DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

AKP ve MHP oyları ile reddedildi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Saadet Partisi'nin vergi ve harçlara gelen zamlara ilişkin verdiği grup önerisine dair TBMM Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma esnasında, Saray İktidarını eleştirerek; "Gelişmiş bütün ülkelerde, bu dolaylı vergi oranı yani KDV oranı vatandaşın bir ürünü marketten alırken ödediği vergi oranı yüzde 50'nin altındayken, bizim ülkemizde bu yük, yüzde 70'in üzerinde" dedi.

476
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu'nda gerçekleştirdiği konuşma ile beraber, son zamanlarda artan vergi ve harç zamlarının yanı sıra Saadet Partisi'nin grup önerisi üzerine ve saray iktidarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, meydana gelen zamların vatandaşların yaşantısında ne gibi etkilere ve problemlerle yol açtığını araştırmaları gerektiğini belirterek; "Ama biraz sonra şahit olacağımız gibi AKP ve MHP'nin oylarıyla bu araştırma önergesi reddedilecek. Zaten bu araştırma önergesinin mahiyetinin vatandaşın üzerinde yarattığı tahribatı AKP bildiği için bunun araştırılmasını da istemeyecek" ifadelerini öne sürdü.

"Faiz, enflasyon, işsizlik arttı"
CHP'li Ceylan, yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 10'a, yüzde 18 olan KDV'nin yüzde 20'ye çıkartıldığını hatırlatarak; "Mehmet Şimşek'in göreve geldikten sonra, "Rasyonel politikalara döneceğiz." vaadinden sonra, belli artışların olacağı bir gerçekti. Bizim de beklediğimiz gibi gene yükü AKP maalesef ki fakir halkın omuzlarına bıraktı. Bu, kuşkusuz ki sizin "Ben ekonomistim." diyen Genel Başkanınızın "Faiz sebep, enflasyon sonuç." diye ortaya attığı mucize ekonomi teorisinin bir devamı niteliğinde ortaya çıktı. Ne oldu o ekonomi modeline? Ne çabuk terk ettiniz bu ekonomi modelini? Hani o ekonomi modeli devam ettiğinde faiz düşecekti, cari açık düşecekti, işsizlik düşecekti?" diye sordu. Gelinen noktada uygulanan modellerle hiçbir öngörünün gerçekleşmediğini dile getirerek, "Aksine faiz de arttı, aksine enflasyon da arttı, aksine işsizlik de arttı. Gene bütün yük yoksulun omuzlarına yüklendi" diye konuştu.

"Ülkemizde vergi yükü yüzde 70'in üzerinde"
Gelişmiş ülkelere nazaran, dolaylı verilerin Türkiye'de oldukça yüksek olduğunu ifade eden Milletvekili Ceylan; "Gelişmiş bütün ülkelerde bu dolaylı vergi oranı yani KDV oranı yani vatandaşın, bir ürünü marketten alırken, ödediği vergi oranı yüzde 50'nin altındayken, bizim ülkemizde bu yük yüzde 70'in üzerinde. Ayrıca şu anda tahsil edilen vergi gelirlerinin yüzde 50'sinden fazlası KDV ve ÖTV'den alınıyor değerli arkadaşlar yani bir kez daha vergi adaletsizliğinin olduğu bir durumla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

"Vergide adalet, bir ülkenin namusudur"
Vergi adaletsizliği söyleminin, son zamanlarda Türkiye gündemini oldukça meşgul etmesiyle beraber, Ceylan vergi adaletsizliğine açıklık getirerek; "Vergide adalet, bir ülkenin namusudur değerli arkadaşlar. Vergideki adaletsizlik, ülkedeki zenginle fakir arasındaki uçurumun daha da artmasına yol açar değerli arkadaşlar. Bakın, fakir bir aile düşünün; asgari ücretle geçinen karı-kocanın birikim yapma şansları yok bu ekonomik ortamda; ödedikleri her kuruş faturanın, aldıkları her ürünün vergisini anında ödüyorlar yani kazandıkları her kuruşun, ödedikleri faturanın KDV'sini, vergisini anında ödüyorlar ama zengin öyle değil. Zengin ayırdığı birikiminin vergisini ödemiyor bu ülkede yani yine yük dar gelirlinin, yük yine yoksulun omuzlarında maalesef" şeklinde konuştu.

İktidarın kötü ekonomi modelini, halktan İBAN isteyerek çıkarttığını belirten CHP'li Ceylan; "İşte deprem oldu IBAN yayınlandı, işte sel felaketi oldu IBAN yayınlandı, yine kuşkusuz ki iktidar kötü ekonomi modelinin faturasını halkımıza çıkarttı, fakirlere çıkarttı ama sizleri uyarıyoruz, bu düzen böyle gitmez; fakirlerin cebinden elinizi çekin, yoksulların cebinden elinizi çekin" dedi. Özgür Ceylan, emeklilerin iktidardan gelecek hayırlı bir haberler beklediğini ifade ederken, "Şu anda enflasyon altında eziliyorlar, inim inim inliyorlar. Gelin, burada yüzde 25 değil, daha yüksek zamları konuşalım ve emeklimize de daha güzel bir gelecek yaşaması için imkân sunalım" diye konuşarak, önergeye destek istedi. Önerge üzerine parti gruplarının yaptığı konuşmaların ardından, önerge AKP ve MHP oyları ile reddedildi.
(Damla Yeltekin)
Paylaş