havadurum

81 ilin 11’inde kadın belediye başkanı seçildi

31 Mart 2024 yerel seçimlerde 81 ilin sadece 11’inde kadın belediye başkanı seçildi.

908

Tüm Türkiye, 31 Mart 2024’te sandık başına gitti. Türkiye’de heyecanla takip edilen yerel seçimlerde, 81 ilde 11 kadın Belediye Başkanı seçildi. 2019 yerel seçimlerine göre bu sayı iki kat daha fazla. İstanbul‘da da üç ilçede kadın belediye başkanı kazandı, başkentte ise bir kadın belediye başkanı kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanlığına yeniden AK Partili Fatma Şahin seçildi.

CHP’de altı kadın başkan seçildi

Tekirdağ’da Candan Yüceer, Edirne’de Filiz Gencan Akın, Afyonkarahisar’da Burcu Köksal, Eskişehir’de Ayşe Ünlüce, Bilecik’te Melek Mızrak Subaşı ve Aydın’da Özlem Çerçioğlu oyların çoğunluğunu alarak başkan seçildiler.

DEM Parti listesinden dört kadın başkan seçildi

DEM Partili Ayşe Serra Bucak Küçük Diyarbakır Büyükşehir Başkanı olurken Siirt’te Sofya Alağaş, Batman’da Gülüstan Sönük, Ağrı’da da Hazal Aras kentleri yöneten kadın başkanlar olarak görev yapacaklar.

DEM Parti listelerinden dört kadın aday resmi olarak belediye başkanlığını kazanmış olsa da eşbaşkanlık nedeniyle kazandığı 10 ilde bir kadın bir erkek başkan aynı anda belediye başkanlığı yapacak.

İstanbul’da üç ilçe CHP’li kadın başkan!

39 ilçesi bulunan İstanbul’da sadece üç ilçeyi CHP’li kadın belediye başkanları yönetecek. Resmi olmayan sonuçlara göre Bakırköy’de Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu, Üsküdar’da Sinem Dedetaş, Maltepe’de Esin Köymen seçimi kazandı.

25 ilçesi bulunan Ankara’da ise yalnızca bir ilçede kadın aday kazandı. Akyurt’ta, AK Partili Hilal Ayık oyların çoğunluğunu alarak seçimin kazananı oldu.

İzmir’de sekiz kadın başkan

30 ilçesi bulunan İzmir’de 8 ilçede CHP’li kadın belediye başkanları kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Çeşme’de Lal Denizli, Foça’da Saniye Fıçı, Karabağlar’da Emine Helil İnay Kınay, Karaburun’da İlkay Girgin Erdoğan, Karşıyaka’da Behice Yıldız Ünsal, Kınık’ta Sema Bodur, Konak’ta Nilüfer Çınarlı Mutlu, Selçuk’ta Filiz Ceritoğlu seçimi kazandı.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde de CHP’li Gülşah Durbay seçimin kazananı oldu.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş