DOLAR 28.8972 %0.07
EURO 31.5806 %0.21
G.ALTIN 1895.1265 %0.30
BITCOIN 37722.74 %-0.08
ETHERIUM 2051.5018 %0.31
BIST100 7948.6 %-0.01
havadurum

APP Plaka Nedir? APP Plaka Yasak Mı? APP Plaka Cezası Ne Kadar?

APP plaka, Amerikan Press Plaka kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. APP plaka, standart plakalardan farklı olarak daha büyük ve kalın karakterlerden oluşan bir yazı stiline sahiptir. APP plaka kullanımı yasal değildir ve cezai işleme tabi tutulmaktadır. 2023 yılı itibariyle APP plaka cezası 750 TL olarak belirlenmiştir.

723

APP plaka, son yıllarda araç sahiplerinin estetik kaygıları nedeniyle tercih ettiği bir plaka türüdür. Peki APP plaka nedir, nasıl yapılır, yasal mıdır ve cezası var mıdır? Bu yazımızda APP plaka ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

APP Plaka Nedir?

APP plaka, Amerikan Press Plaka kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. APP plaka, standart plakalardan farklı olarak daha büyük ve kalın karakterlerden oluşan bir yazı stiline sahiptir. APP plaka, araç sahiplerinin isteğine göre renk, boyut ve fontlarda yaptırabileceği bir plaka türüdür. Normal plakalara göre daha dikkat çekici olan APP plakalar, 2010 yılından sonra dünyada ve Türkiye’de popülerleşmiştir.

APP Plaka ile Standart Plaka Farkı Nedir?

APP plaka ile standart plaka arasındaki en belirgin fark, APP plakanın TÜVTÜRK standartlarına uygun olmamasıdır. TÜVTÜRK’ün belirlediği standart plaka özellikleri şunlardır:

  • Plakada 4x10 cm boyutlarında mavi zemin üzerine beyaz renkte olacak şekilde TR ibaresi bulunmalıdır.
  • Plakada ay yıldızlı ibare ve TŞOF mührü bulunmalıdır.
  • Plakada kullanılan harf ve rakamlar yönetmeliğe uygun olmalıdır.
  • Plakanın alt kısmında dalgalı şerit bulunmalıdır.
  • Plaka ölçüleri 11x52 cm ya da 21x32 cm olmalıdır.
  • Plakalarda kullanılan yazı tipi ve büyüklüğü standartlara uygun olmalıdır.
  • Özel plakalar haricinde yazılar beyaz zemin üzerine siyah yazı tipiyle yazılmalıdır.
  • Tüm bu özelliklerin dışında yaptırılmış plakalar APP plaka olarak adlandırılmaktadır.

APP Plaka Yasak Mı?

APP plaka kullanımı Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştır. 6047 sayılı kanuna göre APP plaka kullanımı yasal değildir ve cezası bulunmaktadır. 2018 yılında yenilenen plaka yönetmeliğine göre standart plaka kullanımının dışına çıkan her türlü uygulama birinci dereceden ağır kusur kapsamına girmektedir.

APP plakanın yasaklanma sebeplerinin başında terör, gasp, soygun gibi suç arz eden olaylarda APP plakanın tercih edilmesi gelmektedir. Sahte plaka olan APP plakalar, Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) tarafından okunamadığı için suç teşkil eden olaylarda kullanılmaktadır. Bu durum yasaya tamamen aykırı olarak kabul edildiği için APP plaka kullanan kişiye ve APP plaka üreticilerine caydırıcı olması adına cezai işlem uygulanmaktadır.

APP Plaka Cezası Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle APP plaka kullanımına kesilen ceza miktarı 750 TL olarak belirlenmiştir. Kesilen idari para cezasının ardından 15 gün içerisinde ödeme yapıldığı takdirde ceza tutarında %25 indirim uygulanmaktadır. Ceza işleminin ardından orijinal haline döndürülmesi için 7 gün süre verilmektedir. Bu süre zarfında plakasını uygun duruma getirmeyenler hakkında ise 1034 TL idari para cezası uygulanıp düzeltilene kadar araç trafikten men edilmektedir.

Plaka cezaları yalnızca APP plaka kullanımıyla gerçekleşmemektedir. Levhanın yanlış yere monte edilmesi durumunda 122 TL, plakasız araç kullanımında 2270 TL ve sahte plaka kullananlar içinse 6687 TL para cezasıyla birlikte adli işlem uygulanmaktadır.

APP Plaka Muayeneden Geçer mi?

APP plaka muayeneden geçmez. Araç muayenesinde plakanın standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. APP plaka kullanan araçlar muayenede ağır kusurlu olarak değerlendirilmekte ve muayeneden geçememektedir. Bu nedenle APP plaka kullanan araç sahiplerinin muayene öncesinde plakalarını değiştirmeleri gerekmektedir.

APP Plaka Nasıl Değiştirilir?

APP plaka değiştirmek için Emniyet Müdürlüğü’ne başvurmak gerekmektedir. Başvuru sırasında araç ruhsatı, kimlik fotokopisi, eski plakalar ve yeni plakaların alındığına dair fatura gerekmektedir. Başvuru sonrasında yeni plakalar araca takılır ve eski plakalar Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilir. (Haber Merkezi)

Paylaş