havadurum

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Eğitim Camiası İle İş Birliği Protokolü İmzaladı

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Aralık ayı olağan meclis toplantısında, eğitim camiası için önemli bir iş birliği protokolü imzaladı.

1247

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Aralık ayı olağan meclis toplantısında, eğitim camiası için önemli bir iş birliği protokolü imzaladı ve Biga'ya yapılacak yatırımlar konusunda Çanakkale Teknopark ile görüşmeler gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Melih Akyıl, toplantının açılışında Gazze'deki savaşa değinerek, katliamın bir an önce sona ermesi gerektiğini ifade etti.

Biga TSO Meclisi'nde faaliyet raporu sunan Hakan Akın, geçmiş ay yapılan faaliyetleri üyelere aktardı. Meclis Üyesi Erol Şener ise Diğer İmalat Sanayi ve Madencilik Meslek Komitesi adına bir sunum gerçekleştirerek, bölgedeki e-ticaret mobilya üretiminin durumunu açıkladı. Şener, mobilya üreticilerinin en büyük sorununun ara eleman eksikliği olduğunu belirtti ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile mesleki eğitim iş birliği protokolü imzalandığını söyledi.

Üniversiteyle mobilya bölümü açılması konusunda görüşüldü

Şener ayrıca, mobilya bölümünün açılması için üniversite ile görüşmeler yapıldığını ve pazar payını artırmak amacıyla çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Üretim tesisleri ve depolama alanlarıyla ilgili sorunumuz var. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Uygun yer bulunmasıyla ilgili Mal Müdürlüğü’müzden talebimiz oldu. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Son olarak da pazaryeriyle ilgili çalışmalarımız oldu. E ticaret fuarı yaparak dünyaya açılmak istiyoruz. Çanakkale Teknopark’tan randevu talep ettik. Hocalarımızla bir araya geldik. Çok güzel fikirler ve bilgiler aldık. İnşallah kendileriyle iş birliği içinde gerçekleştireceğiz. Teknopark’ın başta Amerika olmak üzere çok sayıda ülkeyle bağlantıları olduğunu biliyoruz. Ticaret heyeti toplayarak bu ülkelerle iş birliği konusunda girişimlerimiz olacak. Bunlar hep üreticilerimizin faydasına olacak işler” dedi.

Biga TSO Markalaşma Komisyonu Başkanı Çağdaş Bağmeşli, Biga'nın marka şehir olması için yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

“57 projemizi başarıyla tamamladık”

Çanakkale Teknopark adına konuşan Doç. Dr. Erkan Bil, Teknopark'ın yapısı ve imkanları hakkında bilgi verirken, uluslararası alanda faaliyet gösterdiklerini ve Amerika'da ticaret heyeti düzenleyeceklerini açıkladı. Bil, “Hem Asya hem de Avrupa’da operasyon yapabilme imkanımız var. Amerika’da da çalışıyoruz. Önümüzdeki zaman diliminde Biga’da da bir ticaret heyetimizi Amerika’ya götüreceğiz. Organizasyonu biz yapıyoruz. Bakanlığımızın maddi desteğiyle götüreceğiz heyetimizi. Teknoparkımızda faaliyet gösteren firmalarımıza 2015 yılında 381 bin lira devlet desteği sağlarken, 2022 yılında 82 milyon lira destek sağladık. 2023’te ise 150 milyon lirayı geçeriz. Teknoloji geliştirme bölgeleri içinde 2019 yılı performans endeksi sonuçlarına göre Türkiye’deki 89 teknopark arasında birinci olduk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verileri bunlar. 22 akademik girişim faaliyet gösteriyor. 57 projemizi başarıyla tamamladık. 22 projemiz de devam ediyor. Biga’da 3 tane coğrafi işaretlerin alınması süreçlerinin tamamına destek olduk. Patent, marka süreçleriyle ilgili projelerde ilçelerimize destek oluyoruz. Bunların uluslararasılaşmasıyla ilgili de faaliyet gösteriyoruz. Firmalarımızın yurtdışı operasyonlarını yapıyoruz. Bir firmanın yurtdışı operasyonlarını yapmasındaki en büyük zorluk şu. Oradaki muhatabı kim, kimlerle yol yürüyecek, nasıl yapacak, avukatı kim olacak, mali müşaviri kim olacak, danışmanı kim olacak… Bankadan IBAN numarası almak bile zor. Biz ne yapıyoruz? Biz oradaki Dış İşleri Bakanlığı ilgili kuruluşlarına yönlendirebiliyoruz. Kendi alanlarımız var. Ofis açmak istediğiniz ülkede, şirketleşmeniz dahil bütün alanlarda yönetiminizi yapıyoruz. Network alanlarını yönetiyoruz. Güvenilir network sağlıyoruz. Şirketleşme programlarınızı devam ettiriyoruz böylece” sözlerine yer verdi.

