DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Arnavutluk vize istiyor mu? Arnavutluk Vizesi Nasıl Alınır?

Arnavutluk vize istiyor mu? Arnavutluk vizesi ne kadar? Bu yazımızda Arnavutluk’a vize almak için gerekli olan bilgileri ve vize başvurusu sürecini anlatacağız. Ayrıca, Arnavutluk’un en popüler şehirleri, en sevilen yemekleri ve en güzel manzaralarını da sizlerle paylaşacağız. Arnavutluk’a gitmek isteyenler için işte detaylar…

319

Arnavutluk, Balkanlar’ın en güzel ve en gizemli ülkelerinden biridir. Karadağ, Kuzey Makedonya, Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerle sınırı bulunan bu ülke, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyütmektedir. Arnavutluk’a Türk vatandaşları da her yıl milyonlarca seyahat ederek bu ülkeyi keşfetmektedir. Ancak Arnavutluk’a gitmek için vize almak zorunda değildir. Arnavutluk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında 2010 yılında imzalanan “Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılması Anlaşması” sayesinde, diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri için 180 gün içinde 90 gün süre ile vizeden muaftırlar.

Arnavutluk Vizesi Nasıl Alınır?

Arnavutluk’a vize almak için öncelikle seyahat etmek istediğiniz tarihe göre uygun bir vize türüne sahip olmanız gerekir. Arnavutluk’a seyahat etmek için gerekli olan vize türleri şunlardır:

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport: Bu pasaport türü ile Arnavutluk’a transit geçiş yapabilirsiniz. Transit geçiş yapmak istiyorsanız, transit sürenizin 24 statünün üzerinde olması gerekir. Transit sürenizin 24 statü altında ise transit geçiş yapamazsınız.

Hizmet (Gri) Pasaport: Bu pasaport türü ile Arnavutluk’ta çalışma veya eğitim yapabilirsiniz. Hizmet (Gri) pasaportu almak için Arnavutluk’taki bir işvereninizin veya okulunuzun size bir teklif sunması gerekir.

Diplomatik (Siyah) Pasaport: Bu pasaport türü ile Arnavutluk’ta diplomatik görev yapabilirsiniz. Diplomatik (Siyah) pasaportu almak için Arnavutluk’taki bir kurumun size bir teklif sunması gerekir.

Diplomatik (Yeşil) Pasaport: Bu pasaport türü ile Arnavutluk’ta diplomatik görev yapabilirsiniz. Diplomatik (Yeşil) pasaportu almak için Arnavutluk’taki bir kurumun size bir teklif sunması gerekir.

Arnavutluk’a vize almak için başvurabileceğiniz vize başvurusu şubesi ise Arnavutluk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ndedir. Başvuru yapmak için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

Vize başvurusu formu: Başvuru formunu online olarak doldurup imzalamalısınız.

Vize başvurusu ücreti: Başvuru ücretini ödemeniz gerekmektedir. Başvuru ücreti 50 Avro’dur.

Pasaport fotokopisi: Pasaportunuzun fotokopisi

Vize başvurusu tebliği: Vize başvurusu tebliğini imzalamalısınız.

Uçuş planı: Uçuş planınızı imzalamalısınız.

Seyahat itibarı: Seyahat itibarınızı imzalamalısınız.

Başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra, Ankara Büyükelçiliği’ne teslim edebilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra, size bir vize numarası ve vize süresi verilecektir.

(Saim Tunçman)

Paylaş