havadurum

1 yılda 4 bin 269 hektarlık alan yandı

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen basın toplantısı ile Çanakkale'de meydana gelen yangınlara ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

757
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Dardanos Mevkii Yangın Yönetim Merkezi'nde saat 10'da basın toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen basın toplantısında konuşma yapan Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, 2023'te Çanakkale'de meydana genel yangınlara ilişkin bilgilendirmelerde bulunarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 2023 yılında Çanakkale'de meydana gelen yangınların kaç hektarlık alana zarar verdiğine ilişkin açıklamalarda bulunan Demirci; "2023 yılında 114 orman yangını çıktı ve 4 bin 269 hektar ormanlık alanın zarar gördü" dedi.

"14 büyük baş hayvan, 106 küçükbaş hayvan, 160 arı kovanı için 1 milyon 415 bin liralık zarar söz konusu"


2023 yılında meydana gelen yangınların ardından basın mensupları ile bir araya gelen Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, gerçekleştirilen toplantı ile birlikte merak edilen konulara açıklık getirdi. Meydana gelen yangınların ardından zarar gören vatandaşlara gerekli yardımların yapılacağını dile getiren Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci; "Bölgede ilk büyük yangının 16 Temmuz'da çıktı ve 1240 hektarlık alan yandı. O yangında rüzgarın şiddetli olması, nemin düşük ve asıl sıkıntı yerleşim yerleriyle iç içe olmasından kaynaklanan ciddi sıkıntılar yaşandı. 1240 hektarlık bir alanımız yandı. Damyeri mevkiinde 22 Ağustos'ta başlayan, bir önceki yangının bitişiğinde olan bir yangındı. Riskli, sıkıntılı, şehri tehdit eden bir yangındı. Bu yangında da yerleşim yerleriyle ilgili ciddi sıkıntılar vardı. Ufak tefek problemler olmasına rağmen insan kaybı olmadı. Her iki yangında 2 bin 890 hektarlık alanın zarar gördü. Orman köylerinde hayvan zararı, arıcıların zararı oldu. Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Orman köyünde oturup, köyün nüfusuna kayıtlı olup hak edenlerin tespitleri yapıldı. 14 büyük baş hayvan, 106 küçükbaş hayvan, 160 arı kovanı için 1 milyon 415 bin liralık zarar söz konusu. Hibe olarak, zarar gören vatandaşların zararını en kısa sürede karşılayacağız" şeklinde konuştu.

"1 milyon 500 bin adet fidan dikeceğiz"

Gençleştirme çalışmaları kapsamında ilk fidanı 11 Kasım'da dikeceklerini ifade edem Demirci; "Kızılkeçili yangını sonrası 20, Damyeri yangını sonrası 41 kilometre yeniden yol yaptık. 5 dozer, 2 eskavatör arazide çalışma halinde. Yangında zarar gören ağaçların tespiti için 14 mühendis, 20 muhafaza memuru ve 65 işçi ile sahada çalışmalar devam ediyor. Yanan ağaçları alandan uzaklaştırarak gençleştirme çalışması için arazi hazırlıklarına başlayacağız. İlk fidanımızı da 11 Kasım'da inşallah dikeceğiz. Bir yıl içerisinde de tüm sahadaki çalışmaları bitirmeyi planlıyoruz. Yanan alanlar içinde 731 hektarı tabii yöntemlerle ağaçlandıracağız, 25 bin kilogram tohum atacağız, 2 bin 964 hektarlık sahada da suni yöntemlerle ormanlarımızın yeniden gençleştirilmesini tamamlamış olacağız. 1 milyon 500 bin adet fidan dikeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yangına Dayanıklı Orman Kurma Projesi çalışmaları başlatıldı

Yerleşim yerlerinde başka problemlerin yaşanmaması adına çalışmalara başlandığını vurgulayan Demirci; "195 hektarlık alanda sahanın taşlık ve kayalık olması nedeniyle korumaya bırakılarak doğal yöntemlerle tekrar orman olması için tüm teknik müdahalelerimizi yapacağız. Bölgede yanan alanımız yaklaşık 4 bin hektar olsa bile bunun yanında ziraat arazileri vardı. Bunun dış çevresinde, yanma potansiyeli alanlar vardı. Bu da 40 bin hektarlık sahada, bölgemize bağlı 12 orman mühendisi arkadaşımız Yangına Dayanıklı Orman Kurma Projesi çalışmalarını başlattı. Özellikle yerleşim yerlerinde bir daha ciddi sıkıntı yaşanmaması için köylerin etrafında bir koruma bandı oluşturulması, yapraklı türler dikilerek köylerimizi yangına karşı daha korumalı bir duruma getirmek için projelendirme çalışmaları başladı. Ağaçlandırma çalışmaları sonucunda bu projeyi tamamlamış olacağız" dedi.
(Dilan Kaynak)
Paylaş