“Bütün enerjimizi Bigamızın ikinci yüzyılını planlamak için sarf etmek zorundayız”

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Biga'nın ikinci yüzyılını planlamanın önemine vurgu yaptı. Projelerin Biga için ilham kaynağı olduğunu belirten Doğan, kurumsallaşma hedeflerinin gerçekleştirildiğini ve odanın 50. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Doğan, “Bigamız artık 100 yıllık birikimi olan kadim bir ilçe haline geldi. Konumu, coğrafi özellikleri, çalışkan insanları, yatırım olanaklarıyla önemli bir değer olan ilçemizin ikinci yüzyılını yaşıyoruz. Bizler ilk yüzyılımızı tamamlamanın şerefine ulaştık. Ama bizim için çok daha önemli bir gerçeklik, ciddi bir sorumluluk da Biga'yı yönetenler olarak önümüzde duruyor. Bizler Bigamızın ikinci yüzyılını planlamak, çocuklarımıza hedefleri olan, amaçları için planı hazır olan güçlü bir ilçe bırakmak, Bigamızın ikinci yüzyılını planlamak zorundayız. Bütün enerjimizi Bigamızın ikinci yüzyılını planlamak için sarf etmek zorundayız” dedi.

“Bizim en büyük gücümüz, çalışkanlığımızdır”

Eğitimin önemine değinen Doğan, Biga'nın ikinci yüzyılı için hedeflerinin eğitimi artırmak olduğunu söyledi. Doğan; “İkinci yüzyıl hedeflerimizin başında eğitim var. Biga iş dünyası olarak ilçemizin eğitim olanaklarının arttırılması, çocuklarımızın eğitiminin çok iyi şekilde verilebilmesi için çalışıyoruz. Şu anda ilçemizde deprem nedeniyle yıkılıp da ihalesi tamamlanmayan okulumuz yok. Bu, belki de Türkiye'de çok az ilçenin başarabileceği bir şey. Kaymakamımız, il milli eğitim müdürümüz, ilçe milli eğitim müdürümüz, milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve siyasi partilerimiz başta olmak üzere bu güzel tablonun oluşmasında katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Şimdi sırada Güzel Sanatlar Lisesi'ni ilçemize kazandırmak hedefimizi gerçekleştireceğiz. Sözünü aldık. Ağzımızdan çıkan, kamuoyuna açıkladığımız her söz gibi bunu da gerçekleştirmek için çok çalışacağız. Bizim en büyük gücümüz, çalışkanlığımızdır zaten” sözlerine yer verdi.

“Eğitim bizim ilk önceliğimiz”

Doğan, Milli Eğitim Müdürlüğü imzaladıkları projenin TOBB’a bile ilham olduğunu vurgulayarak, “Eğitim bizim ilk önceliğimiz. Ancak eğitim denilince betondan binalar yapmaktan bahsetmiyorum sadece. Biz eğitimde ortaya bir vizyon koymak zorundayız. Bunun için çeşitli protokoller yapıyoruz. Geçtiğimiz dönemde TOBB'a ilham olan bir projeyi hayata geçirdik. Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle imzaladığımız protokolle meslek liselerimizi iş garantili hale getirdik. Meslek liselerimizin belli bölümlerinden mezun olan öğrencilerimize Türkiye'nin her yerinde iş garantisi verdik. Hatta TOBB Başkanımız kıymetli büyüğümüz Rifat Hisarcıklıoğlu'na bu konudan bahsettiğimde çok şaşırmış ve projeyi çok beğenmişti. Hemen sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB arasında bir protokol imzalandı ve Türkiye çapında benzer bir proje hayata geçirildi. İşte bizim ihtiyacımız olan şey bu vizyondur. Bigamızın farkı da işte bu vizyondur. Bigamızın ikinci yüzyılının anahtarı da bu vizyondan geçmektedir. Yine üniversitemizle iş birliği protokolü imzaladık ve Biga’da iş piyasaları hakkında veri toplamaya başladık. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle daha önce imzaladığımız protokol sayesinde iş dünyasının ihtiyacı olan yetişmiş kalifiye elemanların artması için bölümler açılması için çalışma yürüttük. Bizim iyi yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacımız büyük ve son zamanlardaki en büyük sorunlarımızdan birini oluşturuyor” diye belirtti.

