DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

11'inci Ulusal Küresel Isınma Konferansı gerçekleştirildi

OntarioTech Üniversitesi ve Dünya Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Topluluğu (WSSET) iş birliği ile düzenlenen, küresel ısınma ve global iklim krizi alanlarında en etkili uluslararası bilimsel etkinliklerden biri olarak kabul edilen 11. Küresel Isınma Konferansı (GCGW2023- 11th Global Conference on Global Warming), Haliç Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

211
Uluslararası akademik ve bilimsel etkinlikler ile önemli başarılara imza atan Haliç Üniversitesi, bu başarılarına bir yenisini daha ekleyerek; dünyanın küresel ısınma konusunda en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen 11. Küresel Isınma Konferansı'na (GCGW-2023- 11th Global Conference on Global Warming -2023) ev sahipliği yaptı. 14-16 Haziran'da Haliç Üniversitesi 5. Levent kampüsü oditoryumunda gerçekleştirilen uluslararası kongre, Haliç Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda konferans başkanı olan Prof. Dr. Zafer Utlu'nun konuşmasının ardından konferansın kurucu başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer'in konuşmasıyla başladı.

"Temiz enerji teknolojilerine teşvik ve araştırmalar arttırılmalı, yenilebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmalıyız"

Dünyanın en saygın üniversitelerinden, alanlarında yetkin ve tanınmış akademisyenlerin katıldığı konferansta konuşan Prof. Dr. Zafer Utlu, Haliç Üniversitesi olarak bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Küresel ısınmanın etkilerinden bahseden Utku; 'Buzulların erimesiyle deniz seviyesinin yükselmesi, hava olaylarının getirdiği şiddetli yağışlar ile yıkım ve kayıpların yaşandığını görüyoruz. Bireylerden hükümetlere ve uluslararası örgütlere kadar tüm kuruluşların sorumluluk alması gerektiğinin bilincinde olmamız gerekiyor. İlk olarak, temiz enerji teknolojilerine yönelik yatırım ve araştırmaları teşvik ederken yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmalıyız. İkinci olarak; akıllı şebeke sistemlerinin kullanılması yoluyla binalarda, ulaşımda ve endüstriyel süreçlerde enerji verimliliğinin artırılması emisyonları önemli ölçüde azaltmalıyız. Üçüncü olarak; ormanların korunması, ağaçlandırma çalışmaları ve sürdürülebilir arazi yönetimi uygulamalarıyla karbon yutaklarının ve biyolojik çeşitliliğin korunması için çalışmalıyız. Farkındalığı artırarak, toplulukları eğitmeli ve sürdürülebilirliği teşvik edecek davranış şekilleri geliştirmeliyiz" sözlerini kullandı

''Hidrojen çağına giriyoruz. Hidrojenin faydaları, insanlar için hiç olmadığı kadar önemli olacak.''

Küresel ısınmayla mücadele ile ilgili neler yapılması gerektiği konusunda sunum yapan konferansın kurucu başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer ise, insanların ihtiyaç olduğu; temiz hava, gıda, su gibi önemli faktörlerin yanı sıra enerjinin yeterince temiz olmamasıyla bu üç emtia'ın büyük ölçüde etkileneceğinin altını çizdi. Yakıt ve enerji kullanımının yüzyıllar içindeki değişimini anlatan Dinçer, 2020 itibarıyla hidrojen devrimine adım attığımızı ve Avrupa Hidrojen Bankası gibi hidrojen borsasının ve getirdikleri çok sayıda faydanın insanlar için artık çok önemli olacağının üzerinde durdu.

Ödüller sahiplerini buldu
11. Uluslararası Küresel Isınma Konferansın ikinci günü panel etkinlikleri ile devam etti. Panellerde; bilim insanlarının yanı sıra önemli isimlerin, iklim değişikliği ekonomisi, enerji politikaları, su kaynaklarının yönetimi, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları, ekosistem ve biyoçeşitlilik, iklim değişikliğinin sosyolojik analizi, karbondioksit ve sera gazı azaltımı, enerji sektöründe dijitalleşme ile yapay zekâ gibi konularda çok yönlü bilimsel sunumları, teknik oturumları ve önemli akademik söyleşileri gerçekleşti. Konferansın ikinci günü akşam düzenlenen gala yemeği ve ödül töreniyle sona erdi. Ödül gecesinde konferanstaki en iyi bildiri, en iyi sunum ve en iyi poster ödülleri sahiplerini bulurken, geceye davetli yerli ve yabancı konuklar İstanbul Boğazı manzarasında keyifli bir akşam geçirdi.

Haliç Üniversitesi'nde gerçekleşen 11. Küresel Isınma Konferansı; ABD Arizona Eyalet Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Kanada Ontario Tech Üniversitesi, Singapur Ulusal Üniversitesi ve Hırvatistan Splıt Üniversitesi gibi saygın pek çok üniversiteden önemli bilim insanlarının katıldığı üçüncü gününde heyecan verici bir atmosfer ile tamamlandı. Bilgi, deneyim ve çözümlerin değerini vurgulayarak, iklim değişikliğiyle mücadelede kararlılığın paylaşıldığı Küresel Isınma Konferansı; kapanış konuşmaları ile sona erdi. GCGW2023 uluslararası akademik çevrelerce, küresel ısınma ile ilgili en güncel bilimsel çalışmaların sunumları, yenilikçi yaklaşımları, adaptasyon süreçleri ve yerli ve yabancı geniş katılımın sağlandığı organizasyon başarısıyla, son yılların en verimli kongrelerinden biri olarak değerlendirildi.
(Damla Şener Okdaş)
Paylaş