havadurum

Ateş; "Saray'ın Türkiye'si, vatandaşın Türkiye'si"

Son zamanlarda Türkiye'de yapılan zamların, geçim sıkıntısını oldukça arttırdığına ilişkin CHP Çanakkale İl Başkanlığı'nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Enflasyonun daha da artacağını dile getiren CHP Çanakkale İl Başkanı Doğan Ateş; "Bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak" dedi.

524
CHP Çanakkale İl Başkanlığı tarafından, Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri olarak 81 ille birlikte eş zamanlı olarak, yapılan zamlara dikkat çekmek amacıyla CHP Çanakkale İl Başkanlığı'nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Ak Parti iktidarıyla birlikte şu an da iki tane Türkiye olduğunu belirten CHP İl Başkanı Doğan Ateş; "Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor" şeklinde konuştu.

Ateş; "Tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok"
Yapılan zamların ardından, ülke gündemine dair değerlendirmelerin yapıldığı açıklamada konuşan CHP Çanakkale İl Başkanı Doğan Ateş; "AKP iktidarında iki Türkiye var: biri Saray'ın Türkiye'si, diğeri ise vatandaşın Türkiye'si. Saray'ın Türkiye'sinde 'elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş' gibi dertler yok. 'Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik' gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde 'Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız' feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray'da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kağıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok" ifadelerini kullandı.

"Eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük"
'Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız' sözlerini hatırlatan Başkan Ateş; "Saray'ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray'ın Türkiye'si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber! Halkın derdi, Saray'ın derdi olmuyor. Nasıl olsun ki! Saray'ın Türkiye'sinde; 5'li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, dört beş kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye'si ise yangın yeri. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç. 'Türkiye'yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız' dediler. Dünya sefalet liginde ilk 10'a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar. Erdoğan, ÖTV'yi arttırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5'li çetelere mahkûm ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük" diye konuştu.

"Halkın iktidarını biz kuracağız"
CHP'nin halkın partisi olduğunu belirten Ateş; "Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz: bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye'yi Neron'dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız" dedi.

"Zor günler bizleri bekliyor"
Yapılan basın açıklamasının ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan; "Biz Genel ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nden önce söyleyeceklerimizi söyledik. Bugün olacakları açık açık ifade ettik ama halkımızı tercihini mevcut iktidardan yana kullandı, buna saygı gösterdik ama ülke zor günler geçirmeye devam ediyor, Türkiye yönetilemediği gibi savrulmaya devam ediyor. Gerek iç politikada gerek dış politikada aynı hatalar devam ediyor. Son yapılan zamları biz defalarca söyledik, aynı iktidar geldiği zaman ilk yapacağı şey zamlardır çünkü ülke ekonomisinin artık bittiğini söyledik. Türkiye'nin taze, temiz paraya ihtiyacı olduğunu söyledik. Emeklilere yine zam yapılmadı, açlık sınırı bugün 12 bin liraya çıktı, yoksulluk sınırı 35 bin liraya çıktı, memurlara verilen zamlar para ceplerine girene kadar para yüzde 30 değer kaybetti. Zor günler bizleri bekliyor. Bu iktidarın, Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu koşullardan kurtarma ihtimali yok. tek yapacağımız şey, şu an da halkın sıkıntılı günlerinde yanında olmak, elimizden başka bir şey gelmiyor. Dileriz ki biz yanılırız ve halk hak ettiği yaşantıyı bulsun" dedi.
(Atilla Akın)
Paylaş