DOLAR 31.1453 %0.15
EURO 33.8138 %0.01
G.ALTIN 2032.7307 %0.05
BITCOIN 57297.7002 %5.21
ETHERIUM 3248.5114 %1.98
havadurum

Alfas Katılım Endeksine Uygun Mu? İşte Yatırım Detayları

Alfas Solar Enerji, katılım endeksine uygunluk kriterlerini karşılamıyor. Şirket, faaliyet alanı, finansal yapısı ve esas sözleşmesi ile katılım endeksi kapsamına girmiyor. Alfas’ın katılım endeksi dışında kalmasının nedenleri neler? İşte detaylar.

1104

Alfas Solar Enerji, Borsa İstanbul’da işlem gören bir şirket. Peki Alfas, katılım endeksine uygun bir hisse mi? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için okumaya devam edin.

Katılım endeksi, Borsa İstanbul tarafından oluşturulan ve faizsiz yatırım ve katılım bankacılığı prensiplerine göre işlem gören hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir. Katılım endeksi, İslami finans ilkelerine uygun yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bir seçenek sunar. Katılım endeksi kriterlerini sağlayan şirketler, Türkiye Katılım Bankaları Birliği bünyesindeki Danışma Kurulu tarafından belirlenir. Danışma Kurulu, şirketleri esas sözleşme, pazar, faaliyet alanı, faiz geliri, faiz gideri, faiz dışı gelir ve arındırma kriterlerine göre değerlendirir.

Alfas Katılım Endeksine Uygun Mu?

Alfas Solar Enerji, güneş enerjisi santralleri kurma, işletme ve bakım hizmetleri veren bir şirkettir. Şirket, 2023 yılında halka arz olmuştur. Alfas, Borsa İstanbul’un yayınladığı son bilgilendirmeye göre Aralık 2023 itibarıyla katılım endeksi kriterlerini karşılamamaktadır ve BIST katılım endeksine dahil değildir. Alfas’ın katılım endeksine uygun olmamasının nedenleri şunlardır:

Faaliyet Alanı Kriteri: Alfas, güneş enerjisi sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu sektör, katılım endeksi kapsamında yer alan sektörler arasında bulunmamaktadır. Katılım endeksi kapsamındaki sektörler, Danışma Kurulu tarafından belirlenen ve Rehber’de yer alan sektörlerdir.

Faiz Geliri Kriteri: Alfas, 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal tablolarına göre, faiz geliri elde etmektedir. Şirketin faiz geliri, toplam gelirinin %0,5’i seviyesindedir. Katılım endeksi kriterlerine göre, şirketin faiz geliri, toplam gelirinin %5’ini aşmamalıdır.

Esas Sözleşme Kriteri: Alfas’ın esas sözleşmesinde, katılım endeksi kriterlerine aykırı olan faaliyetler bulunmaktadır. Şirket, esas sözleşmesinde, faizli borçlanma, faizli kredi verme, faizli mevduat kabul etme, faizli menkul kıymet alım satımı, faizli türev işlemler, faizli kiralama, faizli sigorta ve reasürans gibi faaliyetleri yapabileceğini belirtmiştir. Katılım endeksi kriterlerine göre, şirketin esas sözleşmesinde bu faaliyetlerin yazılı olmaması gerekmektedir.

Alfas Solar Enerji, katılım endeksine uygunluk kriterlerini karşılamayan bir şirkettir. Şirket, faaliyet alanı, finansal yapısı ve esas sözleşmesi ile katılım endeksi kapsamına girmemektedir. Bu nedenle, helal hassasiyeti olan yatırımcılar için uygun olmayabileceği değerlendirilmektedir. Alfas’ın katılım endeksine uygun olup olmadığını takip etmek için Borsa İstanbul’un resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş