DOLAR 27.2115 %0.23
EURO 28.9301 %-0.27
G.ALTIN 1683.2591 %0.18
BITCOIN 26033.02 %-1.77
ETHERIUM 1568.2552 %-1.39
BIST100 8248.28 %0.23
havadurum

Baba gibi ağ; ZTNA

Dünyada herkes için en güvenilenlerin başında gelen babalar, uzaktan çalışmada ağ güvenliği için örnek oluştuyor. Sıfır Güven Ağ Erişimi adı verilen Zero Trust Network Access (ZTNA) teknolojisi babalar kadar güvenilir olmaya aday olarak gösterildi.

215

 Babalar günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan BeyazNet CEO’su Fatih Zeyveli, Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA) altyapısının, baba kucağı kadar güvenli olduğunu belirtti. BeyazNet CEO’su Fatih Zeyveli; “Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla, ağların güvenliği zayıflıyor. Ancak ZTNA tıpkı bir baba gibi koruma, bağ, kollama özellikleriyle öne çıkıyor ve güvenli bir ağ inşa ediyor. Bu da, ZTNA stratejisinin gücünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Baba gibi güvenli ve güçlü ağlar

BeyazNet CEO’su Fatih Zeyveli ZTNA altyapısının babalardan örnek alındığını ifade ederek, “Baba, sevdiklerini koruma ve bakım sağlama konusunda sürekli çaba gösteren koruyucular olarak bilinir. Bugünün birbirine bağlı dünyasında, sorumluluklarımız dijital alanı da kapsıyor. ZTNA, baba figürünün koruyucu niteliklerini, çevrimiçi alana yaygınlaştırarak güçlü bir yardımcı araç olarak hizmet ediyor. Güvenli bağlantılarla siber tehditlere karşı koruma sağlıyor. Benzer şekilde ZTNA, kullanıcı erişimini, cihazları ve uygulamaları doğrulayarak dijital bağları güçlendiriyor. ZTNA protokollerini uygulayarak, baba gibi güvenli ağlar kurabilir, güveni pekiştirebilir ve ailelerinin dijital iletişimlerinin gizliliğini sağlayabilirsiniz. Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA), hizmet sunarken, sorumluluklarından kaçan babaları da hesaba katar. “Asla güvenme, her zaman doğrula” prensibine odaklanarak veri güvenliğini en üst seviyede tutar. Dijital etkileşimlerde kişisel bilgilerin ve dijital varlıkların korunması konusunda proaktif bir tavır sergiler. ZTNA, her erişim talebini doğrulayarak güvenli bir ortamı sürdürme konusundaki taahhütlerini pekiştirir” sözlerine yer verdi.

Dijital mirası bir baba gibi koruma

Fatih Zeyveli, sistemin hassas bilgileri koruma altına aldığından bahsederken “Baba; ailelerine kalıcı bir miras bırakma çabası içerisindedir. Bu mirasın bir parçası, dijital varlıklarını korumak ve gelecek nesillere devam ettirmektir. ZTNA, yetkisiz erişimi engelleyerek ve hassas bilgileri güvence altına alarak bu dijital mirası koruma konusunda önemli bir rol oynar. ZTNA kullanıcıları aile belgeleri, hatıraları ve değerli dijital varlıkları koruyarak, bunların devamlılığını ve güvenliğini sağlayabilirler” dedi.

 Erhan Taylan

Paylaş