havadurum

Beşiktaş'tan TFF'ye 'kaos' uyarısı!

Beşiktaş Futbol Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu'nun 18 Temmuz'da gerçekleştirileceğini duyurduğu seçimin daha önce yapılması gerektiğini vurgulayarak, Türk futbolunun mevcut kaos ve yanlışlarından kurtulmak için acil bir değişime ihtiyaç olduğunu ifade etti.

1805

Beşiktaş Futbol Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) 18 Temmuz'da gerçekleşecek olan seçiminin daha erken bir tarihe alınması gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu. Siyah-beyazlılar, Türk futbolunda yaşanan sorunların çözümü için acil kararların alınması gerektiğini belirtirken, mevcut durumun kaotik olduğunu ve yeni bir yönetim tarafından düzeltilmesi gerektiğini vurguladılar.

“Türk futbolunun tüm hatlarıyla kaos yaşadı”

Açıklamada, “Türk futbolunun tüm hatlarıyla kaos yaşadığı, yeni ve yıpranmamış bir yönetime ivedilikle, en çok ihtiyaç duyduğu dönemde 2024-2025 sezonunun başlamasına birkaç hafta kala 18 Temmuz tarihinde seçime gitmek Türk futboluna faydadan çok zarar getirecektir. Bu duyurunun, futbolumuzun içinde bulunduğu kaotik durumun örneğinin yaşandığı bir günde bu şekilde yapılmasını doğru bir tutum olarak değerlendirmediğimizi ve kabul etmediğimizi belirtmek isteriz” denildi.

“Kritik dönemde ülke futboluna zaman kaybettirecek bu kararın tarihi kabul edilebilir değil”

Kararların kabul edilebilir olmadığına dikkat çeken Beşiktaş, “Sahaya girilerek hakeme yumruk atıldığı, takımların sahadan çekildiği, sahaya giren taraftarlarla sporcular arasında arbedelerin yaşandığı, ceza kurullarına sevklerin ya belirlenen tarihten önce alınarak uygulandığı ya da bekletilerek baskı altında yapıldığı ve uygulandığı, VAR kararlarının sorgulandığı, gizli toplantıların kayıtlarının sızdırıldığı, Süper Kupa'nın bir krize dönüştürüldüğü, sürecin yönetilmediği örneklerinde olduğu gibi onlarca örnek varken, futbol ailesinin demokratik iradesini sekteye uğratacak, profesyonel yeni bir organizasyon yapısına ihtiyaç duyduğumuz bu kritik dönemde ülke futboluna zaman kaybettirecek bu kararın tarihi kabul edilebilir değildir” diye belirtti.

“Türk Futbolunun kaybedecek bir günü yok”

“Türk Futbolunun kaybedecek tek bir günü dahi olmadığına inanıyoruz” sözlerine dikkat çekilen açıklamada, “TFF statüsü genel kurulun nasıl toplanacağını düzenlemektedir. Hiçbir kişi ve yönetim genel kurul iradesinin üstünde olamaz. Türk futbolunun bir üç ay daha bu anlayışla yönetilerek içinden çıkılamayacak sorunlara gömülmesine Beşiktaş JK olarak razı olmadığımızı belirtir, hukukun ve talimatların bize tanıdığı hakları diğer kulüplerimiz ve futbol ailesinin paydaşlarıyla birlikte sonuna kadar kullanacağımızı belirtmek isteriz” sözlerine vurgu yapıldı.

“Türk futbolu bu yanlıştan kurtulmalı”

Beşiktaş JK, TFF seçimlerinin çok adaylı olarak yapılması gerektiğini ve kurulların atanma yerine seçimle belirlenmesi gerektiğini belirterek şu sözlere yer verdi, “Beşiktaş JK olarak tavrımız nettir. TFF seçimleri çok adaylı olarak yapılmalı, kurulları da atamayla değil seçimle belirlenmelidir. Başta MHK’nın oluşturulması ve buna bağlı olarak VAR uygulamalarından kaynaklanan büyük sorunun çözülmesi için 18 Temmuz tarihinde göreve gelecek yeni yönetimin hızlı ve doğru karar alması neredeyse imkansızdır. Türk futbolunun tüm kaos ve yanlışlarından kurtulması, lig statülerinin ve kurullarının sağlıklı bir şekilde belirlenmesi için, zaman kaybetmeden 2023-2024 sezonun bitimiyle birlikte toplanacak genel kurulla seçilecek yeni yönetime ihtiyaç olduğuna inancımızı kamuoyuyla paylaşırız.”

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş