havadurum

Bilecik'te Bulgaristan’dan gelen kadınlarla yaşayan gelenek: çömlek üretimi

Bilecik’te Bulgaristan'dan gelen geleneği kadınlar sürdürüyor: Kınık köyünde çömlekçilik azalsa da devam ediyor. Kadınlar, üretimden paketlemeye destek oluyor. Köy ekonomisine büyük katkıları var.

13856

Bilecik'te Bulgaristan'dan gelen kadınlar çölekçilik geleneğini sürdürüyor. Bulgaristan’1880'lerde gelen Şakir Ağa ile başlayan çömlekçilik geleneği kadınlar tarafından sürdürülüyor. Köydeki atölyelerde, azalmış olsa da üretim devam ediyor. 1970'lerde 100 olan atölye sayısı günümüzde 20'ye düşmüş durumda. Atölye sahiplerinin eşleri ve ilçeden gelen kadınlar, çömlek yapımından paketlemeye kadar işlerde görev alıyor. Kınıklı atölye sahiplerinden Selami Baydemir, toprağın bereketini elleriyle şekillendiren kadınların en büyük destekçileri olduğunu belirtiyor. Baydemir, "Allah razı olsun çoluk çocuk ve bayanlarla ekmeğimizi kazanıyoruz. Atölyelerde çalışan bayanlar ev ekonomilerine de çok büyük katkı sağlıyor. Bu onlar içinde bir velinimet." dedi. Atölye sahibi Saim Öztürk de kadınların, yaptıkları çömlekleri pişirdiğini ve ikinci aşamada sırlayıp tekrar pişirerek yurt içi ve dışına pazarladıklarını anlattı.

"Köyümüzde her ocakta mutlaka bir bayanın eli vardır"

Sırlama işi yapan Meral Yalçın, çalışarak evine ve eşine destek olduğunu dile getirdi. Mesleğini severek yaptığını vurgulayan Yalçın, "Eskiden bu işleri hep erkekler yapardı, şimdi bayanlar yapıyor. Tüm genç bayanlara tavsiye ediyorum. Bu mesleği öğrenerek daha ileriye taşıyacaklarına eminim." ifadelerini kullandı. Eşi atölye sahibi olan Fevziye Kubat ise çömlekçiliğe evlendiğinden bu yana 40 yıldır devam ettiğini belirtti.

"Kızlarımız, gelinlerimiz ve annelerimiz hepsi çalışıyor"

Her zaman eşine destek olduğunu ifade eden Kubat, şöyle konuştu: "Köydeki atölyelerin çoğunda bayanlar çalışıyor. Gençlerimiz dışarıya iş için gittiklerinden dolayı bu işler bayanlara kaldı. Paketleme, sırlama, fırın doldurma olsun hepsini yapıyoruz. Köyümüzde her ocakta mutlaka bir bayanın eli vardır. Kızlarımız, gelinlerimiz ve annelerimiz hepsi çalışıyor. El birliğiyle çalışıyoruz. Geleceğimiz için çocuklarımızın tahsilleri için ailemize destek olmak zorundayız. Hayatımızdan memnunuz. Biz bayanlar çömleği yapar, pişirir, paketler, hazırlarız. Erkeklerimiz de onları satmaya giderler. Yani bayanlar olmazsa olmaz, her alanda bizler varız." (AA)

Paylaş