havadurum

Ayvalık, Mustafa Kemal Atatürk'ün 90. Yıl Ziyaretini Gururla Anıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 90 yıl önce gerçekleştirdiği tarihi ziyaret, Ayvalık'ta coşkuyla kutlandı.

946

Ayvalık, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 90 yıl önce gerçekleştirdiği tarihi ziyaretin kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Program, Ayvalık Karayolları 29'uncu Şube Şefliği bahçesinden başladı ve ilçenin tarihi güzergahında gerçekleştirilen yürüyüşle devam etti. Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve eşi Canan Ergin, gaziler, şehit aileleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle birlikte öğrenciler de bu anlamlı etkinliğe katıldılar.
Başkan Ergin, 13 Nisan 1934'te Mustafa Kemal Atatürk'ün yurt gezileri sırasında Ayvalık'ı da ziyaret ettiğini hatırlatarak şunları söyledi. "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 90 yıl önce Ayvalık’a gelişiyle ilçemizi, Ayvalıklıları şereflendirdi, o güzel duyguyu şu anda biz de hep birlikte gururla yaşıyoruz. Atatürk, sadece kendi ülkesine değil, dünyadaki mazlum ülkelere de örnek olmuş, verdiği kurtuluş savaşıyla ve ardından devrimleriyle ışık saçmış bir lider.

13 Nisan 1934 tarihinde kentimize adım attığında kentin ileri gelenleri Mustafa Kemal Atatürk’ün ayaklarının altına kırmızı halı sermişler, kente kırmızı halının üzerinden yürüyerek girmesini istemişler. Ulu önder bu teklifi reddetmiş, kırmızı halıyı kaldırmış, Ayvalıklarının yanına gelerek hep birlikte yürümüş.