havadurum

Biftek Nasıl Yapılır? En Lezzetli Biftek Çeşitleri ve Püf Noktaları

Biftek, dana etinin yumuşak ve kalın kesilmiş parçalarından yapılan, lezzetli ve besleyici bir yemektir. Biftek yapmak için etinizi iyi seçmeli, marine etmeli, kızartmalı ve dinlendirmelisiniz. Bifteği farklı soslarla ve garnitürlerle zenginleştirebilir, damak tadınıza göre pişirebilirsiniz. En lezzetli biftek çeşitleri arasında chateaubriand, steak au poivre, T-bone steak, porter house steak ve soslu biftek bulunmaktadır.

616

Biftek, et severlerin vazgeçemediği, lezzetli ve besleyici bir yemektir. Peki biftek nasıl yapılır, hangi etten yapılır, nasıl pişirilir ve en lezzetli biftek çeşitleri nelerdir? Bu yazımızda sizlere biftek hakkında merak ettiğiniz her şeyi anlatacağız.

Biftek Nedir?

Biftek, dana etinin antrikot, bonfile, kontrfile, T-bone, porter house, döş ve kürek gibi bölümlerinden elde edilen, üzerinde yağ damarları bulunan, yumuşak ve kalın kesilmiş et parçalarıdır. Biftek, protein, vitamin, mineral, demir ve çinko bakımından zengin bir besindir. Kas ve kemik gelişimine, kan sağlığına ve sinir sisteminin fonksiyonlarına katkı sağlar.

Biftek Nasıl Yapılır?

Biftek yapmak için öncelikle etinizi güvenilir bir yerden almalı ve yapacağınız tarife göre seçmelisiniz. Bifteği pişirmeden önce oda sıcaklığına getirmeli, kuru olmasına dikkat etmeli ve tuz ve karabiberle tatlandırmalısınız. Bifteği marine etmek isterseniz, asitli malzemeler ve baharatlarla hazırladığınız sosun içinde buzdolabında bekletmelisiniz. Bifteği pişirmek için ise yüksek ısıda yağlanmış bir tavada her iki tarafını da mühürleyerek kızartmalı ve istediğiniz kıvama gelene kadar pişirmelisiniz12.

En Lezzetli Biftek Çeşitleri

Biftek, farklı şekillerde ve soslarla hazırlanabilen bir et çeşididir. Dünya mutfaklarında birçok biftek tarifi bulunmaktadır. İşte en lezzetli biftek çeşitleri:

 • Chateaubriand: Bonfileden yapılan, şarap ve sote soğanlı bir sosla servis edilen Fransız usulü bir biftektir.
 • Steak au poivre: Karabiberli bir sosla hazırlanan ve yanında patates püresi veya salata ile sunulan bir başka Fransız klasiğidir.
 • T-bone steak: T şeklinde bir kemiğin etrafında bonfile ve kontrfile bulunan bir biftek çeşididir. Genellikle ızgarada pişirilir ve yanında sebze veya salata ile servis edilir.
 • Porter house steak: T-bone steakten daha büyük ve daha kalın olan bir biftek çeşididir. Etin lezzetini arttırmak için kemikli olarak pişirilir ve dilimlenerek sunulur.
 • Soslu biftek: Bifteği marine ettikten sonra tavada kızartıp, üzerine mantar, krema, hardal, soya sosu, balzamik sirke gibi malzemelerle hazırlanan sosları dökebilirsiniz. Soslu biftek, pilav, makarna veya patates ile iyi gider.

Biftek Pişirmenin Püf Noktaları

Biftek pişirmek için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. İşte biftek pişirmenin sırları:

 • Bifteği dövmeyin, bu etin suyunu kaybetmesine ve sertleşmesine neden olur.
 • Bifteği pişirmeden önce tuzlamayın, bu da etin suyunu çeker. Tuzu pişirme işleminden hemen önce veya sonra ekleyin.
 • Bifteği pişirirken çok fazla çevirmeyin, bu da etin suyunu kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Her iki tarafını da birer kere çevirin yeterli.
 • Bifteği pişirdikten sonra dinlendirin, bu etin suyunu geri kazanmasını ve daha yumuşak olmasını sağlar. Bifteği pişirdiğiniz tavada veya folyoya sararak 5-10 dakika bekletin.
 • Bifteği keserken liflerine dik olarak kesin, bu etin daha kolay çiğnenmesini ve daha lezzetli olmasını sağlar.
 • Bifteği pişirirken yüksek ateş kullanın, bu etin dışını çıtır, içini ise sulu yapar.

Biftek, et severlerin favorisi olan, lezzetli ve besleyici bir yemektir. Biftek yapmak için etinizi iyi seçmeli, marine etmeli, kızartmalı ve dinlendirmelisiniz. Bifteği farklı soslarla ve garnitürlerle zenginleştirebilir, damak tadınıza göre pişirebilirsiniz. En lezzetli biftek çeşitleri arasında chateaubriand, steak au poivre, T-bone steak, porter house steak ve soslu biftek bulunmaktadır. Biftek pişirmek için püf noktalarına dikkat ederseniz, lokum gibi bir biftek elde edebilirsiniz.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş