DOLAR 28.9547 %-0.13
EURO 31.2289 %0.01
G.ALTIN 1862.8906 %-0.20
BITCOIN 43890.7802 %-0.16
ETHERIUM 2364.9802 %-0.48
havadurum

"Akbelen direnmekte ve adeta destek için çığlık atmaktadır"

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı'nda 4 yıldır devam eden mücadele sürüyor. Ormandaki ağaçların kesilmemesi için süren mücadelede, 740 dönümlük alandaki kızılçamlar ve 35 bin zeytin ağacı Jandarma tarafından kesilerek köy yolları kapatıldı. İkizköy sakinleri, ormanlara girilmemesi için mücadelesini sürdürse de kesim motorlarının sesi susmayarak binlerce ağaç kesildi. Türkiye'nin dört bir yanında devam eden eylemlerle Kaz Dağları Ekoloji Platformu ve İDA, vatandaşları mücadele etmeye devam etmeye çağırdı.

398
Dört yıla yakın bir süredir Muğla Milas'ta Akbelen Ormanı'nı yok edecek kömür madeni genişlemesine karşı mücadele eden İkizköylüler'in eylemleri devam ediyor. Sabah saatlerinde başlayan YK Enerji devletin kolluk gücü Jandarma eşliğinde, Orman Genel Müdürlüğü ekipleri ile kesim için Akbelen Ormanında nöbet tutulan alana ve ormanda kesim yapacakları alana giriş yaptı. Nöbette bulunan köylüler, ağaçların kesilmemesi için mücadele etmeye devam etse de, köylülere yapılan engellemeyle ağaçlar kesilmeye başlandı. Binlerce ağacın kesildiği alanda iklim aktivistleri birlik olarak vatandaşları desteğe çağırdı. Çanakkale'de de devam eden mücadelede KEP ve İDA İskele Meydanı'nda bir araya gelerek sloganlarla Akbelen Ormanın'daki ablukanın kaldırması ve kesim kararının durdurulmasını talep ederek destek çağrısında bulundu.

"Cehennem çukurları açmayı düşünüyor!"
Çanakkale İskele Meydanı'nda bir araya gelerek Akbelen için mücadele etmeye devam eden KEP ve İDA basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen eylemde konuşan Kaz Dağları Ekoloji Platformu mücadelecilerinden Emine Pehlivan açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Emine Pehlivan "Muğla Milas İkizköyde bulunan Akbelen Ormanı, yani 740 dönümlük alandaki kızılçamlar ve 35 bin zeytin ağacı, iki yıldır yöre halkı ve yaşam savunucuları tarafından, çadırlı nöbet ile Yeniköy Termik Santraline karşı korunmaya çalışılıyordu. Limak ve İçtaş gibi iktidara yakın isimlerin sahibi olduğu YK Enerji ormansızlaştırmayı planladığı bu alanda kömür madeni çıkarmayı, cehennem çukurları açmayı düşünüyor. Dün sabah saat 05.30 itibariyle YK Enerji devletin kolluk gücü Jandarma eşliğinde, Orman Genel Müdürlüğü ekipleri ile kesim için Akbelen Ormanında nöbet tutulan alana ve ormanda kesim yapacakları bölgeye girdi" diyerek kesimin nasıl başladığını sert bir dille eleştirdi.

Akbelen Ormanı'nda kesimlerin başladığını ve köylülere müdahalelerin sert olduğunun altını çizen Emine Pehlivan, kesim yapılan alana ulaşmalarının tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edilerek engellendiğinden 7 kişinin ters kelepçe ile gözaltına alındığından ve yaralanmalarının gerçekleştiğinden bahsetti.

"Akbelen Ormanını vermeyeceğiz"
Kazdağları Ekoloji Platformu olarak, desteklerine devam edeceklerini belirten Emine Pehlivan "Kazdağları Ekoloji Platformu bileşenleri olarak bizler Kazdağları'ndan Akbelen'e tehdit altındaki tüm ormanların korunması ve savunulması için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. "Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz' diyen İkizköylü dostlarımızın yanında olduğumuzu, haklı mücadelelerinin sesini Çanakkale'den de duyduğumuzu söylemek için bugün buradayız. Anayasal haklarını kullanarak yaşam alanlarını YK Enerji şirketinin rantına kurban etmek istemeyen İkizköylülere yapılan her türlü saldırıyı kınıyoruz. Devletin kolluk gücü, kurumları ile birlikte girişilen bu katliamda şirketlerin yanında olduğunu gösteren siyasi iktidara karşı doğa ve yaşam savunucuları olarak bizler de dayanışmamızı örgütlemeye devam edeceğiz" diyerek Akbelende mücadele eden köylülerin mücadelesinde desteklerine devam edeceklerini belirtti.

İskele Meydanı'nda KEP ile bir araya gelerek basın açıklamasında bulunan İDA Dayanışma Derneği, Akbelen ormanının destek için beklediğini ve bu mücadelede doğa savunucularının desteğini beklediğinin altını çizdi. İHA olarak mücadelede Akbeleni yalnız bırakmayacaklarından bahseden Gürcan Sarak, mücadelede Akbelen'in çağrısına yanıt vereceklerinin üzerinde durdu.

"Akbelen'in yanında olmak kamusal bir görevdir"
Akbelen'in yalnız olmadığını ve kendilerinin her zaman destek vermeye devam edeceklerini belirten Gürcan Sarak, sivil toplum kuruluşların Akbelen'in yanında olması gerektiğinden bahsetti. Akbelen'e yardım etmenin kamusal bir görev olduğunu belirten Sarak "Yirmi yılda 2 milyar ton kömür yakan bu ülke iklim krizine rağmen ormanları yok etmeye, kömür yakmaya devam etmektedir. Akbelen direnmekte destek beklemekte adeta çığlık atmaktadır. Bu çığlığa yanıt vermek, Akbelen'in yanında olmak kamusal bir görevdir. Tarım Orman Bakanlığına CİMER üzerinden dilekçe yağdırmalı, ülkenin her yanında basın açıklamaları ile ve yakınında olan STK'lar bizzat desteğe giderek Akbelen'in yanında olmalıdır. Kazdağları ne ise Akbelen ormanları da odur. Kömür sahasından kuzeybatı istikametinde son doğal orman Akbelen Ormanı'dır. Akbelen Ormanı'nın kesilmesi, büyük ölçekte orman yangınları ve kömür madenciliği ile bölgenin en önemli yüzey suyu da kaybedilecektir. Akbelen Ormanı tarım alanları ile maden sahaları arasında kalan son doğal yaşam alanıdır. Kaybedilemez" dedi.
(Seçkin Sağlam)
Paylaş