“Biga olarak sorumluluk almalıyız”

Şadan Doğan; “Biga'da ortaya koyduğumuz vizyonu herkesin çok iyi anlamasını istiyorum. Bozlar Yat Üretim Serbest Bölgesi, Karabiga Konteyner Limanı, Karabiga Yat Limanı, Biga Demiryolu, OSB genişleme sahası, Üçüncü Sanayi Sitesi, coğrafi işaretli ürünler, Veterinerlik Fakültesi ve Hayvan Hastanesi, Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB, Güzel Sanatlar Lisesi, üçüncü kapalı spor salonu, yıkılan okulların yapımı, coğrafi işaretli ürünlerimizin tanıtımı, Biga Üniversitesi, iş garantili meslek lisesi projesi gibi projelerimizin hayata geçişi ile birlikte ülkemizin ikinci yüzyılı için hedefimiz de ikinci yüzyılın parlayan yıldızı olmak olacak. Fuarlarımız biliyorsunuz çok başarılı bir noktaya ulaştı. İkinci fuarımızı yapacağız. Üçüncü bir fuar üzerinde çalışıyoruz. OSB’de genişleme sahası için ön talep toplamaya başladık. Bizim ilk yola çıktığımızda, Biga TSO’da göreve geldiğimizde çok sayıda hayalimiz vardı. Bizler komite üyelerimizle, yönetim kurulumuzla, meclis üyelerimizle birlikte çok çalışarak zor olanı başardık. Tüm bu hayallerimizi hedefler haline getirdik. Bugün de bu rahatlıkla burada konuşabiliyorum. Bizim şimdiki hedefimiz ikinci yüzyılın parlayan yıldızı olmak. Tüm Biga olarak odaklanmamız gereken hedefimiz tam da bu olmalı. Profesyonel hareket etmeli ve çocuklarımızın geleceği için tüm Biga olarak sorumluluk almalıyız. İkinci yüzyılın parlayan yılı olabilmek için her kurumumuza büyük görevler düşüyor. Her kurumumuz birlik ve beraberlik içinde, kafa kafaya vererek, Çanakkale’de olmayan bir Biga ruhuyla hareket etmeli. Bizler bunu başaracağız. Ben inanıyorum” dedi.

“26 Aralık tarihinde Vergi Ödül Töreni’mizi gerçekleştireceği”

Odanın 50’inci yılını tamamlarken çok sayıda etkinlik düzenleyeceklerini ifade eden Doğan, “Odamızın 50’inci yılını tamamlarken, bu Aralık ayı içinde bugünden başlayan yoğun bir programımız olacak. Bugüne kadar 50’nci yılımıza yakışacak çok sayıda etkinliğimiz, çalışmamız oldu. Bugünden sonra 15 Aralık tarihinde odamızın stratejik planını çıkarmak için toplanacağız. Odamıza hizmet eden yönetim kurulu ve meclis başkanlarımızla bir araya geleceğiz. 20 Aralık tarihinde fütürist yazar Samet Çelik’i ağırlayacağız. 22 Aralık tarihinde üniversitemizden kıymetli hocalarımızla deprem konusunda farkındalık oluşturmak ve bir çalışma planı ortaya koymak için Atatürk Kültür Merkezi’nde bir çalıştayımız olacak. Halkımıza da açık bir etkinlik olacak. 26 Aralık tarihinde uzun süredir yapmayı planladığımız Vergi Ödül Töreni’mizi gerçekleştireceğiz. 29 Aralık tarihinde de meclisimiz yılın son toplantısını yapacak. Sizleri de toplantılarımıza davet ediyorum bu vesileyle” dedi.

İmzalar atıldı

Konuşmaların ardından Biga Ticaret ve Sanayi Odası ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki protokol imza töreni düzenlendi. Topantıya Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, İşkur Çanakkale İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil ve yönetimi ile üniversite yönetimi, meslek lisesi okul müdürleri, Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, Biga TSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri, kadın girişimciler kurulu ve genç girişimciler kurulu üyeleri ile basın mensupları katılım gösterdi. (Damla Yeltekin)

Paylaş