havadurum

2023’ün En İyi Yabancı Dizileri: Kaçırmamanız Gereken 5 Muhteşem Yapım

2023 yılı, yabancı dizi severler için oldukça verimli ve heyecanlı geçti. Birbirinden kaliteli ve ilgi çekici diziler, hem televizyon ekranlarında hem de dijital platformlarda izleyicilerle buluştu. Peki, 2023’ün en iyi yabancı dizileri hangileri? Hangi dizileri izlemek için vakit kaybetmemelisiniz? İşte sizin için seçtiğimiz 5 muhteşem yabancı dizi…

1858

Yabancı dizi izlemek, birçok kişi için keyifli ve eğlenceli bir aktivite. Özellikle Netflix, Apple TV +, Disney + ve Prime Video gibi platformların sürekli olarak kendini geliştirmesiyle beraber dizilerin de kalitesi bir hayli artıyor. Farklı türlerde, farklı konularda ve farklı ülkelerden yapılan diziler, izleyicilere geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. 2023 yılında da birçok yeni dizi yayınlandı ve izleyicilerin beğenisini kazandı. Bazı diziler ise devam eden sezonlarıyla yine izleyicileri ekrana kilitledi. Biz de sizin için 2023’ün en iyi yabancı dizilerini seçtik ve kısaca tanıttık. İşte kaçırmamanız gereken 5 muhteşem yabancı dizi…

The Last of Us

HBO/SKY

2023 yılının en çok konuşulan ve beğenilen dizilerinden biri de The Last of Us oldu. Video oyunu uyarlaması olan dizi, kıyamet sonrası bir dünyada yaşanan hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Joel (Pedro Pascal) adında yas tutan baba ile babanın, güvenliği için isteksizce götürmeyi kabul ettiği yetim kız çocuğu Ellie (Bella Ramsey) arasındaki ilişkiye odaklanan dizi, gergin hayatta kalma hikayesine derin duygular katıyor1. Pascal, başarılı oyunculuğuyla Emmy adaylığına layık görüldü2. The Last of Us, ilk başta bunun bir video oyunu olduğunu bilmeyen insanlara güçlü bir şekilde sesleniyor. Türkiye’de BluTv platformu üzerinden izlenebiliyor.

Poker Face

Peacock

Bazen bir dizinin konsepti o kadar ilham vericidir ki, başarısız olması imkansızdır. İşte Knives Out’un yaratıcısı Rian Johnson’ın cinayet dizisi için durum da tam olarak böyle. Dizi, aslında Rian Johnson ve yıldız oyuncu Natasha Lyonne arasında, dedektif dizilerine olan sevgilerini konuştukları sıradan bir akşam yemeği sohbeti sonucunda ortaya çıktı. Lyonne, Charlie karakterine hayat veriyor. Bir kokteyl garsonu olan Charlie, ABD’de seyahat ederken, tesadüfen kendini cinayet vakalarının içinde bulur. Bunlar, zihinsel keskinliği ve birinin yalan söylediğini tespit etme yeteneğiyle işe yarayabileceği türden vakalardır. O, hiddetli ve espri dolu enerjisiyle, bir kadın Columbo gibidir. Klasik dizilerde olduğu gibi, her bölümün başında cinayeti görürüz. Bu yüzden bu dizi bir “kim yaptı” değil, “nasıl yaptı” hikayesidir. Lyonne’u bulmacanın parçalarını birleştirirken izlemek gerçekten huzur verici. Dizi yılın en basit ve en saf memnuniyetlerinden birine sebep oluyor. ABD’de Peacock platformundan izleniyor.

Shrinking

Apple TV+

Harrison Ford’un alışılmadık ama parlak komik tarzı, bu diziyi izlemek için yeterli bir neden olabilir. Fakat “Shrinking” beklenmedik ve zor bir şey başarıyor. Acıyla dolu bir hikâyede derinden dokunaklı bir atmosferi, karakter odaklı, çok komik bir mizahla dengelemeyi başarıyor. Dizinin yaratıcılarından biri olan Jason Segel, Jimmy rolünü oynuyor. Dizinin diğer yaratıcıları arasında Ted Lasso’nun senaristi Bill Lawrence ve Brett Goldstein da var. Jimmy sevimli ama zaman zaman işe yaramaz bir terapist. Karısının ölümünden bir yıl sonra, hastalarına nasıl yaşamaları gerektiğini söylemeye karar verir. Esprilerin büyük bir kısmı, meslektaşlarının onu kendi içine gömülü halinden kurtarmaya çalışma şeklinden geliyor. Jimmy’nin huysuz arkadaşı ve mentoru olan Ford, kıdemli terapist rolüne mükemmel bir mizah getiriyor. Apple TV+ platformunda izlenebiliyor.

Succession

HBO/SKY

Succession, tüm zamanların en iyi dizileri arasında güvenli bir yerde duruyor. Dizi, medya imparatorluğu kurmuş bir ailenin iktidar mücadelesini konu alıyor. Aile reisi Logan Roy’un (Brian Cox) sağlık sorunları nedeniyle emekli olması gündeme gelince, dört çocuğu arasında taht kavgası başlıyor. Dizi, hem aile içi hem de iş dünyasındaki entrikaları, mizahla harmanlayarak izleyiciye sunuyor. Dizinin üçüncü sezonu, 2023 yılında yayınlandı ve izleyicileri yine şaşırttı. Dizinin oyuncu kadrosu, senaryosu ve yönetimi, eleştirmenlerden tam not aldı. Türkiye’de BluTv platformu üzerinden izlenebiliyor.

Squid Game

Netflix

2023 yılının en popüler dizisi şüphesiz Squid Game oldu. Kore yapımı olan dizi, Netflix’in en çok izlenen dizisi olarak tarihe geçti. Dizi, geçim sıkıntısı yaşayan insanların, belli bir grup tarafından bir oyuna davet edilmesini konu alıyor. Oyunun sonunda oyunculara hayatlarını değiştirecek büyük bir para verileceği söyleniyor. Fakir olan grup, tabi ki bu teklifi kabul ederek oyun oynamayı kabul ediyor. Fakat bu oyun sıradan oyunlara hiç benzemiyor. Oyunda kaybeden oyuncular öldürülerek oyun dışı bırakılıyor. Oyunun sonunda hayatta kalmayı başaran oyuncu, büyük ödülü almaya hak kazanıyor. Dizi, hem oyunculuk hem de senaryo açısından izleyicileri etkiledi. Dizi, hem sosyal medyada hem de popüler kültürde büyük bir etki yarattı. Netflix platformunda izlenebiliyor.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş