havadurum

"Atatürk 1881-1919" Filmi Özel Gösterimle Tanıtıldı

Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının önemli dönemlerini anlatan "Atatürk 1881-1919" filmi, özel bir gösterimle tanıtıldı. Aras Bulut İynemli'nin Atatürk'ü canlandırdığı bu yapıt, Paribu Cineverse Zorlu Center'da basın mensupları ve izleyicilerle buluştu.

1841

Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının önemli bir dönemini konu alan "Atatürk 1881-1919" filminin basın gösterimi büyük ilgi gördü. Filmde Aras Bulut İynemli'nin Mustafa Kemal Atatürk karakterini canlandırdığı yapımda, Atatürk'ün çocukluk yıllarından Milli Mücadele'ye giden hikayesi etkileyici bir şekilde aktarıldı.

Kostümlere önem verildi

Çeşitli dijital platformlarla dizi üzerine görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Ayar, "Bir dizi fikri vardı. Aynı filmi dizi olarak çekmiştik. Fakat daha sonra Disney'in bütün dünyada karar değişikliğini takiben, sinema filmine döndük ve iki film olarak eserimizi izleyiciyle buluşturma kararı aldık. İki ülkede, 11 şehirde, 2.5 yıllık ön hazırlık ve aşağı yukarı 4 aylık çekim süreciyle yapıldı. 3 bin kostüm hazırlandı. Bu kostümler, dönem kostümleri, binaların içinde siyah, bina dışına çıkıldığında biraz kahverengi görülüyordu. Bu da o dönemin ipliği ve dokuma kalitesinin düşüklüğünden kaynaklanıyordu. Aynı ipliği ve dokumayı bulabilmek için, bütün o iplikleri Yeni Zelanda'dan getirdik. Uşak'ta ördürdük. Kayseri'de eski model bir fabrika bulduk ve orada dokuttuk." dedi. Ayar, sinema salonunun girişinde sergilenen kostümleri Gamze Kuş ve ekibinin hazırladığını dile getirerek, "Osmanlı ordusu iki kez üniforma değiştirdi bu dönemde. Biz de iki kez üniforma değiştirdik." diye konuştu.

“Bugüne kadar Türkiye'de yapılmamış bir şeydi”

İkinci filmin de büyük önem taşıdığını belirten Ayar, şöyle devam etti: "Çanakkale'nin ana omurgası ikinci filmde. Sabahları 'magic hour' dediğimiz o 45 dakika güneşin doğuşunda çekildi. 3 hafta sürdü. Orada 2 bin 700 figürasyonumuz vardı. Ayrıca 700 de stand ekibimiz vardı, bütün atlama, patlama, savaş sahneleri için. Bugüne kadar Türkiye'de yapılmamış bir şeydi. Birçok ülkeden yabancı oyuncularımız var, göreceksiniz. Hedefimiz, 100. yılda bütün dünyaya bir Atatürk filmi yapabilmekti. Çünkü inanıyoruz ki Atatürk'ü severlerse, dünya daha çok sevecek, daha iyi anlayacak. Bunu yapmaya çalıştık. Umarım beğenirsiniz."

Film, büyük bir ilgiyle beklenen bir yapıt olma özelliği taşıyor ve yarın akşam gerçekleşecek olan gala gösterimi ile geniş izleyici kitlesiyle buluşacak.

(AA)

Paylaş