DOLAR 27.2146 %0.24
EURO 28.9554 %-0.19
G.ALTIN 1683.8206 %0.21
BITCOIN 26086.29 %-1.57
ETHERIUM 1569.3791 %-1.32
BIST100 8233.23 %0.24
havadurum

Bayramiç Beyazı farklı tatlarla buluştu

Çanakkale'de Yusuf Döndüoğlu'nun Bayramiç Beyazı ile yaptığı dondurmanın tanıtımını gerçekleştirmek üzere tanıtım buluşması gerçekleştirildi.

384

Kaz dağlarının eteklerinde yıllardan beri endemik bir tür olarak yetişen ve yöre halkı tarafından daha önceleri Beyaz Tüysüz olarak anılan kendine özgü rengi, tadı, kokusu, aroması ve uzun raf ömrü ile diğer nektarin çeşitlerinden ayrılan; Bayramiç beyazından Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bayramiç Kaymakamlığı ve Bayramiç Ziraat Odası işbirliğiyle bir dondurma çeşidi ortaya çıktı. Düzenlenen buluşmaya; Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Şube Müdürleri, Bayramiç Ziraat Odası yetkilileri katıldı.

Karadağ; "12 ile 15 bin ton Bayramiç beyazı üretilmekte"

Tanıtımda konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ: " Bayramiç beyazı; Bayramiç Ziraat Odasının tarafından yapılan başvuru sonucu, 157 tescil numarası ile Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 1 Ocak 2012 tarihinde " İşlenmiş ve İşlenmemiş meyve ve sebzeler ile mantarlar" grubunda menşe adı ile coğrafi işaret tescili almış bir ürünümüzdür. Yine Bayramiç Ziraat Odası tarafından 2021 yılında Menşe adı ile Avrupa Birliği Coğrafi İşaret tescili alınmış Ülkemizin, 7'inci Çanakkale'mizin 1'inci; Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili alan ürünüdür. Çanakkale Bayramiç ilçemizde 5 bin 500 dekar alanda yıllık 12 ile 15 bin ton Bayramiç beyazı üretilmekte. 2023 yılı üretim değeri 300 milyon TL dir" ifadelerini kullandı.

"Bu eşsiz tadı tüm dondurma sevenlerin tatmasını arzu ederim"

Bayramiç beyazı dondurmasına dair bilgiler veren Karadağ; "Bayramiç beyazının değerine değer katmak, Bayramiç Beyazından katma değerli ürünler yaratmak için yaptığımız çalışmaların sonucunda Bayramiç beyazından dondurmasını yapmayı başardık. Beğenilerek tüketilen, tüm kesimler tarafından aranılan bir ürün olacağını düşünüyorum. Hoş bir tadı var. Bayramiç beyazının pazarlanmasında üreticimize büyük bir avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Bu eşsiz tadı tüm dondurma sevenlerin tatmasını arzu ederim. Biz bu Bayramiç Beyazı ile yapılacak ürünleri daha da yaygınlaştırıp Avrupa'ya dünyanın diğer ülkelerine ihracat yapmayı planlıyoruz. İnşallah bu önümüzdeki süreçte bu işi başaracağımıza inanıyoruz. Ben başta bu fikrimizi hayata geçirmemizde büyük rol alan dondurma ustası Yusuf bey' e ve tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar ustalıklarını ortaya koyarak herkesin beğenisini kazanan bu güzel lezzetin insanlarla buluşmasına vesile oldular. İlimize, Bayramiç'imize, üreticilerimize hayırlı olsun." dedi.

Taş; ''Bayramiç Beyazının kendine özgü bir lezzeti var"

Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak; ''Bayramiç Beyazının kendine özgü bir lezzeti var. Bunu dondurmaya çevirerek, yine ülkemize özgü bir tat ortaya çıkarmak istedik. Bu şekilde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleriyle bu çalışma başlatıldı. Ülkemize has Bayramiç dondurması ortaya çıkmış oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Döndüoğlu; "Herkesi Bayramiç Beyazı dondurmasını tatmaya davet ediyorum"

Bayramiç Beyazı ile dondurma yapan Yusuf Döndüoğlu; ''Bayramiç Beyazı dondurmasının fikri Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürünün işletmemizi denetimleri esnasında Bayramiç Beyazından dondurma yapabilir misin dedi. İşletmemizde birçok meyvenin dondurmasını yapmaktayız. Kaldı ki Bu ürün Çanakkale'nin coğrafi işaret tescilli almış, Bayramiç Beyazı. Bizde çalışmalarımıza başladık. Ortaya çok lezzetli bir dondurma çıktı. İnanıyorum ki 7 den 70 e herkesin beğenerek yediği bu meyvenin dondurmasını da çok sevecekler. Şu ana kadar gelip deneyen kişiler bu lezzeti çok sevdi. Herkesi Bayramiç Beyazı dondurmasını tatmaya davet ediyorum'' dedi.
(Dilan Kaynak)

Paylaş