DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43809.3103 %-1.28
ETHERIUM 2354.8221 %-0.50
havadurum

"Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas OSB'sini kuruyoruz"

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Ayvacık'ta kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi'nin onaylandığını ifade ederek; "Ayvacık'ta, elektriğini güneş, rüzgâr, biyokütle ve jeotermal kaynaklardan alacak olan Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni kuruyoruz" dedi.

303
Ayvacık'ta kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi ile ilgili açıklamada bulunan Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider Çanakkale'de tarım odaklı sanayinin gelişmesini hedeflediklerini dile getirerek; "Çanakkale'de ağır sanayinin değil, tarıma dayalı sanayinin gelişmesini istiyoruz. Bu kapsamda, boğaz köprüsü ve tünellerle lojistik altyapısını hazırladığımız Ayvacık OSB, yıllık 65 bin tonluk üretimle hem Çanakkale'yi hem de Türkiye'yi kalkındıracak önemli bir hamle olacak" şeklinde konuştu.

"Bir adım daha ileriye gidiyoruz"
Ayvacık'ta kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas OSB ile önemli bir adım atıldığını ve Ayvacık OSB'nin projesinin onaylandığını müjdeleyen Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider; "Çanakkale; tarihi, gerek deniz gerekse dağ turizmi ile birçok özelliği bir arada barındıran bir şehir. Bunun yanında tarımsal olarak Çanakkale'ye has çok sayıda coğrafi işaretli ürünümüz mevcut. Yenice'den Biga'ya, Gelibolu'dan Ayvacık'a kadar verimli topraklarımızla önemli bir tarım şehriyiz. Tarımdaki potansiyelimizi taçlandırmak için bir yandan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluşunu gerçekleştirdik. Bu ürünlerimizin dünyaya kolayca dağılabilmesi için de lojistik altyapımızı boğaz köprüsü, yollar ve tünellerle güçlendirdik. Şimdi bir adım daha ileriye gidiyoruz ve jeotermal kaynaklarımızın olduğu Ayvacık'ta, elektriğini güneş, rüzgâr, biyokütle ve jeotermal kaynaklardan alacak olan Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni kuruyoruz" ifadelerini kullandı.

"65 bin ton sebze ve meyve üretimi yapılacak"
Tarıma Dayalı İhtisas OSB'nin toplamda 4 bin 400 dekarlık alanda faaliyet göstereceğini belirten Milletvekili Gider; "Toplamda 4 bin 400 dekarlık alanda faaliyet gösterecek olan yeni OSB'miz, ilk olarak 2 bin 400 dekarlık alanda hayata geçecek ve 2 bin dekar da genişleme alanı olacak. Toplamda 5 milyar TL'lik yatırım ile yılda 65 bin ton sebze ve meyve üretimi yapılacak. Hali hazırda Çanakkale'nin önemli tarımsal ürünleri mevcut. Bayramiç Beyazı'ndan, Lapseki Kiraz'ına, Yenice Çileği'nden Çanakkale Domatesi'ne kadar. Ayvacık OSB ile birlikte artık çok daha fazla ürünü Çanakkale üretiyor olacak. Türkiye'de her sofraya, Çanakkale'den bir ürün sokmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

"Çok sayıda iş gücüne ihtiyaç olduğu anlamına geliyor"
Hayata geçirilecek olan OSB'nin meyve ve sebze üretiminin yanı sıra birçok faaliyete de ev sahipliği yapacağını vurgulayan Ak Partili Gider; "Kurulacak olan OSB'de yalnızca meyve sebze üretip bırakmayacağız. Proje kapsamında; paketleme tesisleri, kuru buz üretim tesisi, soğuk hava depoları, işleme ve kurutma tesisleri de olacak. Seralarda üretilen ürün, aynı OSB için tasniflenecek ve işlenecek. Bu da çok sayıda iş gücüne ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. Proje kapsamında 2500 kişi ilk aşamada iş sahibi olacak. 107 parsel sadece seralardan oluşuyor. 1070 seraya denk geliyor bu oran. Bu durum, Antalya'da olduğu gibi seracılık iş kolunun da Çanakkale'de gelişeceği anlamına geliyor. Tarımsal sanayi alanında Çanakkale, çok daha fazla dikkat çeken bir kimliğine bürünüyor" şeklinde konuştu.

"Çanakkale'ye ayrı bir gözle baktı"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çanakkale'ye olan katkılarından dolayı teşekkürlerini ileten Gider; "Sayın Cumhurbaşkanımız, Ak Parti'nin iktidar olduğu ilk yıllardan beri Çanakkale'ye ayrı bir gözle baktı. İçinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun, Çanakkale'yi hiç ihmal etmedi. Şehrimizin almış olduğu yatırımların oranına bakarsak, Erdoğan'ın Çanakkale aşkını çok daha iyi anlarız. Bu kapsamda Çanakkale dev bir hizmet daha kazandıran Erdoğan'a bir kez daha teşekkür ediyoruz" dedi.
(Duygu Yılmaz)
Paylaş