havadurum

Bahçeşehir Koleji Öğrencilerine Mesleki Eğitim Programı

346
Özel Bahçeşehir Koleji "Meslek Atölyeleri" uygulaması üniversite eğitiminde ve meslek hayatında Kaptanlık ve Gemi Makina Mühendisliği bölümlerini okumak ve bu meslekleri icra etmek isteyen öğrenciler için mesleki eğitim programı gerçekleştirildi. Mesudiye gemisinde gerçekleşen meslek gözlem programında, şirketimizde Makine Enspektörü olarak görev yapan Fatih Başaran, Gemi Kaptanı Sertaç Küçüksüler ve Çarkçıbaşı Niyazi Zeybek, Fen ve Anadolu Lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencilerine güvertede ve makine dairesinde yapılan işler hakkında bilgi verdi.
 
Mesleklerin eğlenceli ve zor tarafları aktarıldı
Eğitimin ilk bölümünde Makine Enspektörü Fatih Başaran, öğrencilere gemide çalışan personelin görevleri, gemide bulunan güverte ve makine bölümündeki işleyiş hakkında genel bir bilgilendirmede bulundu. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere, uzak veya yakın yolda gemilerde çalışmak için hangi eğitimleri almaları gerektiği, yapmak istedikleri mesleklerin eğlenceli ve zor taraflarını aktarırken, gemi klasmanları hakkında da ek bilgiler verdi. Güverte bölümünde ise bağlama limanına gelindiğinde geminin bağlama süreci, araçların boşaltılması ve alınmasındaki operasyonel süreçler ve geminin seyri hakkında bilgiler verildi. Sonrasında kaptan köşküne çıkılarak gemi kaptanı Sertaç Küçüksüler tarafından köşkte bulunan ve seyir esnasında veya limana yanaşıldığında kullanılan sistemler hakkında öğrencilere bilgiler sunuldu. Yeni gemi sistemleriyle eskiden kullanılan sistemler arasındaki farklar anlatıldı.
 
Makine işleyişi öğretildi
Eğitim son safhasında öğrenciler, Makine Enspektörü Fatih Başaran ve gemi Çarkçıbaşı Niyazi Zeybek tarafından makine dairesinin işleyişi hakkında bilgileri öğrendi. Öğrenciler, geminin kalbi olduğu belirtilen makine dairesinde boru sistemleri, ana makineler, şaft, jeneratörler, elektrik sistemleri gibi aksamlar hakkında temel bilgiler edindi. Son olarak öğrencilerin, ileride meslek sahibi olduklarında makine bölümünde çalışmayı tercih ettiklerinde nasıl bir ortamda mesai yapacaklarını anlamaları adına; jeneratör ve ana makineler çalıştırıldı. 
 
Öğrencilerin kafasındaki soru işaretleri giderildi
Öğrenciler, seçmeyi düşündükleri meslekle ilgili kafalarındaki soru işaretlerini giderecek bilgiler elde ederken, esprisi konusu olan "Güverte mi, makine mi?" sorusunu kendilerine yönelttik. Sorumuza, kimi öğrenciler güverte, kimi öğrenciler de makine cevabı verdi. Gemi güvertesi ve iskele önünde gerçekleşen fotoğraf çekimiyle program son buldu. Gestaş, mesleği icra etmek isteyen öğrencilere okul hayatlarında ve meslek hayatlarında başarılar dileriz.
(Haber Merkezi) 
Paylaş