DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

5'nci sınıf öğrencilerinden yetişkinlere "çevre dersi"

Güzelyalı Halk Plajı'nda Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen farkındalık etkinliğinde, öğrenciler yetişkinlerin çöp konusundaki duyarsızlıklarına tepki göstererek, doğayı korumalarına dair çağrıda bulundu. Öğrenciler, "Biz doğamızı korumazsak, yaşam alanımız elimizden gidecek" dedi.

303

Çanakkale Belediyesi`nin Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlediği Güzelyalı Halk Plajı`nda farkındalık etkinliğinin gözdesi çocuklar oldu. Kendilerini korumak için plastik eldiven takan Bahçeşehir Koleji`nin 5`nci sınıf öğrencileri, plaj temizliğinde özenle çöpleri toplayarak, çöplerin olması gerektiği yere yani çöp poşetlerine attılar. Bazı öğrenciler ise kumların içinde kalan poşetleri, elleriyle kazıyarak çıkarttı. Sınıf arkadaşları olan Ece Gidaş, Nil Özen ve Belinay Kutlutürk`ün ise yetişkinlere bir mesajı var, "Biz doğamızı korumazsak, yaşam alanımız elimizden gidecek."

"Yerin altında ve üstünde o kadar çöp var ki..."
Ece Gidaş, Güzelyalı Halk Plajı`na doğamızı korumak için geldiklerini ifade ederek heyecanla ve doğanın kirlenmesinin üzüntüsüyle, "İnsanlar sürekli çöp attıkça, doğamız çöplüğe dönüşecek. İzlediğimiz bir filmde, çöpler o kadar toplanmış ki, dünya o kadar kötü kokuyor ki... Biz dünyamızı temiz tutmak ve kötü kokularından kurtarmak istiyoruz. Dünyamızın daha temiz kokmasını istiyoruz. Yerin dibine bir sürü çöpler inmiş. Az önce bir poşeti kumların arasından zar zor çıkardık. Çıkarmaya çalıştık ama koptu ama yine de çıkarmaktan vazgeçmedik. Doğada çöp yok gibi gözüküyor ama yerin altında ve üstünde o kadar çöp var ki... Dikkatli bakınca görülüyorlar" dedi.

"Hayvanlar bizden daha temiz davranıyorlar"
Yetişkinlerin, doğayı kendi mülkleri gibi kullanmasından rahatsız olduğunu belirten Gidaş, "Yetişkinler sanki bu doğada yaşamıyorlar, burası onların gibi fırlatıp atıyorlar. Diğer insanları hiç düşünmüyorlar. Plastik şişeler özellikle çok kirletiyor. Biz doğamızı korumazsak, yaşam alanımız elimizden gidecek. Hayvanlara çok kirli diyoruz ama hayvanlar bizden daha temiz davranıyorlar. İnsanlar buldukları her çöpü yere atıyorlar. Tüm sene birleşip, çöpler daha çok atıyorlar. Yetişkinler, çocuklarını küçüklükten uyarmalılar. Dün çocuk, cam şişeyi yere atıp kırdı. Bende topladım" dedi.

"Döngü bozuluyor"
Nil Özen ise aslında olması gereken çöp atma eyleminin çok basit bir iş olduğunu ama yetişkinlerin nu konuda çok duyarsız davranmalarına tepki göstererek, "Doğayı korumak için geldim. Çöpler doğa ile birleşmiş gibi oluyor. İnsanlar çöpleri atıyor ama zamanla toprağın daha da içine sularla birlikte gömülmeye başlıyor. Hem kendimize hem diğer insanlara zarar veriyoruz. Bizim etkilendiğimiz kadar bitkiler ve hayvanlar da etkileniyor. Hayvanlar çöpleri yemek sanıp yiyorlar ve zehirlenerek ölüyorlar. Döngü bozuluyor. İnsanlar, çöpleri düzgünce çöpe atsalar, yerlere atmasalar bence doğamız çok temiz ve güzel olacak. Onlar bu dünyada yaşamıyor gibi davranıyorlar" sözlerine yer verdi.

"Cam şişelere güneş ışınları çarptığında yangın çıkartabilir"
Belinay Kutlutürk ise cam şişelerin güneş ışınları ile temasında yangın tehlikesi çıkarttıklarını hatırlatarak yetişkinleri şu sözlerle uyardı, "Yetişkinler bizden daha büyük olduğu için aslında daha iyi biliyorlar, doğanın kirleneceğini, doğayı kirlettiklerini. Ama göz göre göre çöpleri atıyorlar. Alkol şişesini kırmışlar, çöpe attık. Cam şişelere güneş ışınları çarptığında yangın çıkartabilir. Bunu bile bile yere atıyorlar. Başkaları gelip alacak diye düşünüyorlar. Doğamızı koruyalım ve daha bilinçli davranalım."
(Dilan Kaynak)

Paylaş