havadurum

Afrika’da Susuzluğu Bitirecek Su Kuyusu Projesi

Su, yaşam için en önemli kaynaklardan biridir. Küreselleşen ve giderek bireyselleşen dünyada özellikle Afrika bölgesinde susuzluk daha da büyük bir sorun haline geldi. Bu sorunun önüne geçmek için ise su kuyusu projesi oldukça işe yaramaktadır.

414

Su, yaşam için en önemli kaynaklardan biridir. Küreselleşen ve giderek bireyselleşen dünyada özellikle Afrika bölgesinde susuzluk daha da büyük bir sorun haline geldi. Bu sorunun önüne geçmek için ise su kuyusu projesi oldukça işe yaramaktadır.

İhtiyaca göre ve kullanıma göre en uygun yerlerde açılan su kuyuları civarında bulunan insanların faydalanması için uzun süreli kullanım imkânı sağlamaktadır. Hem içme suyu olarak hem de diğer ihtiyaçlarını gidermek için bu suyu kullanan kişiler binlerce metre öteden su taşıma sorununu da çözmüş oluyor.

Su Kuyusu Bağışı Önemi

Bahsi geçen su kuyusu bağışı sadece suya erişimi olmayan topluluklara su sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda o toplumların hem ekonomik hem de sosyal açıdan gelişmelerine büyük katkılar sağlıyor. Açılan su kuyuları ile temiz içme suyuna sahip olmalarıyla birlikte sağlık durumları iyileşiyor. Çocuklar ise su taşımaya ayıracakları vakitlerini eğitim öğretimlerine ve eğlenceli vakitlere ayırabiliyor.

Yapılan tek bir bağış ile hem bir toplumun su ihtiyacını karşılamış hem de o toplumun gelişmişliğine büyük bir adım atmış oluruz. Yaşam kalitesi yükselen bu kimseler geleceğe daha umutlu şekilde bakıyor. Hem insani bir görev hem de İslam dinin emrettiği doğrultuda su kuyusu açtırmak oldukça önem arz ediyor.

Su Kuyusu Bağışı Nasıl Yapılır

Ülkemizde ve dünya genelinde birçok insani yardım kuruluşu Afrika’da su kuyusu projesi ile adını duyurdu. Web siteleri üzerinden veya bağış hesapları üzerinden yapılan su kuyusu bağışları sayesinde binlerce su kuyusu açıldı. Ancak açılan su kuyuları sadece çevresindeki kısmın ihtiyacını giderdiği için binlerce hatta milyonlarca insan susuzluk ile boğuşmaya devam ediyor.

Sizde bu durumun önüne geçmek ve bir su kuyusu projesine destek vermek için ülkemizde adından sıkça bahsettiren Ümmet Hareketi Derneği’nin yaptığı çalışmalara göz atabilirsiniz. Hem su kuyusu projesi için hem de gerçekleştirdikleri diğer projeler için ayrıntılı bilgi alabilir ve dilediğiniz projeye dilediğiniz kadar bağış yapabilirsiniz.

Su Kuyusu Bağışı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1. Bağış yapılan su kuyusunun sürdürülebilirliği nasıl sağlanır?

Projenin sürdürülebilir olması için yerel topluluğun katılımı ve su kuyusu kullanımıyla ilgili eğitimi oldukça önemlidir.

2. Su kuyusu bağışları hangi tür topluluklara yardım sağlar?

Genellikle suya erişimi olmayan veya suya sınırlı bir şekilde erişebilen topluluklar için büyük fayda sağlar.

3. Bir su kuyusunun maliyeti nedir?

Su kuyusu yapmanın maliyeti genellikle projenin büyüklüğüne ve bölgenin koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle birkaç bin dolar civarında maliyeti bulunur.

4. Su kuyusu bağışları ne sıklıkla yapılabilir?

Her bağışçı dilerse tek başına da su kuyusu açtırabilir dilerse bir su kuyusu açtırmak için hisse olarak da bağış yapabilir. Bu nedenle kişi dilediği zaman bağışta bulunabilir.

5. Su kuyusu bağışları nereye yapılır?

Ülkemizde bu alanda adını duyurmuş ve birçok su kuyusu projesine imza atmış insani yardım derneğine bağışta bulunabilirsiniz. Bu derneklerden biri de Ümmet Hareketi Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’dir.

(BÜLTEN)
Paylaş