DOLAR 31.4058 %0.12
EURO 34.1017 %0.12
G.ALTIN 2101.6102 %0.03
BITCOIN 63474.6802 %1.08
ETHERIUM 3472.1798 %0.06
havadurum

Balıkesir'de "Sağol Atam" filminin gala töreni gerçekleştirildi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Seyit Onbaşı'nın buluşmalarından ilham alan "Sağol Atam" adlı kısa film, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen bir gala töreni ile seyirciyle buluştu.

1460

Balıkesir Havranlı Seyit Onbaşı'nın kahramanlık destanından esinlenilen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gerçekleşen buluşmaları konu alan "Sağol Atam" adlı kısa film, Balıkesir'de gerçekleştirilen bir gala töreni ile tanıtıldı. 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk ile Seyit Ali Çabuk'un görüştüğü Terzizade Konağı'nda çekilen film, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle hayata geçti. Engin Altan Düzyatan ve Emre Erçil'in başrollerini paylaştığı filmin galası, Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Filmin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan, galada yaptığı konuşmada, Atatürk'ü canlandırmak ve Seyit Ali'yi daha yakından tanıma fırsatı bulduğu için gurur duyduğunu ifade etti.

“Bir sanatçı olarak gurur duyuyorum”

Filmde Seyit Onbaşı'yı canlandıran Emre Erçil de bir rolü canlandırırken rolü tanımaya çalıştığını dile getirdi. Erçil, Seyit Onbaşı kadar güzel birini görmediğini dile getirirken "Vatan sevgisi ayrı bir şey, umarım bunu size ve özellikle gençlere bu hissiyatı verebilmişizdir. Hepimiz sette çalışırken gözyaşlarımızı tutamadık, ben bir sanatçı olarak bu iş bana nasip olduğu için gurur duyuyorum." diye konuştu. Gösterim öncesinde, belgeselde yer alan ve sözleri Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı sanatçılarından Hakan Koparan, Metin Durkutlu, Abdullah Şimşek ve Zafer Dutçu'ya, bestesi ise Abdullah Şimşek'e ait olan "Sağol Atam" türküsü, Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Sanatçısı Osman Çiçek tarafından seslendirildi.

İzleyenler gözyaşlarını tutamayacak

Büyük beğeni toplayan filmi izleyenler, sonunu ayakta alkışlayarak tamamladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, filmi izlerken çok duygulandığını belirtti. Oyuncuların çok iyi bir performans sergilediğini dile getiren Yılmaz, izleyenlerin gözyaşlarını tutmakta güçlük çekeceğini ifade etti. Emeği geçenlere teşekkür eden Yılmaz, filmin 10 Kasım saat 00.00'da TV8'de yayınlanacağını sözlerine ekledi. Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu da büyük devletlerin geçmişine sahip çıkarak büyük olduğunu gösterdiklerini söyledi. Film sayesinde Kuvayımilliye şehri Balıkesir'in büyüklüğünün bir kez daha anlaşıldığını vurgulayan Ustaoğlu, "Bu muhteşem kalabalığı da burada görünce gerçekten duygulandık, tarihimize armağan olan bu filmin ilimize kazandırılmasında katkı sunan büyükşehir belediye başkanımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" sözlerine yer verdi.

"Sağol Atam" filminin galasına, Seyit Onbaşı'nın torunları, Balıkesir İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nurettin Alkan, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, Balıkesir Emniyet Müdürü Hasan Yiğit, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katılım sağladı.

(AA)

Paylaş