DOLAR 27.2705 %0.25
EURO 28.9097 %0.18
G.ALTIN 1670.6463 %-0.30
BITCOIN 26192.8 %-0.44
ETHERIUM 1586.3545 %-0.05
BIST100 8310.34 %0.25
havadurum

Açık liseye geçiş kaldırıldı mı? Açık liseye geçiş şartları neler, kimleri kapsıyor?

Açık liseye geçiş süreci, MEB’in yeni yönetmeliğiyle birlikte değişti. Peki, açık liseye geçiş nasıl olacak? Açık liseye geçiş şartları neler? Açık liseye geçiş kısıtlaması kimleri kapsıyor? İşte, açık liseye geçişle ilgili merak edilenler…

697

Açık liseye geçiş kaldırıldı mı? Bu sorunun cevabını merak eden binlerce öğrenci ve veli var. Açık liseye geçiş süreci, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni yönetmeliğiyle birlikte değişti. Peki, açık liseye geçiş nasıl olacak? Açık liseye geçiş şartları neler? Açık liseye geçiş kısıtlaması kimleri kapsıyor? İşte, açık liseye geçişle ilgili merak edilenler…

Açık liseye geçiş kaldırıldı mı?

Açık liseye geçiş kaldırılmadı, ancak zorlaştırıldı. MEB, ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle, örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişi sınırladı. Yeni yönetmeliğe göre, açık liseye yönetmelik kapsamında özel durumlar dışında geçiş izni verilmeyecek.

Açık liseye geçiş şartları neler?

Açık liseye geçiş şartları şöyle:

Öğrenciler, evde ve hastanede eğitim verilerek öğrenim görenler ile MEB tarafından mazereti uygun görülenler veli ve öğrenci talebi doğrultusunda ilgili okulun mevzuatında belirtilen nakil ve geçiş şartlarını taşıması hâlinde nakil ve geçiş yapabilecek.
Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakiler nakil ve geçiş yapamazlar.

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır.

Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek veli ve öğrenci talebi de dikkate alınarak mesleki eğitim merkezine, Açık Öğretim Lisesine, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtları yapılır.

Mesleki eğitim merkezi programlarına kayıtlı öğrencilerden; doğrudan veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenler ile devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar ederler. Sınıf tekrarı en fazla iki defa yapılır. Öğrenim süresi içinde üçüncü defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda ilişiği kesilerek öğrenci ve veli talebi doğrultusunda Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine yönlendirilerek kayıtları yapılır.

Açık liseye geçiş kısıtlaması kimleri kapsamıyor?

Açık liseye geçiş kısıtlamasından milli sporcular, tutuklular, şehit ve gazi yakınları muaf tutulacak. Ayrıca, Kovid-19 salgını döneminde elektronik ortamda yapılan açık lise sınavlarının eski haline dönüştürülmesi planlanıyor.

Esra Güller

Paylaş