DOLAR 28.8942 %0.06
EURO 31.5572 %0.14
G.ALTIN 1896.1112 %0.35
BITCOIN 37633.5999 %-0.31
ETHERIUM 2047.0184 %0.09
BIST100 7948.6 %0.15
havadurum

Açık Liseye kimler geçebilir? Açık Liseye geçmek için şartlar nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), açık öğretim liselerine nakil ve geçiş ile ilgili alınan yeni kararı duyurdu.

940

Milli Eğitim Bakanlığı, açık liseye geçmek isteyen öğrenciler için yeni bir karar aldı. Alınan kararlarla, açık liseye geçiş zorlaşmıştı. MEB'in aldığı son karar göre; örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakilerin örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacaklar.

Açık Liseye Geçiş Şartları Neler?

Açık liseye geçiş şartları, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında değişiklik göstermiştir. MEB, açık liseye geçişleri sınırlandıran yönetmeliğin ardından, bu liselere geçişlere izin verilecek istisnai durumlarla ilgili usul ve esasları da belirlemiştir. Bu usul ve esaslar şunlardır:

Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakilerin örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacakları32154. Bu durumda, açık liseye geçiş yapmak isteyen öğrencilerin, MEB tarafından mazereti kabul edilen bir sebebi olması gerekir.

Deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde geçici barınma merkezlerinde (konteyner kent, çadır kent vb.) ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapabilecek. Bu durumda, açık liseye geçiş yapmak isteyen öğrencilerin, MEB tarafından mazereti kabul edilen bir sebebi olması gerekir.

Açık liseye geçiş kısıtlaması milli sporcuları, tutuklu olanları, şehit ve gazi yakınlarınıetkilemeyecek. Bu durumda, açık liseye geçiş yapmak isteyen öğrencilerin, MEB tarafından mazereti kabul edilen bir sebebi olması gerekir.

(Esra Güller)

Paylaş