DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43818.6003 %-1.26
ETHERIUM 2353.133 %-0.58
havadurum

Ara Tatil Kalktı Mı? Ara Tatillerin Kaldırılacağı İddialarında Son Durum

Ara tatil, öğrencilerin hem akademik hem de sosyal gelişimlerine katkı sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan bir uygulamadır. Ara tatil, her dönemde iki hafta süren bir tatildir. Ancak son dönemde ara tatillerin kaldırılacağına dair iddialar gündeme gelmiştir. Peki, ara tatil kalktı mı? Ara tatillerin kaldırılacağı iddiaları ne kadar doğru? İşte ara tatil ile ilgili tüm gerçekler…

503


Ara tatil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 yılında başlattığı bir uygulamadır. Ara tatil, öğrencilerin hem akademik hem de sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Ancak son zamanlarda ara tatillerin kaldırılacağına dair iddialar ortaya atılmıştır. Peki, ara tatil kalktı mı? Ara tatillerin kaldırılacağı iddiaları doğru mu? İşte ara tatil ile ilgili tüm gerçekler…

Ara Tatil Nedir?

Ara tatil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 yılında başlattığı bir uygulamadır. Ara tatil, öğrencilerin hem akademik hem de sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Ara tatil, her dönemde iki hafta süren bir tatildir. Ara tatilde öğrenciler, okullarında ya da çevrelerinde çeşitli etkinliklere katılabilir, hobilerine vakit ayırabilir, dinlenebilir ve yeni şeyler öğrenebilirler.

Ara tatil, öğrencilerin motivasyonunu artırmak, stresini azaltmak, öğrenme kaybını önlemek ve okul-aile işbirliğini güçlendirmek gibi amaçlarla hayata geçirilmiştir. Ara tatil, aynı zamanda öğretmenlerin de mesleki gelişimlerine ve kişisel ihtiyaçlarına zaman ayırabilmelerine olanak tanımaktadır.

Ara Tatiller Kalktı Mı?

Ara tatillerin kalktığına dair yapılan haberlerin asılsız olduğu bilinmektedir. Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Dönemi takvimini paylaştı. Buna göre paylaşılan takvimdeki tarihlerde ara tatiller uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de ara tatillerle ilgili yaptığı açıklamada, “Velilerden, öğrencilerden, öğretmenlerden öyle bir talep gelirse bakarız. Bu yıl ara tatilden sonra değerlendirme yaparız. Bakarız, öğrenciler, veliler, öğretmenler mutlu ise biz de devam edeceğiz. Eğer eğitim süreciyle ilgili bir problem varsa ona göre çözüm alınabilir. Benim kişisel kanaatim Türkiye çapında değil, bölgesel olarak uygulanabilir. Şu an gündemimizde bu ara tatillerle ilgili herhangi bir şey yok.” dedi.

Ara Tatiller Ne Zaman Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Dönemi takvimine göre ara tatillerin başlama ve bitiş tarihleri şöyledir:

Birinci dönem ara tatili: 13 Kasım 2023 - 24 Kasım 2023
Yarıyıl tatili: 19 Ocak 2024 - 2 Şubat 2024
İkinci dönem ara tatili: 8 Nisan 2024 - 19 Nisan 2024

Paylaş