılar, hem kendilerine hem de borsaya zarar veriyor. Borsada başarılı olmak için, yatırımcıların temel ve teknik analiz yapması, risk yönetimi yapması, portföy çeşitlendirmesi yapması, duygularını kontrol etmesi ve güvenilir kaynaklardan bilgi alması gerekiyor. Borsada yatırım yapmanın bir maraton olduğunu unutmamak lazım.

Borsada son 2 ayda yaşanan yatırımcı göçü, borsa tarihindeki en büyük göç olarak kayıtlara geçti. Borsada yatırımcı sayısı 7.5 milyona gerilerken, borsada yükseliş trendi de bozuldu. Borsada yatırımcı sayısındaki düşüşün sebepleri arasında, kısa vadeli kazanç peşinde koşan yatırımcılar, küçük bakiyeli yatırımcılar, genç yatırımcılar, yabancı yatırımcılar ve ekonomik ve siyasi gelişmeler yer alıyor. Borsada yükseliş trendinin devam etmesi için, bu sebeplerin olumlu yönde gelişmesi, Türkiye’nin makroekonomik göstergelerinin iyileşmesi ve yatırımcıların uzun vadeli ve sabırlı bir yatırım stratejisi izlemesi gerekiyor. Borsada yatırım yapmak, bir maratona katılmak gibidir. Maratonu bitirmek için, hem hızlı hem de dayanıklı olmak lazım. (Erhan Taylan)

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş